BETA

נתניהו לאחר ביטול משחק הכדורגל: "צריך להיערך ללחצים נוספים"

ראש הממשלה התייחס להחלטת התאחדות הכדורגל הארגנטינית: "מאכזבת ומצערת. מקווה שזה לא ישפיע על תחומים נוספים". על דרישת רגב להעביר את המשחק לירושלים: "בקשה טבעית"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (רביעי) בתדרוך לכתבים בלונדון לביטול משחק הדידות בין ישראל לארגנטינה, ואמר כי יש לאור ההתרחשויות שהובילו לביטול, על ישראל להיערך ללחצים בינלאומיים דומים נוספים. "ההחלטה של הנבחרת הארגנטינית לבטל את המשחק בישראל היא מאכזבת ומצערת", אמר נתניהו.

 

"אני מקווה שזה לא ישפיע על תחומים נוספים, צריך להיערך לאפשרות שיופעלו כל מיני לחצים", הוסיף. עוד אמר נתניהו כי בקשתה של שרת התרבות מירי רגב להעביר את המשחק מחיפה לירושלים היתה "בקשה טבעית", והוסיף כי "לצערי הם נסוגו מזה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרשת המסרונים: גרוניס הבהיר - אין לי סמכות להשעות

הרשת לא מרחמת: מה חשבה הרשת על פרשת יובל המבולבל?

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

 

מוקדם יותר התייחסה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, להודעת התאחדות הכדורגל הארגנטינית על ביטול משחק הידידות מול ישראל, ואמרה כי הסיבה הישירה לכך הייתה איומי טרור על חייו של כוכב הנבחרת, ליונל מסי, ובני משפחתו. "הארגנטינים בהודעה שלהם מבקשים סליחה מהציבור בישראל, משום שהם מבינים שההחלטה שלהם היא מרחיקת לכת, החלטה שנובעת מאיומים על חייו של כוכב הנבחרת מסי. איומי הטרור על חייו וחיי משפחתו הכניעו את כוכב הכדורגל העולמי", אמרה רגב.

 

ליונל מסי ומירי רגב
 

ליונל מסי ומירי רגב(רויטרס, דוברות הכנסת )

 

 

עוד הוסיפה רגב כי "אנחנו ראינו את התמונות המגואלות בדם שהופנו כלפי שחקני הנבחרת באימון שלהם. אלו תמונות של גורמי טרור. מדובר בטרור חדש-ישן שמפחיד, מרתיע ומהלך אימים על ספורטאים. אותו טרור שהביא לרצח י"א חללי מינכן באולמיפאדה ב-72', אז היו אלו מרצחים מארגון 'ספטמבר השחור', היום, ג'יבריל רג'וב, התלמיד של ערפאת, ממשיך להפעיל את קנה הטרור שלו. הסיפור האמיתי פה הוא לא חיפה או ירושלים. הסיפור האמיתי הוא האיומים על מסי".

 

רגב התייחסה גם לטענות שהושמעו כלפיה, המצביעות על כך שדרישתה לקיים את המשחק בירושלים היא זו שהובילה לביטול המשחק. "אין שקר גדול מזה. הארגנטינים מעולם לא התנגדו לקיום המשחק בירושלים, הרי המשחק הזה נולד בגלל הרצון של מסי להגיע לבקר בירושלים, לנשק את הכותל ולהגיע לכנסיית הקבר. עד כמה אפשר לקשקש את עצמנו לדעת? עד כמה אנשים יכולים להיות נבזים ורעים? לאנשים אין כבוד לאומי? מה קורה פה?", שאלה.

 

לדבריה, במהלך 24 השעות האחרונות התנהל משא ומתן אינטנסיבי במספר ערוצים כדי למנוע את הביטול. "אנחנו צריכים לפעול בכל הערוצים הבינלאומיים על מנת למנוע את המצב לפיו טרור ואיומים על חיי ספורטאים יהפכו לתופעה שתאיים על הספורט הלאומי. זו תופעה מסוכנת שיש לבלום. היום זו ישראל, מחר זו מדינה אחרת. טרור הוא טרור, לטרור אין גבולות. אל תתבלבלו, זה לא אירוע BDS, מדובר באיומים אמיתיים", אמרה.

 

במהלך הצהרתה, תקפה רגב חברי כנסת מהשמאל ואמרה: "לגבאי, יחימוביץ' ושמולי - מילא טיבי וזחאלקה נותנים גיבוי לטרור, אבל אתם? על מה הצהלה שלכם? על מה השמחה שלכם? על זה שמאות אלפי ילדים לא יוכלו לראות את מסי? במקום לגבות את מדינת ישראל, אתם נותנים גב לטרור. אם הייתה אליפות עולם בשמחה לאיד, כנראה שאתם ושכמותכם הייתם זוכים בה".

 

   ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה
 

ג'בריל רג'וב במסע"ת ברמאללה ( רויטרס)

 

 

לבסוף ציינה רגב כי היא מבינה את האכזבה הגדולה של עשרות אלפי האוהדים שציפו לראות את מסי בירושלים. עם זאת אמרה: "בואו נרים את הראש, לא קרה כאן אסון. יש לנו מדינה נהדרת, אנחנו נמשיך לארח אירועים בין-לאומיים ולא ניתן למקרים האלה למנוע את האהבה והשמחה ביש שלנו במדינה".

 

גורמים בכירים בספורט הישראלי אמרו היום כי "ההשוואה בין הטבח במינכן לביטול המשחק מקוממת. שרת הספורט גרמה לזילות והאירוע ופגעה בזכר של האסון הכי גדול בתולדות הספורט הישראלי".

 

בתגובה לביקורת שהטיחה בה רגב, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אמרה כי "במקום לקחת אחריות על המחדל הנורא, שמענו מהשרה רגב דברי שקר והתלהמות על כל מה שזז. איש לא פגע בכבודה של ירושלים ובמעמדה כמוה. רגב אנסה את נבחרת ארגנטינה להיות חלק מארועי שנות ה-70, שגם אותם הפכה למופע ראווה עצמי, תוך שיעבוד של אירוע מהנה ונפלא לפוליטיקה זולה וראוותנית של קרדיטים".

 

גם ח"כ איציק שמולי, התייחס לדבריה של רגב ואמר כי "גם התלהמות, השמצות וזריעת שנאה לא יסתירו את האמת - מירי רגב יכולה להאשים את כל העולם ובאופן פאתטי להגיע עד לחילול שמם של חללי מינכן כדי להסביר את הגול העצמי המביש שתקעה לעם בישראל ולילדי עוטף עזה. רק דבר אחד לא אמרה: אני מתנצלת - שיגעון הגדלות שלי והרצון לנצל את האירוע לצרכיי הפוליטיים הביאו לפארסה הזו. אנשי ה-BDS צריכים לשלוח היום זר ענק למירי רגב שנתנה להם את ההישג הכי גדול שהיה להם עד היום. מוטב היה שהיתה עושה מה שרוב הציבור ציפה - תיקח אחריות במקום לברוח ממנה ושתתפטר אחרי כישלון מהדהד כזה".

 

מטעם מפלגת העבודה נמסר: "תמוה בעינינו שהשרה רגב, שעסוקה לכל אורך הקדנציה בקמפיין הפריימריז שלה בליכוד, תוך בזיזת כספי הציבור, חברות בממשלה שנותנת לחמאס לשרוף את הדרום, והפילה רק היום הצעת חוק לסגירת פרצות הטרור בגדר הביטחון - חצופה מספיק כדי לדבר על מי נותן יד לטרור. לא הייתה מעולם שרה בישראל שתאוות הפרסום שלה פגעה בצורה כל כך קשה במעמדה של ישראל וירושלים. ידוע כי כאשר הגברת רגב, לשעבר דוברת ההתנתקות מעזה, שקלה את צעדיה במערכת הפוליטית, היא התלבטה בין הליכוד למפלגת העבודה. אנחנו שמחים שלא בחרה בנו. היא מגלמת את כל מה שרע ושצריך לתקן בפוליטיקה שלנו".

 

 שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ'(חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר, כאמור, יושב ראש ההתאחדות הארגנטינית, קלאודיו טאפיה, הודיע במסיבת עיתונאים כי באופן רשמי משחק הידידות מול ישראל מבוטל. "אני רוצה לבקש סליחה מכל הקהילה הארגנטינית בישראל, מכל הילדים והאנשים שקנו כרטיסים", אמר.  

 

עוד הוסיף טאפיה: "אני, כיו"ר התאחדות כדורגל, אחראי על הבריאות של השחקנים ולכן החלטנו לא לנסוע לישראל. אנחנו תמיד רצינו לתרום לתהליך השלום באזור, אבל בעקבות מה שקרה ב-72 השעות האחרונות, אנו לא יכולים להגיע לשם. מיד אחרי המונדיאל נשאיר את הדלת פתוחה למשחק עם ישראל. מבקשים שוב סליחה".

 

זמן קצר לפני כן, עופר עיני, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, ערך מסיבת עיתונאים והפנה גם הוא אצבע מאשימה לעבר מקבילו הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, בשל מאמציו למנוע את המשחק והודיע כי ישראל תתלונן לפיפ"א.

 

"מזה מספר שנים, עוד מ-2015, אנחנו עדים לתופעה שיושב ראש ההתאחדות לכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, עושה כל שלעיל ידו כדי להוציא את הכדורגל הישראלי מהכדורגל הבין לאומי. לאורך כל השנים הללו הצלחנו לסכל את ההצעות האלה", אמר. עם זאת, לדבריו, "הפעם הוא חצה את הקו האדום. הפגנות וקריאות זה דבר לגיטימי, כל עוד זה במסגרת המקובל. פה נהיה מצב שיו"ר התאחדות שחברה בפיפ"א קורא בפרהסיה, בתקשורת, לכל הערבים בעולם, לשרוף חולצה של שחקן כדורגל. אני שומע שאפילו איימו על משפחות של שחקנים ושחקנים עצמם. אני שומע שהביטול, אם יהיה ביטול כזה, נובע מהחשש של השחקנים על חייהם. אנחנו אמורים בשעות הקרובות להוציא תלונה רשמית לפיפ"א על כל ההתנהלות הזאת".