BETA

06.06.2018

16:36

מיי לנתניהו: "מודאגת מהרג אזרחים פלסטינים בעזה"

בפגישת ראשת ממשלת בריטניה עם רה"מ בדאונינג 10, דנו השניים על ההסלמה ברצועה וכן על הסכם הגרעין האיראני. נתניהו: "הבעיות בעזה מתחילות ברצון של חמאס להשמידנו"

בפגישה שנערכה היום (רביעי) בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, בדאונינג 10 שבלונדון, דנו השניים בהסלמה ברצועת עזה וכן בגרעין האיראני.

 

במסיבת עיתונאים טרם השיחה בין השניים, אמרה מיי לנתניהו כי היא שמחה לראותו ולשוחח איתו על היחסים הטובים בין בריטניה וישראל ועל יציבות אזורית וביטחון. "יש בינינו חילוקי דעות בנוגע להסכם הגרעין האיראני, אנחנו נישאר מחויבים לו כל עוד איראן תהיה מחויבת לו, אבל יש הרבה נושאים שצריך לדבר עליהם ולעבוד עליהם יחד, כמו תוקפנות איראן ופעילות בליסטית", אמרה מיי.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

מיד האלוהים לראסיה של זידאן: רגעי המונדיאל הבלתי נשכחים

משרד הבריאות: עלייה במספר הנשאים החדשים של נגיף ה-HIV

 

עוד הוסיפה כי תשמח לדון עימו גם על עזה. "אנחנו מכירים בזכותה של ישראל להגנה עצמית, אבל מעל מאה בני אדם נהרגו והמצב הידרדר. אני רוצה שנשוחח על הקלה על המצב בעזה וגם על איך אפשר לחזור לפתרון שתי המדינות".

 

 נתניהו עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי בדאונינג 10
 

נתניהו עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי בדאונינג 10( Getty Images)

 

 

בתגובה לדבריה על עזה, אמר נתניהו: "הבעיות שם מתחילות ברצון הבסיסי של חמאס להשמיד את ישראל. הם שורפים את שדותינו ומנסים להתפרץ דרך גדרותינו לחטוף חיילים ולפגוע באזרחים. זוהי לא הפגנה לא אלימה. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע אובדן חיים".

 

נתניהו הוסיף כי הסיבה שעזה במשבר הומניטרי היא "בגלל שחמאס מפנה הרבה משאבים אזרחיים למנהרות טרור וגם עקב העבודה שהרשות הפלסטינית מקצצת בכספים וחונקת אותה". לדבריו, מטרתו בשיחות היא להתמקד בכיצד להבטיח שלאיראן אין נשק גרעיני ואיך להתמודד עם תוקפנות איראן באזור, ובמיוחד בסוריה. "אני בטוח שנוכל למצוא דרכים לעבוד יחדיו", אמר. 

 

אמש ערכו בפריז נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסיבת עיתונאים לאחר הפגישה ביניהם, והתייחסו גם כן להסכם הגרעין עם איראן, התבססותה של איראן בסוריה והמצב בעזה.

 

"אנו מודאגים מהפעילות האיראנית באזור", אמר מקרון בפתח דבריו. "אני ועמיתי באירופה חושבים שצריך לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. אנו מעוניינים ביותר יציבות באזור. הסכם הגרעין עם איראן הוא מרכיב אחד לו צריך להוסיף הסכם נוסף על מה יקרה אחרי שנת 2025, הסכם על תכנית הטילים הבליסטיים והסכם על הפעילות האיראנית באזור".

 

נתניהו ומקרון במסיבת עיתונאים משותפת בפריז
 

נתניהו ומקרון במסיבת עיתונאים משותפת בפריז( חדשות עשר)

 

 

בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר הנשיא הצרפתי כי מדינתו תומכת בפתרון שתי המדינות. "אמרתי לנתניהו שאני מודאג מהאיומים על תהליך השלום ומהאירועים של השבועות האחרונים בעזה", אמר. "אנו מגנים כל אלימות נגד אזרחים וכן את האלימות של חמאס. אמרתי לנתניהו שצרפת רוצה למצוא פתרון למשבר ההומניטרי בעזה".

 

"אנו בעלי ברית טבעיים, חולקים את ערכי הדמוקרטיה, שלום ופלורליזם", אמר ראש הממשלה בראשית דבריו. "יש קהילה יהודית מקסימה בצרפת, אנו שותפים טבעיים. היום כל הדמוקרטיות חולקות אתגר משותף - איסלאם רדיקלי".

 

"עלינו להבטיח שהאסלאם הרדיקלי, שנפגע בסוריה ועיראק, לא יתפשט למקומות אחרים בעולם", אמר. "צרפת וישראל חולקות מודיעין, ואני יכול לומר לאזרחי צרפת שהקשר בינינו הציל חיים של רבים. זה חשוב מאוד עבור הביטחון של שתי מדינותינו".

 

נתניהו אמר כי ישראל פועלת כדי לבלום את פעולותיה של איראן. "ישראל נלחמת בקרב הזה במזרח התיכון לא רק מול דאע"ש אלא גם איראן", הדגיש. "האיום הגדול ביותר הוא נשק גרעיני בידי משטר כמו של איראן. הארכיון הגרעיני שחשפנו הוכיח לעולם שאיראן שיקרה לגבי תכנית הגרעין שלה".