BETA

05.06.2018

20:53

מקרון לנתניהו: "מודאגים מאיראן - אך יש לשמר את הסכם הגרעין"

נשיא צרפת אמר לרה"מ במהלך מסיבת עיתונאים בפריז, כי ההסכם הוא רק צעד ראשון. נתניהו: "לא ביקשתי שתפרשו מההסכם - לדעתי הוא יקרוס בגלל כוחות כלכליים"

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, ערכו מסיבת עיתונאים הערב (שלישי) בפריז לאחר הפגישה ביניהם, והתייחסו להסכם הגרעין עם איראן, התבססותה של איראן בסוריה והמצב בעזה.

 

"אנו מודאגים מהפעילות האיראנית באזור", אמר מקרון בפתח דבריו. "אני ועמיתי באירופה חושבים שצריך לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. אנו מעוניינים ביותר יציבות באזור. הסכם הגרעין עם איראן הוא מרכיב אחד לו צריך להוסיף הסכם נוסף על מה יקרה אחרי שנת 2025, הסכם על תכנית הטילים הבליסטיים והסכם על הפעילות האיראנית באזור".

 

 נתניהו ומקרון בפגישתם בפריז
 

נתניהו ומקרון בפגישתם בפריז( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מסתמן: מכינת בני ציון תיסגר לשנה בעקבות אסון השיטפון

חשד להתאבדות: המעצבת קייט ספייד נמצאה מתה בדירתה

תופעה מטרידה בקנדה: טווסים מציפים את העיר - ותוקפים מכוניות

 

בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר הנשיא הצרפתי כי מדינתו תומכת בפתרון שתי המדינות. "אמרתי לנתניהו שאני מודאג מהאיומים על תהליך השלום ומהאירועים של השבועות האחרונים בעזה", אמר. "אנו מגנים כל אלימות נגד אזרחים וכן את האלימות של חמאס. אמרתי לנתניהו שצרפת רוצה למצוא פתרון למשבר ההומניטרי בעזה".

 

"אנו בעלי ברית טבעיים, חולקים את ערכי הדמוקרטיה, שלום ופלורליזם", אמר ראש הממשלה בראשית דבריו. "יש קהילה יהודית מקסימה בצרפת, אנו שותפים טבעיים. היום כל הדמוקרטיות חולקות אתגר משותף - איסלאם רדיקלי".

 

"עלינו להבטיח שהאסלאם הרדיקלי, שנפגע בסוריה ועיראק, לא יתפשט למקומות אחרים בעולם", אמר. "צרפת וישראל חולקות מודיעין, ואני יכול לומר לאזרחי צרפת שהקשר בינינו הציל חיים של רבים. זה חשוב מאוד עבור הביטחון של שתי מדינותינו".

 

נתניהו אמר כי ישראל פועלת כדי לבלום את פעולותיה של איראן. "ישראל נלחמת בקרב הזה במזרח התיכון לא רק מול דאע"ש אלא גם איראן", הדגיש. "האיום הגדול ביותר הוא נשק גרעיני בידי משטר כמו של איראן. הארכיון הגרעיני שחשפנו הוכיח לעולם שאיראן שיקרה לגבי תכנית הגרעין שלה".

 

 נשיא איראן חסן רוחאני מגיב להחלטת טראמפ
 

נשיא איראן חסן רוחאני מגיב להחלטת טראמפ(חדשות עשר )

 

 

"לא ביקשתי ממקרון לפרוש מהסכם הגרעין כי אני חושב שהעסקה הזו פשוט עומדת לקרוס בגלל כוחות כלכליים. מה שהתמקדתי בו הוא בלימת התבססותה של איראן באזור", אמר ראש הממשלה. "איראן צריכה לעזוב את סוריה, היא לא צריכה להיות שם. עלינו לבלום את ניסונותיהם להעביר צבא ונשק לתוך סוריה, שם הם מחפשים לתקוף את ישראל. העמדה הזאת שכיחה במזרח התיכון לא רק אצלנו, אלא גם מדינות ערביות המאוימות על ידי איראן", הדגיש נתניהו. 

 

"ההפגנות בעזה בשבועות האחרונות לא היו בלתי אלימות", אמר נתניהו. "הם רוצים להסתער לתוך ישראל כדי לפגוע בישראלים, והכל במימון חמאס, שהודה כי 50 מתוך 62 ההרוגים באחד מימי ההפגנות היו פעילי חמאס. זכותנו להגן על עצמנו, אנו מנסים לבלום אותם באמצעים לא אלימים אך לא מצליחים, כי חמאס מעוניין שהמפגינים ימותו".

 

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי לבקשת ישראל, צרפת העבירה בימים האחרונים מסר לבכירים איראנים בנוגע להתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, כך אמר בכיר צרפתי לחדשות עשר.

 

לדברי הבכיר הצרפתי, ישראל פנתה לפני כשבועיים לצרפת וביקשה שתעביר מסר לאיראן בנושא פעילותה הצבאית בסוריה וזאת על רקע התקיפות הישראליות נגד יעדים איראנים בסוריה. הבכיר הצרפתי אמר כי המסר אכן הועבר על ידי צרפת לבכירים איראנים אולם סירב למסור פרטים לגבי תוכן המסר.

 

הבכיר הצרפתי ציין כי צרפת תומכת בפעילות הישראלית נגד יעדים איראנים בסוריה ונגד ההתבססות האיראנית במדינה. הבכיר הצרפתי הוסיף כי בחודשים האחרונים העבירה צרפת כמה פעמים מסרים מישראל לאיראן בנוגע לפעילותה בסוריה וכן לגבי תמיכתה בחיזבאללה בלבנון.

 

לדבריו, צרפת מעבירה את המסרים בעיקר לאנשיו של הנשיא רוחאני שממילא אינם תומכים בפעילות של משמרות המהפכה בסוריה, ולכן עד כה השפעתם של המסרים מוגבלת.