04.06.2018

21:03

58% מהציבור בעד נישואים-חד מיניים; חצי מהח"כים לא נקטו עמדה

רק המחנה הציוני ומרצ הביעו תמיכה מלאה. בשאר המפלגות, רוב הח"כים התחמקו מתגובה. "מעצבן שאנחנו משלמים מיסים, עושים מילואים, אבל זכויותינו נפגעות בגלל נטייה מינית"

58% מהציבור הישראלי תומך בנישואים חד-מיניים, כפי שעולה מסקר שהוזמן על-ידי חדשות עשר. אולם בעוד מרבית אזרחי ישראל מביעים את תמיכתם, הרוב המכריע של חברי הכנסת מסרב להתייחס לסוגייה. מבדיקת חדשות עשר בבית המחוקקים הישראלי במהלך השבועות האחרונים עולה כי 47 חברי כנסת בעד, 12 מתנגדים נחרצות ואילו השאר, כאמור, מסרבים להגיב. הסקר נערך ע"י פרופ' קמיל פוקס. התשאול נערך ע"י חברת "פאנל פרויקט המדגם" בהנהלת ד"ר אריאל איילון.

אלעד ויהודה ישככר אלוני רוצים להקים יחד משפחה ישראלית, אבל אין להם אשליות, כי ישראל הרשמית אינה מכירה בנישואים חד מיניים שנערכו בתחומה. "לפני שבועיים התחתנו, שש שעות של אושר עילאי ושמחה ענקית, הייתה גם שבירת כוס", סיפרו השניים. "אבל מעצבן שלא מכירים בנו כי אנחנו עושים מילואים, משלמים מיסים ואזרחים כמו כל האזרחים, אבל כשזה נוגע לזכויות שלנו, הדלת נחסמת בכלל נטייתנו המינית".

כאמור, בדיקת עמדת חברי הכנסת בסוגייה נערכה בקרב כלל חברי הכנסת. בליכוד, מפלגת השלטון, נמצאו ארבעה תומכים בלבד: אמיר אוחנה, חבר הכנסת הגאה הראשון מטעם המפלגה, ענת ברקו, נורית קורן ושרן השכל. שני חבר כנסת התנגדו – אורן חזן ומיקי זוהר. השאר, העדיפו שלא להגיב ובהם גם השרה מירי רגב שצעדה בעבר במצעד הגאווה.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
דיווח בהודו: ארבעה ישראלים נפגעו בתאונת דרכים - אחת נהרגה
יצחק אברג'יל הסכים לרצות 30 שנות מאסר במסגרת הסדר טיעון
חשד: סב בן 80 ביצע עבירות מין בנכדתו בת ה-13
 

 במפלגת כולנו נמצאו שתי תומכות בלבד והשאר נמנעו; בבית היהודי רק אורי אריאל הביע התנגדות רשמית. זאת בעוד שאר חברי המפלגה סרבו להגיב ובהם גם היו"ר נפתלי בנט וכן יוזם "מצעד הבהמות", ח"כ בצלאל סמוטריץ; בש"ס וביהדות התורה נמצאו רק שני מתנגדים רשמיים, בישראל ביתנו אף ח"כ לא הגיב ואילו ברשימה המשותפת, לצד שני תומכים בלבד, חמישה התנגדו ושישה לא הגיבו.

 

 סקר חדשות עשר: תמיכת נישואים חד מיניים בקרב הציבוא הישראלי
 

סקר חדשות עשר: תמיכת נישואים חד מיניים בקרב הציבוא הישראלי( חדשות עשר)

 


המפלגות היחידות שבהן נרשמה תמיכה בלתי מסוייגת בזכותם של זוגות חד-מיניים להנשא הן מפלגת העבודה ומרצ. לצידן, גם סיעת היחיד של אורלי לוי אבקסיס הביעה תמיכה. לאור הנתונים, נראה כי גם בשנת 2018, לאחר 20 שנה רצופות של מצעדי גאווה, הקהילה הגאה לא תזכה לראות חקיקה שיוויונית בנושא.
 

 התפלגות תמיכת הח"כים בנישואים חד מיניים
 

התפלגות תמיכת הח"כים בנישואים חד מיניים( חדשות עשר)

 


 

ד"ר אוון כהן, יו"ר גאווה בליכוד, מסר בתגובה: "תוצאות הסקר לחלוטין אינן מפתיעות את כל מי שמכיר היטב את הליכוד, שחוקתו קוראת לשוויון ומניעת אפליה, בין היתר על רקע נטייה מינית. הרוב המוחלט בליכוד - כמו בכלל עם ישראל - מתנגד לאפליה על רקע נטייה מינית, לרבות בנישואים. אני מברך את אלה מחברי הכנסת שלנו שהביעו את דעתם פומבית. הכנסת, בגדול, כמו תמיד, מפגרת אחרי העם, ולמרות תמיכת רוב ח"כי הליכוד בשוויון בנישואים, הח"כים מפחדים מההשלכות האלקטורליות בהבעת דעתם בעניין. אני מקווה שעם הפנמת התמיכה הציבורית הרחבה תגיע גם התמיכה הפומבית של נבחרינו".

 

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר משותפת השדולה הגאה בכנסת, מסרה בתגובה: "לשמחתי התוצאות אינן מפתיעות אותי. הציבור כבר מזמן הבין שלבני ובנות הקהילה מגיעות זכויות שוות כמו לכל אדם ואזרח. זה עוד אחד מהנושאים שבהם לממשלת נתניהו לא אכפת לא מה רוצה ולא מה צריך הציבור. מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה שאין בה נישואים אזרחיים והגיע הזמן שהממשלה הזו תבין שהשנה היא 2018".

 

יניב ויצמן , מייסד ויו״ר ארגון הנוער הגאה בישראל (איגי), מסר בתגובה: "שמח ולא מופתע לשמוע על התמיכה הגדולה שמקבלת הקהילה הגאה בציבור ובהכרה בצורך לשינוי החקיקה בישראל. משנה לשנה הפער בין מה שקורה בשטח, בקרב הציבור הישראלי, לבין מה שקורה בבית המחוקקים הולך וגדל. גדל כאן דור שלא מצליח להבין למה עדיין אין שווין מלא לקהילה הגאה, דור שמכיר בזכותו של כל אדם לאהוב, להתחתן ולהקים משפחה בלי קשר לנטיה המינית שלו או שלה. גדל כאן דור שמקבל את האחר ונחשף לקיומה של הקהילה הגאה בכל מקום, בבתי הספר, בתנועות הנוער, במצעדים ועל מסך הטלוויזיה וכמו שאיגי חרטה על דגלה ״אנחנו כאן ובכל מקום״. המהפכה הזו שמחלחלת מלמטה הופכת את המחוקק למנותק מהלך הרוח בעם ואני בטוח שהמהפכה הזו תגיע בסופו של דבר גם לשינוי חקיקה בישראל".