BETA

04.06.2018

10:03

 ברק אובמה ובנימין נתניהו מחוץ לבית הלבן
ברק אובמה ובנימין נתניהו מחוץ לבית הלבן
, רויטרס

"נתניהו תמך בהחלטת אובמה לעכב את תקיפת ארה"ב בסוריה ב-2013"

יועצו הקרוב של הנשיא טוען שרה"מ גיבה את החלטתו מעוררת המחלוקת של אובמה שלא לתקוף בתגובה לשימוש אסד בנשק כימי: "ההיסטוריה תשפוט אותך בצורה חיובית יותר מדעת הקהל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בהחלטתו של נשיא ארצות הברית הקודם ברק אובמה לעכב את התקיפה האמריקנית בסוריה בתגובה לשימוש משטר אסד בנשק כימי בקיץ 2013, ולבקש קודם לכן את אישור הקונגרס - כך כותב סגן היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן בתקופת אובמה בן רודס בספרו "The World as It Is" שייצא לאור מחר (שלישי).

 

רודס, יועצו הוותיק של הנשיא הקודם, כתב באחד מפרקי הספר שהתפרסם הבוקר באתר המגזין "אטלנטיק", כי כשאובמה התקשר לראש הממשלה בסוף אוגוסט 2013 ועידכן אותו כי החליט לדחות את התקיפה ולפנות לקונגרס, נתניהו השיב לו: "זו ההחלטה הנכונה. ההיסטוריה תשפוט אותך בצורה חיובית יותר מאשר דעת הקהל".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ראש עיר, עובדי ציבור נוספים וקבלן נעצרו בחשד לשחיתות

גואטמלה: 25 הרוגים, מאות פצועים ונעדרים בהתפרצות הר געש

מזג האוויר: נוח עם סיכוי לגשם מקומי בהרי הצפון

 

בסופו של דבר, הקונגרס לא הצביע על אישור תקיפה בסוריה, ואובמה קידם יחד עם רוסיה מהלך דיפלומטי שהביא להשמדת רוב הנשק הכימי שבידי משטר אסד.

 

כזכור, החלטתו של אובמה לדחות את התקיפה האמריקנית בסוריה ולפנות אל הקונגרס, עוררה מחלוקת בארה"ב, ישראל והעולם. המתנגדים להחלטה ראו בה ביטוי של מדיניות חוץ רפויה של ממשל אובמה, שהיוותה ציון דרך להיחלשות ההשפעה האמריקנית בסוריה בתקופת מלחמת האזרחים במדינה.

 

ספר הזיכרונות של רודס, שליווה את אובמה במשך שמונה שנות כהונתו, אמור לחשוף שורה של גילויים על התנהלותו של הנשיא ועל תחושותיו, בעיקר סביב נצחונו של דונלד טראמפ במירוץ לנשיאות ארה"ב בשנת 2016. חלקים מהספר כבר פורסמו ומהם ניתן ללמוד כי "מעט רגעים זעזעו את אובמה כמו החלטת המצביעים להחליפו דווקא בטראמפ כנשיא ארצות הברית", כפי שכתב רודס. "הנשיא שאל את עצמו – 'מה אם טעינו?'".

 

 אובמה וטראמפ ביום השבעתו של הנשיא המכהן
 

אובמה וטראמפ ביום השבעתו של הנשיא המכהן (רויטרס)

 

 

באוגוסט 2016, שבועות לאחר בחירתו של טראמפ, עבר הנשיא היוצא רכבת הרים רגשית, סיפר רודס. "'אולי דחפנו יותר מדי', תהה אובמה בתחילה. 'אולי אנשים רק רוצים לחזור לשבטיות שלהם'". בהמשך, הביע אובמה כעס ואף באופן נדיר - הטיל ספק בעצמו ובדרכו. "הוא כינה את טראמפ 'דמות מצויירת' שאכפת לה יותר מגודל הקהל שלה מאשר מקביעת מדיניות", כתב רודס. "אובמה החל לתהות אם שפט לא נכון את השפעתו על ההיסטוריה האמריקנית".

 

גם אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, הייתה שותפה לתחושותיו של אובמה. בשיחה עם הנשיא היוצא אמרה לו כי בעקבות נצחון טראמפ היא מרגישה מחוייבת יותר לרוץ לכהונה נוספת על מנת להגן על ערכי הליברליזם בעולם. בפגישתם האחרונה של מנהיגי המדינות, הזילה מרקל דמעה, לטענת רודס. "היא לגמרי לבד עכשיו", ציין אובמה.

 

חלק נוסף בספרו של רודס מוקדש להתערבות הרוסית בבחירות ולחקירות ה-FBI. "לפני הבחירות עוזריו של אובמה לחצו עליו לדבר יותר על ההתערבות הרוסית בבחירות", כתב רודס. "אבל הנשיא השיב 'אני מדבר על זה בכל פעם, מה עוד אפשר לעשות? הזהרנו את האנשים'".

 

באשר לחקירות הבולשת הפדרלית, כתב רודס שהוא ואובמה כלל לא ידעו באותה עת שהתנהלה חקירה של ה-FBI בנוגע לקשרי רוסיה עם קמפיין טראמפ, וזאת על אף טענתו של האחרון כי אובמה שתל מרגלים בקמפיין. רודס הוסיף כי אובמה החליט שלא לכפות סנקציות על רוסיה בעקבות הגילוי לפני קבלת תוצאות הבחירות מתוך חשש שזה עשוי להוביל לביצוע מתקפת האקרים ביום הבחירות שתשנה את תוצאות ההצבעה. גם לאחר הבחירות אובמה לא הטיל סנקציות פרטניות נגד פוטין מחשש שפעולה כזאת תתפס כצעד אחד "רחוק מדי".