BETA

03.06.2018

22:49

סופית: חיפה כימיקלים תצא מהמפרץ - כ-250 עובדים יפוטרו

החברה, שהשביתה את מתקניה שבחיפה בעקבות פירוק מכל האמוניה, ביטלה את כל בקשותיה להיתרי בנייה. זאת, בעקבות הקשיים שהערים לטענתה ראש העירייה יונה יהב

פרסום ראשון: בימים האחרונים חברת "חיפה כימיקלים" פנתה לעירייה ועידכנה על ביטול כל הבקשות להיתרי בנייה שהגישה השנה, בניסיון להסדיר את אספקת האמוניה למפעל שלה. המשמעות המעשית היא, שהחברה מוותרת באופן סופי על הסיכוי לחדש את הפעילות במקום. זאת בעקבות הקשיים שהערים לטענתה ראש העירייה יונה יהב. 

 

כזכור, אחרי שנים של עיכובים, יהב התעקש לפנות את מיכל האמוניה שסיכן את תושבי חיפה. אחר כך הוא גם התנגד להקמת אנייה צפה שתספק את הכימיקל הרעיל דרך צינור ישירות למפעל. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

המתיחות בדרום: עפיפון עם מטען חבלה חדר לשטח ישראל - ונוטרל

עובדי משרד הספורט הודיעו: מוותרים על הכרטיסים שהוקצו לנו

נתניהו: לקזז את כספי הפיצויים על נזקי העפיפונים מכספי הרשות

 

בעקבות המהלך, הוחלט ב"חיפה כימיקלים" גם לפטר את 250 העובדים במתקן הצפוני, ששוהים כרגע בחופשה ללא תשלום, ולהפעיל רק את האתר במישור רותם בדרום. בחברה אישרו את הפרטים ומסרו שהעירייה מנעה במכוון את קבלת היתרי הבנייה - כך שכיום נבחנות חלופות אחרות לאתר בחיפה, שלא ישוב עוד למתכונת בה פעל לפני כשנה. 

 

 הפגנה של מאות עובדי "חיפה כימיקלים" ובני משפחותיהם הדורשים למנוע את פיטוריהם
 

הפגנה של עובדי "חיפה כימיקלים" ובני משפחותיהם הדורשים למנוע את פיטוריהם - ארכיון (דן בונבידה)

 

 

בעקבות הפרסום בחדשות עשר, נמסר מארגון "כוח לעובדים", המייצג את עובדי "חיפה כימיקלים" בצפון: "מדובר בלא פחות ממהלך מתוזמן ואכזרי לקראת הדיון שקבוע ביום שלישי בפני נשיא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, השופט אלכס קוגן. ההנהלה ביטלה את הישיבה שהיתה קבועה לשבוע שעבר עם נציגות העובדים ואף סרבה לקבוע אחרת עד הדיון ביום שלישי. והכל, כדי שהעובדים יתרשמו מההצגה ששודרה כעת".

 

לדברי הארגון, "האמת שונה לחלוטין: החברה לא נקטה באף אחד מהצעדים בהם התחייבה לנקוט כתמיכה בטענתה שהמפעל נסגר. לצערנו גילינו שוב שהחברה אינה בוחלת בשום אמצעי כדי להפעיל לחץ פסול על גבם ופרנסתם של מאות עובדי המפעל ובני משפחותיהם. נציגות העובדים תמשיך ותפעל בכל המישורים להשבת המפעל לעבודה בהקדם ולמצער, תשלום פיצוי מלא לכל עובד ועובדת על מחדליה יוצאי הדופן של החברה שאף קיבלו ביטוי בהחלטותיו של בית המשפט העליון".

 

חבר הכנסת עמיר פרץ התייחס לפיטורים הצפויים של 250 עובדי חיפה כימיקלים, ואמר כי "עובדים רבים תרמו את מיטב שנותיהם למפעל, שקיבל מענקים והקלות מס מהמדינה. כעת, על המדינה לדרוש פתרון לאותם עובדים שכבר שנה נמצאים בחופשה ללא תשלום ותלויים בין שמיים לארץ. על הממשלה להבהיר להנהלה כי המפעל הרוויח מיליארדים רבים וכי הפקרת העובדים תגרור יחס דומה של המדינה אל השקעות החברה בעתיד".

 

ממרכז מחקר סביבתי חיפה נמסר בתגובה: "מלבד הסכנה הבטחונית, חיפה כימיקלים היא המפעל שפלט הכי הרבה חומרים אורגנים נדיפים ומסרטנים בשנים האחרונות בחיפה. הרגשות שלנו מעורבים לגבי סגירת המפעל. מחד, אנו מברכים על הסרת האיום הבטחוני-תחלואתי לכאורה, ממפרץ חיפה ומקווים כי זו הסנונית הראשונה להעתקת מפעלים מזהמים ומכלי חומרים מסוכנים הרחק מהציבור. אך מאידך, ליבנו עם העובדים המפוטרים. אנו מצפים ממשלת ישראל לקדם תוכנית הבראה למפרץ חיפה הכוללת הרחבת תעשיות נקיות במפרץ חיפה וצמצום תעשיות מזהמות ממפרץ חיפה תוך ניוד העובדים והכשרתם בחסות המדינה".

 

מ"הירוקים של חיפה" נמסר בתגובה לסגירת המפעל הצפוני במפרץ חיפה: "עבור העובדים זהו אירוע מצער, אך אין לסגירת המפעל שום קשר לסגירת מיכל האמוניה. ההוכחה לכך היא שלמרות הפסקת פעילות המפעל, הנהלת החברה ממשיכה לקדם את חלופת אוניית מיכל האמוניה, המסוכנת להחריד. עבור תושבי ערי המפרץ, סגירת המפעל היא סנונית ראשונה בשורה של מפעלים מזהמים ומסוכנים שיעברו לאזורים שאינם מאוכלסים בצפיפות, או יסגרו ויוחלפו בתעשייה נקייה".

 

מעיריית חיפה נמסר כי "כפי שאמרנו לאורך כל הדרך, ל'חיפה כימיקלים' לא הייתה מעולם כל כוונה להפעיל את המפעל בחיפה, שהרי אילו רצתה לעשות זאת, הייתה יכולה לעשות זאת מזמן, שכן הפתרון שנמצא למפעל בדרום מתאים באותה מידה גם למפעל בצפון. לא הייתה אז ואין גם היום סיבה להפריד בין המפעלים. זה הזמן להשקיע בעובדים ואנו מצפים מממשלת ישראל, כי תשקיע את המשאבים הנדרשים בעובדים עצמם, ותדאג לפרנסה ולתעסוקה, להם ולמשפחותיהם".