BETA

02.06.2018

18:39

מבוכה בהכנות לפסגה: מי ישלם על מלון הפאר של קים ז'ונג און?

ההכנות לוועידה ההיסטורית מעלות לא רק רגישויות דיפלומטיות - אלא גם בעיות לוגיסטיות חריגות. פיונגיאנג דורשת שישלמו עבור לינת המנהיג, אך לא תרצה שארה"ב תעשה זאת

בעוד שמתקדמות בקדחתנות ההכנות לפסגה ההיסטורית בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און, שצפויה להיערך ב-12 ביוני בסינגפור, המארגנים נתקלו בבעיה לא שגרתית במיוחד. בין שלל פרטי הלוגיסטיקה המורכבת שנדרשים על מנת להבטיח את ניהולה התקין של הוועידה, התשלום על בית המלון שבו ישהה קים התברר כאחד מהפרטים הבעייתיים ביותר, כך לפי "וושינגטון פוסט", שציטט שני גורמים המעורבים בהפקת הפסגה.

 

פיונגיאנג דרשה כי מדינה זרה תשלם על הלינה במלון הפאר Fullerton, שמחיר סוויטה נשיאותית בו עולה יותר מ-6,000 דולרים ללילה. ארצות הברית, מצדה, מוכנה לכסות את העלויות, על פי אותם גורמים, אולם בקוריאה הצפונית עלולים לראות בכך צעד שנחשב מעליב.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

דליקות בעוטף עזה עקב עפיפוני תבערה: שליש משמורת כרמיה נשרף

ניסיון פיגוע דריסה בחברון: אין נפגעים, המחבל נורה ונהרג

בית המשפט בטקסס פסק: המדינה תחשוף זהות ספקיות זריקות המוות

 

לפיכך, בוושינגטון בוחנים את האפשרות לבקש מסינגפור המארחת לכסות את עלות האירוח של מנהיג המדינה המבודדת. אליזבת רוזנברג, בכירה לשעבר במשרד האוצר האמריקני, הסבירה ל"וושינגטון פוסט" כי התשלום – אם אכן יעבור דרך האמריקנים – ידרוש למעשה השעיה של הסנקציות נגד קוריאה הצפונית. בכל מקרה, הבית הלבן צפוי לפנות לאו"ם בדרישה לאפשר חריגה מהסנקציות בשל תשלומים הקשורים בפסגה.

 

שני צוותים, בראשות סגן ראש המטה של הבית הלבן ג'ו האגין וראש המטה של מנהיג קוריאה הצפונית, קים צ'אנג סון, פועלים בסינגפור להכנת הפסגה, אולם פרטים רשמיים בנושא כמעט ולא נמסרו. טראמפ עצמו צפוי להתארח במלון שנגרי-לה, שמותאם לאירועים שדורשים אבטחה מוגברת.

 

התשלום על סידורי הלינה של קים ואנשיו אינם הבעיה הלוגיסטית היחידה בארגון הוועידה. מטוסו הזקן של קים עשוי שלא לשרוד את המסע עד לסינגפור, ולכן יכול להיות שיטוס רק לסין, ומשם ימשיך בטיסה נוספת, או שהמנהיג ופמלייתו יגיעו לסינגפור במטוס שתספק מדינה אחרת. לגבי מיקום הוועידה עצמה, הצדדים ככל הנראה הסכימו על מלון "קאפלה" באי הנופש סנטוסה לחופי סינגפור.

 

לא מדובר בפעם הראשונה שקוריאה הצפונית מעוררת מצבים דיפלומטיים מביכים בשל דרישות לכיסוי עלויות. באולימפיאדה של שנת 2018, קוריאה הדרומית נדרשה לכסות הוצאות בסך 2.6 מיליון דולרים לאירוח להקה צפון קוריאנית, והוועד האולימפי הבינלאומי שילם על נוכחותם 22 אתלטים מפיונגיאנג. ב-2014, מנהל המודיעין הלאומי של ארצות הברית, ג'יימס קלאפר, ביקר בקוריאה הצפונית על מנת להשיב שני אסירים בעלי אזרחות אמריקנית. במהלך ביקורו, הוא קיבל ממארחיו "ארוחה קוריאנית מפוארת של 12 מנות" – אולם נדרש לשלם עליה.

 

 טראמפ, פומפאו וצ'ונט בוושינגטון
 

טראמפ, פומפאו וצ'ול בוושינגטון (רויטרס)

 

 

אתמול הודיע הנשיא טראמפ כי הוא חוזר בו מביטול הפגישה עם קים, וכי היא תתקיים כמתוכנן ב-12 לחודש בסינגפור. את הדברים אמר בתום פגישה היסטורית עם ראש המודיעין של קוריאה הצפונית, קים יונג צ'ול, בבית הלבן. "היה טוב", אמר הנשיא בתום הפגישה לכתבים בבית הלבן, "זה יהיה תהליך, אבל מערכת היחסים נבנית. אני חושב שהם רוצים להתפרק מנשק גרעיני ולהתפתח כמדינה".

 

במהלך הפגישה העביר צ'ול כמתוכנן מכתב שכתב קים לטראמפ, אותו הגדיר טראמפ "נחמד". גם הפגישה הזו הייתה כשלעצמה היסטורית, שכן מדובר בביקור הראשון של נציג רשמי של קוריאה הצפונית בבית הלבן מאז לשנת 2000. "הפגישה הייתה ארוכה משציפינו", אמר הנשיא האמריקני לכתבים בתדרוך. 

 

שלשום אמר קים ז'ונג און, כי "הרצון של מדינתו בפירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני נשאר ללא שינוי, עקבי וקבוע", וכי הוא "מחויב לתהליך", כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית KCNA. קים הוסיף כי הוא מקווה שיחסי ארצו עם ארצות הברית ישתפרו וייעשו "שלב אחרי שלב". את הדברים אמר אחרי פגישה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב.