BETA

02.06.2018

09:20

דיווח: הבית הלבן נערך לפסגה אפשרית בין טראמפ לפוטין

לפי הפרסום ב"וול סטריט ג'ורנל", שגריר ארה"ב ברוסיה ביקר בוושינגטון על מנת לארגן את הפגישה העתידית בין מנהיגי המעצמות, אך התכנונים נמצאים עדיין בשלבים מוקדמים

בווידאו: על רקע המתיחות - טראמפ הזמין את פוטין להיפגש עמו בבית הלבן

 

 

הבית הלבן מתכנן פסגה אפשרית בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כך על פי דיווח שהתפרסם היום (שבת) ב"וול סטריט ג'ורנל". 

 

על פי אנשים המעורים במאמצים, ביקר אתמול שגריר ארה"ב ברוסיה, ג'ון האנטסמן, בוושינגטון, על מנת לארגן את המפגש בין המנהיגים. עם זאת, התכנון עדיין נמצא בשלביו המוקדמים ויש צורך ששני הצדדים יאשרו את התאריך המדויק והמיקום. "מדובר בפרויקט מתמשך של השגריר האנטסמן, שהתחיל כבר לפני מספר חודשים", אמר גורם בממשל האמריקני.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בית המשפט בטקסס פסק: המדינה תחשוף זהות ספקיות זריקות המוות

קומנדו על הגדר: עם יחידת מגלן על גבול הרצועה

אחרי קבלת המכתב מקים - טראמפ הודיע: ניפגש כמתוכנן בסינגפור

 

הפגישה בין שני הנשיאים צפויה לכלול דיונים על הלחימה בסוריה, על המצב באוקראינה ועל בקרת נשק גרעיני. עוד לפי הגורמים, מטרת הפסגה היא פתרון חילוקי דעות הקיימים כבר שנים רבות בין המדינות.

 

טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין(רויטרס )

 

 

אם אכן תתקיים, תהיה הפסגה פגישתם השלישית של השניים, שנועדו בעבר רק בשולי פסגות בין-לאומיות רחבות - פסגת ה-G-20 בגרמניה בחודש יולי האחרון והשנייה בוויאטנם בחודש נובמבר. לפני כחודשיים,שגריר רוסיה לשעבר בארה"ב, יורי אושקוב, אמר כי טראמפ הזמין את פוטין לוושינגטון בשיחת טלפון שהתקיימה ב-20 במארס.

 

דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, בתגובה לשאלות על דבריו של מר אושקוב, אישרה את ההזמנה. "השניים שוחחו על מפגש בעתיד לא רחוק במספר מוקדים אפשריים, כולל הבית הלבן", אמרה אז.

 

הפגישה הפוטנציאלית מגיעה בצל חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016, אותה חוקר התובע המיוחד רוברט מולר בימים אלו, ממנה עולה כי קמפיין טראמפ שיתף פעולה עם מוסקבה לטובת הטיית תוצאות הבחירות. שני הצדדים מכחישים את המעשים, אותם מכנה הנשיא האמריקני "קנוניה". 

 

עוד הפגישה מגיעה בצל המתיחות בין המדינות על רקע תקיפת המעצמות בסוריה באמצע חודש אפריל. זאת ברקע התקיפה הכימית בוצעה בעיר דומא ויוחסה לנשיא בשאר אל אסד. דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נוירט, אמרה אז כי יש בידי וושינגטון מידע מודיעיני לפיו מוסקבה ודמשק מנסות למנוע ולעכב את כניסתם של פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי לעיירה דומא שבה נהרגו עשרות בני אדם בתקיפה כימית המיוחסת לצבא אסד. עוד נמסר כי רוסיה וסוריה מנסות "לחטא" את האתר מהעדויות והראיות לתקיפה.

 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישה בנובמבר 2017
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישה בנובמבר 2017(רויטרס )

 

 

בתוך כך, עיתון "הוושינגטון פוסט" דיווח מפי גורמי ממשל בכירים בארה"ב כי טראמפ בלם את הכוונה להטיל סנקציות נוספות על רוסיה בעקבות תמיכתה בנשיא סוריה אסד, לאחר התקיפה הכימית. הדיווח סותר את דבריה של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, שאמרה כי יוטלו מגבלות כלכליות על חברות רוסיות המייצרות ציוד שקשור למתקפה הכימית. לפי הדיווח טראמפ אמר ליועציו כי אינו מרגיש בטוח עם יישום הסנקציות.

 

רוסיה הגיבה בחריפות על מתקפת המערב. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה'חכמים'. בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו".

 

קודם לכן, הגיב שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים".