BETA

01.06.2018

15:49

נתניהו: "ההאזנות האמיתיות שלי - אריק איינשטיין והביטלס"

רה"מ פרסם סרטון חדש בפייסבוק, בו התייחס פעם נוספת לחשיפת התוכנית "עובדה", לפיה ביקש מראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד: "מדובר בשקר מוחלט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם היום (שישי) סרטון בפייסבוק, בו התייחס פעם נוספת לחשיפת התוכנית "עובדה" אמש, לפיה בשנת 2011 ביקש מראש השב"כ דאז, יורם כהן, להאזין לראש המוסד תמיר פרדו ולרמטכ"ל בני גנץ, שנכנסו באותה עת לתפקידם. בסרטון אמר נתניהו כי "ההאזנות האמיתיות שלו הן לחלונות הגבוהים, לשלישיית גשר הירקון, לאריק איינשטיין, ליהורם גאון, לשמוליק קראוס ולג'וזי כץ". בהמשך דבריו אמר רה"מ כי הוא אף נוטה להאזין גם "לשירי הביטלס, ללהקת אבא ואפילו לחבר'ה מהיום", לדבריו.

 

בהתייחסו לפרסום אמש, אמר נתניהו כי "יש רק בעיה אחרת עם מה שדווח בתוכנית שמתיימרת להציג עובדות ("עובדה") – מדובר בשקר מוחלט". רה"מ הוסיף כי "לא רק אני אומר שזה שקר מוחלט אלא גם ראש השב"כ לשעבר אמר זאת". בסיום דבריו, אמר נתניהו כי "הוא בספק אם התקשורת תתנצל על הדברים שפורסמו".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בתום מצוד נרחב: נתפסו אריות, טיגריסים ויגואר שברחו מגן החיות

אין גבול לבושה? ראש הממשלה ממשיך לבזות את זכר החייל שנהרג

גרגור נועז: לוחמי אש חילצו חתול שהיה לכוד בתוף מעץ

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (פייסבוק)

 

 

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, הכחיש הבוקר בשיחות סגורות את הפרסום ב"עובדה": "רה"מ נתניהו לא ביקש ממני להאזין לראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ולרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. הופתעתי מהפרסום. אלה דברי הבל", אמר כהן, אשר לפי הדיווח ב"עובדה" - סירב לבקשת נתניהו.

 

מוקדם יותר הבוקר, הכחיש רה"מ נתניהו את הפרסום גם כן. "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט. אין גבול לשקרים!", כתב בטוויטר.

 

בד בבד, ח"כ ציפי לבני פנתה הבוקר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, וביקשה לכנס דיון דחוף של ועדת המשנה לשירותים חשאיים אליו יזומנו ראש השב"כ הקודם כהן וראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן, כדי לברר האם קיבלו הנחיות מנתניהו להאזין לראש המוסד ולרמטכ"ל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב"כ לשעבר יורם כהן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב"כ לשעבר יורם כהן (עמוס בן גרשום לע"מ)

 

 

לפי הדיווח, בחודשים אחרי שפרדו וגנץ נכנסו לתפקידיהם, ביקש נתניהו למנוע דליפה של מידע בטחוני רגיש, זאת על רקע חוסר אמון בצמרת הביטחונית ומתוך חשש להדלפות. בדיון מיוחד שנערך בנושא, ביקש נתניהו מכהן לעשות שימוש ב"יכולות המיוחדות" של השב"כ לצורך "פיקוח" גורף וחריף, שכולל האזנה לטלפונים של שורת שותפי סוד, ביניהם הרמטכ"ל וראש המוסד.

 

המידע על הבקשה החריגה, כך לפי הדיווח, הגיע לימים גם לגורמים במשרד הביטחון. לדבריהם, כהן היה נרעש מהאפשרות שהשב"כ ייאלץ להאזין לשני עמיתיו - האנשים שאיתם הוא עובד באופן צמוד ויומיומי - זאת מבלי שאין כל חשד ספציפי לגביהם אלא רק כ"אמצעי מניעה". לאור זאת, כהן סירב לבקשה של ראש הממשלה. לדברי גורמים שהיו מצויים בפרטי העניין, מבחינת כהן היה חשוב כמובן לשמור על בטחון מידע אך הוא הסביר כי "השב"כ לא אמור לעשות שימוש באמצעים קיצוניים כאלה כנגד האנשים שעומדים בראש הצבא והמוסד".

 

"אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עליי", אמר ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בריאיון ל"עובדה". "אם הוא לא מאמין בנו, הוא יכול לגרום לנו לסיים את התפקיד תוך עשר דקות". הוא הוסיף כי בעיניו, "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות - זה מחוץ לכללי המשחק".

 

 ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו
 

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, וראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו (רויטרס)

 

 

כשנשאל מדוע, ענה פרדו כי "זה ממחיש חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי". הוא הוסיף כי אם הוא היה ראש השב"כ - "הייתי שולח אותו לכל הרוחות". ובהכירו את יורם כהן הוא מאמין "שזה מה שהוא עשה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים".

 

מדוברות השב"כ נמסר בתגובה: "אנחנו לא מתייחסים לפרשה".