BETA

31.05.2018

11:23

"מעשנים מגיל 13": נתוני משרד הבריאות ליום הבינ"ל ללא עישון

למרות ירידה במספר המעשנים בקרב בגירים, דו"ח משרד הבריאות מציג עליה במספר החיילים הגברים שמעשנים ושיעור מדאיג של נערים שהתנסו בעישון. ליצמן: "אין מקום לשאננות"

לרגל היום הבין-לאומי ללא עישון שמצוין היום (חמישי) ברחבי העולם, פרסם משרד הבריאות נתונים על מצב המעשנים בישראל. החדשות הטובות – בשנת 2017 נרשמה ירידה בשיעור המעשנים באוכלוסיה הבוגרת. "למרות המגמה האופטימית, אין מקום לשאננות", הבהיר הבוקר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, "המאבק יימשך ויגבר".
 

כאמור, לפני הנתונים שפורסמו היום, חלה מגמת ירידה במספר המעשנים בכלל האוכלוסיה הבוגרת בארץ. מספרם עומדת על 20.5% בלבד – נתון נמוך בהשוואה לשנים קודמות, הנתמך במספר שיא של למעלה מ-27 אלף מעשנים שפנו לסדנאות גמילה בשנת 2017. שיעור המעשנים בקרב גברים עומד על 25.9% לעומת 22.9% במדינות ה-OECD ו-15.3% בלבד בקרב הנשים בישראל. במגזר הערבי, שיעור המעשנים עומד על 22.9% לעומת 20% באוכלוסיה היהודית.


עם זאת, הנתונים בקרב בני הנוער והחיילים מציירים תמונה מדאיגה. על אף המודעות הרבה לנזקי העישון, יותר מ-20% מהתלמידים התנסו לראשונה בעישון כבר בגיל 13. במגזר הערבי 56% התנסו לראשונה בעישון סיגריות כבר בגיל 12. בקרב החיילים, בעת גיוסם לצה"ל, שיעור העישון בקרב גברים עמד על 28% - עלייה קטנה לעומת השנה החולפת.


>> עוד כתבות בחדשות 10:
דורון מדלי מתנצל בפני נטע ברזילי: מבקש סליחה בעיקר מעצמי
חבר המושבעים הכריע: כתב אישום בגין אונס נגד הארווי ויינשטיין
תקרת הזכוכית נשברה - גם בים: המצילה הראשונה בחופי ישראל
 

כבל, ליצמן, אלאלוף ובר סימן בדיון במסגרת היום הבינלאומי ללא עישון
 

משמאל לימין:כבל, ליצמן, אלאלוף ובר סימן, בדיון במסגרת היום הבינלאומי ללא עישון (משרד הבריאות)

 


באשר לנתונים הכספיים של תעשיית הסיגריות, לפי משרד הבריאות, במהלך שנת 2016 הוציאו חברות הטבק בישראל 55.3 מיליון שקלים על פרסום ושיווק מוצריהן. זאת כשסך הכנסות המדינה ממיסים שונים על כלל מוצרי הטבק עמד על כ-7.2 מיליארד שקלים.

לפי נתוני המשרד, בשנת 2017 יובא לישראל כ-760 אלף ק"ג טבק, עלייה של כ- 9.3% בהשוואה לשנת 2016. חלקן של הסיגריות המגולגלות מכלל הסיגריות הנצרכות עלה מ- 0.2% בשנת 2009 והגיע לכ-15% בשנת 2017. בתוך כך, באותה שנה נמכרו בישראל כ-201 טון של טבק לנרגילה, עליה של 28% לעומת שנת 2016.


במקביל לאישור צו הרחבת איסור העישון במקומות ציבוריים שאושר אתמול, הציג היום משרד הבריאות מספר פתרונות  למלחמה בנגע העישון. ראשית, מקודם תיקון לחוק הגבלת פרסומת והשיווק של מוצרי טבק שצפוי להרחיב את המגבלות גם למוצרי אידוי. שנית, יוקם מוקד גמילה לאומי שצפוי לפעול עד סוף השנה, וזאת לצד סיירות מוניציפליות לאכיפה ופיקוח של נושא העישון.

 

צעיר מעשן סיגריה אלקטרונית
 

צעיר מעשן סיגריה אלקטרונית (רויטרס)

 


עוד מבקש משרד הבריאות לדון בהצעת חוק שבמסגרתה יתווסף לקופסאות הסיגריות עלון המפרט את נזקי העישון. בד בבד, השיק השנה המשרד מסעות הסבה והתערבות לצמצום העישון בהיקף של 2.5 מיליון שקלים.

כאמור, אתמול אישרה ועדת הבריאות של הכנסת באופן סופי את צו משרד הבריאות, לפיו יורחב איסור העישון במקומות ציבוריים. החל מ-60 ימים מפרסום התקנות ייאסר העישון גם במקומות בהם נערכים אירועים והופעות תחת כיפת השמיים בהם משתתפים למעלה מ-50 איש, כיוון שמופעים מסוג זה מפוקחים על ידי הרשות המקומית.


על פי הצו החדש העישון יורחב לכל מקום בשטח בתי חולים או מרפאות, רשויות ציבוריות, משרדים ממשלתיים, בתי משפט, מועצות דתיות, מקומות בהם מתקיימת פעילות גופנית (אצטדיונים, אולמות כדורסל ומתקני כושר), בריכות שחיה, באזורי כניסה לגני ילדים, בגני שעשועים, בחניון ציבורי מקורה או תת קרקעי ובגני חיות. הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאיות לקבוע אזורי עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים.
 

 מעשנים נרגילה
 

צעירים מעשנים נרגילה (רויטרס)

 


סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר לאחר אישור הצו: "אנו רואים בעישון ונזקיו סכנה לבריאות הציבור והרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים. אני מודה לוועדה על ההירתמות המהירה לתהליך". עוד הוסיף כי "בימים אלו עובד המשרד על צו נוסף שיתרחב גם לאיסור עישון במסעדות ובברים".


בתחילת החודש פורסם דוח מבקר המדינה בו נמתחה ביקורת על סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, על כך שלא הקים במשרדו יחידה למאבק בעישון, והמשימות בתחום נותרו מפוזרות בין גורמים שונים. המבקר ציין כי "יש להתייחס בחומרה רבה" לעובדה שמחודש מארס 2014 הפסיק המשרד לעסוק בקידום החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של סיגריות, על אף שהגדיר את מוצרי העישון ככאלה שגורמים נזקים קשים.