BETA

31.05.2018

09:19

אסד על התקיפות: "ישראל בפאניקה, היא מאבדת את יקיריה – דאע"ש"

נשיא סוריה טען בריאיון לרשת רוסית כי "אנחנו מחזקים את מערך ההגנה האווירית כדי להתמודד עם התוקפנות הישראלית". לדבריו, "לא היו אצלנו בשום שלב חיילים איראניים"

נשיא סוריה בשאר אסד התייחס בריאיון לרשת הרוסית RT, שיפורסם במלואו הערב (חמישי), לתקיפות הישראליות בשטח סוריה וטען כי "ישראל חשה פאניקה, סוג של היסטריה, שכן היא מאבדת את יקיריה מקרב דאע"ש וג'בהת א-נוסרה". הוא הוסיף: "אנחנו מחזקים את ההגנה האווירית כדי להתמודד עם התוקפנות הישראלית".

 

כשנשאל על איומי ישראל, אמר: "מאז שהדור שלי נולד, אנו חיים תחת האיום של תוקפנות ישראלית. להגיד שאתה חושש כשאתה חי עם איומים במשך עשרות שנים זו שטות". ישראל הרגה וכבשה במשך שבעה עשורים באזור, אך בדרך כלל היא עושה זאת מבלי לאיים".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חבר המושבעים הכריע: כתב אישום בגין אונס נגד הארווי ויינשטיין

תקרת הזכוכית נשברה - גם בים: המצילה הראשונה בחופי ישראל

המשפחות הציעו לתרום לעירייה מיליונים - אנשי העסקים הונצחו

 

בנוגע להתבססות איראן במדינה, טען אסד כי אין לו כוחות איראניים בשטח. "לא היו אצלנו בשום שלב כוחות איראניים ולא ניתן להסתיר זאת, לא היינו מתביישים לומר כי יש כוחות כאלה אצלנו אם היו אכן נמצאים. אנו הזמנו את הרוסים ויכולנו להזמין את האיראניים. יותר מכך, המתקפות הישראליות האחרונות לפני מספר שבועות כשביכול 'כוונו לבסיסים איראניים', הובילו להרג עשרות פצועים סוריים ולא היה אפילו איראני אחד".

 

 נשיא סוריה, בשאר אל-אסד בריאיון לרשת הרוסית RT
 

נשיא סוריה, בשאר אסד בריאיון לרשת הרוסית RT (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן יצא אמש לביקור במוסקבה, שם ייפגש עם שר ההגנה סרגיי שויגו. בהודעה שפרסם בטוויטר לקראת הפגישה, כתב ליברמן כי "המיקוד העיקרי של מערכת הביטחון היה ונותר מניעת התבססות של איראן וגרורותיה בסוריה".

 

הנשיא אסד עוד טען בריאיון כי "לאחר שחרור חלב, דיר א-זור, חומס ועכשיו דמשק, וושינגטון מפסידה את הקלפים שהיו ברשותה. עם כל התקדמות של הצבא הסורי, אויבי סוריה, ובייחוד המערב, מנסים לדחות את סוימה של המלחמה". הוא הבהיר: "נשחרר את כל חלקי סוריה ועל האמריקנים לעזוב - והם יעזבו".

 

 

"היינו קרובים לעימות בין כוחות אמריקנים לרוסים, אך למרבה המזל זה נמנע בתבונת המנהיגים הרוסיים", הוסיף אסד, בהתייחסות לתקיפה האמריקנית האחרונה במדינה. "אנו צריכים את הסיוע הרוסי, אך צריכים גם להימנע ממעשי טיפשות אמריקניים".

 

אסד התייחס גם לכינוי "חיה" שהדביק לו נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ, והסביר: "זוהי השפה שלו והיא מייצגת אותו, אין לדבריו כל השפעה עליי ולשפה שכזו לא צריכה להיות השפעה על איש". לדבריו, "הדבר היחיד שצריך להשפיע עליך זה מה שאומרים עליך אנשים שאתה בוטח בהם, אנשים שקולים, נבונים, מוסריים. איש כמו טראמפ לא מעורר אצלי שום רגשות".

 

השר ליברמן בביקור בפיקוד העורף
 

השר ליברמן בביקור בפיקוד העורף (תקשורת שר הביטחון)

 

 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול בטלפון עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, והציג לו את דרישות ישראל לגבי ההסדר החדש המתגבש בדרום סוריה בין ארה"ב, רוסיה וירדן. ההסדר צפוי לעסוק במה שיתרחש ב-20 הקילומטרים הסמוכים לגבול עם ישראל. נתניהו, שנקט בתקופה האחרונה בקו תקיף ומדגיש כי ישראל דורשת את יציאת כל הכוחות האיראניים מכל סוריה ולא רק מאזור הגבול עם ישראל,  עדכן את שרי הקבינט במהלך הישיבה אמש בפרטים.

 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שוחח אתמול גם כן עם פומפאו בטלפון בנוגע למצב בסוריה. שני השרים הסכימו כי על וושינגטון ומוסקבה להתגבר על המחלוקות ביניהן. מוקדם יותר השבוע אמר לברוב במהלך מסיבת עיתונאים במוסקבה שרק חיילי הממשל הסורי צריכים להיות נוכחים בגבול הדרומי של סוריה. האמירה ככל הנראה קשורה לנוכחותם של לוחמי המורדים הסוריים באזור וההפגזות האוויריות הכבדות במהלך החודש האחרון מצד ישראל שאמרה כי רקטות איראניות נורו מסביבה זו לעבר רמת הגולן.

 

"נסיגה שכזאת, שכוללת את כל הכוחות שאינם סוריים, חייבת להיעשות על בסיס הדדי", אמר לברוב, שמדינתו, כמו גם איראן, מהוות בנות ברית של הנשיא בשאר אסד וצבאו. "התוצאה צריכה להיות מצב שבו נציגי הצבא של הרפובליקה הסורית יעמדו מול הגבול עם ישראל".

 

ישראל ורוסיה קיימו בשבועות האחרונים מגעים ותיאומים כדי להגיע להבנות סביב המבצע אליו עומד לצאת הצבא הסורי נגד המורדים בדרום מערב סוריה - בקרבת הגבול עם ישראל ברמת הגולן. לפי פקיד ישראלי בכיר הרוסים ביקשו שישראל לא תתערב ולא תפעל נגד הפעילות של צבא סוריה בקרבת הגבול ברמת הגולן.