BETA

31.05.2018

05:10

לראשונה זה 18 שנה: פקיד בכיר מצ' קוריאה בביקור רשמי בארה"ב

קים יונג צ'ול, אחד מיועציו הקרובים ביותר של השליט קים, נועד בניו יורק עם שר החוץ פומפאו והפך לבעל התפקיד הרם ביותר שמבקר באופן רשמי במדינה בכמעט שני עשורים

פסגת קוריאה עדיין על השולחן: לראשונה זה 18 שנה ביקר הלילה (חמישי) באופן רשמי פקיד בכיר ביותר מקוריאה הצפונית בארצות הברית ונועד עם שר החוץ האמריקני. קים יונג צ'ול, ראש המודיעין הצבאי לשעבר בקוריאה הצפונית ואחד מיועציו הקרובים ביותר של השליט קים ז'ונג און, נועד בניו יורק עם מייק פומפאו בניו יורק. השניים אף סעדו בארוחת ערב משותפת.

 

השניים יקיימו במהלך היום מספר פגישות במטרה להציל את הפסגה בין נשיא ארה"ב טראמפ לשליט קוריאה הצפונית קים. צ'ול נחת בניו יורק בטיסה שהגיעה לעיר מבייג'ינג.

 

 קים יונג צ'ול, יועצו הקרוב של שליט קוריאה הצפונית, יוצא מפגישה עם שר החוץץ האמריקני בניו יורק
 

יועצו הקרוב של שליט קוריאה הצפונית, יוצא מפגישה עם שר החוץ האמריקני בניו יורק (רויטרס)

 

 

בתחילת השבוע הבהיר הנשיא טראמפ כי ועידת הפסגה עם קים תתקיים כמתוכנן. "הצוות האמריקני שלנו הגיע לקוריאה הצפונית כדי לערוך הכנות לפסגה בין קים ז'ונג און ואני", צייץ טראמפ בטוויטר. "אני מאמין באמת ובתמים שלקוריאה הצפונית יש פוטנציאל מרהיב, והיא תהיה אומה כלכלית ופיננסית אדירה יום אחד. קים ז'ונג און מסכים איתי על כך. זה יקרה!".

 

אישוש לדברים של טראמפ הגיע באותו יום מסוכנות הידיעות של קוריאה הדרומית שדיווחה כי פקיד בכיר מקוריאה הצפונית הגיע לבייג'ינג, ככל הנראה בדרכו למפגש מקדים בסינגפור - לקראת הפסגה הצפויה בעיר המדינה. הפקיד הבכיר, רי סון-ז'ון, הוא ראש המשרד לענייני קוריאה מטעם הצפון והוא זה שעומד בראש המשלחת המקדימה לסינגפור. לפי הדיווח, סון-ז'ון ממתין לקבל היתר מעבר מהשגרירות הסינגפורית בסין.

 

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
 

נועד עם הבכיר מפיונגיאנג. שר החוץ פומפאו (רויטרס)

 

 

בשבוע שעבר, הודיע טראמפ במכתב ששיגר לקים כי הפסגה שתוכננה להתקיים בסינגפור ב-12 ביוני מבוטלת. בהודעת טראמפ לא נמסר תאריך חלופי. "אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

 

"לרוע המזל, בהתבסס על הכעס והעוינות הגלויה שהובעה בהצהרותיך האחרונות, אני חש כי אין זה ראוי, בשלב זה, לקיים את הפגישה הזו, שתוכננה במשך זמן רב", אמר. "לכן, המכתב הזו מגיע כדי לעדכן שהפסגה בסינגפור, לטובת שני הצדדים, אך לרוע מזלה של המערכת הגלובלית, לא תתקיים. אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אך היכולות שלנו כל כך עצומות שאני מתפלל לאל שלא נצטרך להשתמש בהם".

 

"חשתי כי נבנה דו שיח נהדר בינינו, ובסופו של דבר, הדו שיח הזה זה מה שחשוב", המשיך נשיא ארה"ב. "בבוא היום, אני מצפה מאוד לראותך עד אז, אני רוצה להודות לך על שחרור בני הערובה שנמצאים כעת בבית עם בני משפחותיהם. זו הייתה מחווה נהדרת ואני מעריך זאת מאוד".

 

 המכתב ששלח טראמפ לקים
 

המכתב ששלח טראמפ לקים (חדשות עשר)

 

 

לסיום כתב: "אם תשנה את דעתך בכל הנוגע לפסגה החשובה ביותר, אל תהסס להתקשר אלי או לכתוב לי. העולם, וקוריאה הצפונית במיוחד, הפסידו הזדמנות לשלום בר קיימא ולשגשוג ורווחה. החמצת ההזדמנות היא רגע עצוב בהיסטוריה". מאוחר יותר התייחס לביטול הפסגה גם בטוויטר.

 

שר החוץ פומפאו הסביר בהמשך לאחת מוועדות הסנאט כי ארה"ב פנתה בימים שקדמו להודעת טראמפ לקוריאה הצפונית כדי לקיים תיאומים לקראת הפסגה הצפויה, אך לא קיבלה מענה.

 

הסדקים בין המדינות הגיעו דווקא אחרי תקופה של התחממות. עוד קודם להודעת טראמפ, תקפה סגנית שר החוץ של קוריאה הצפונית את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל".

 

 הנשיא טראמפ ומנהיג צפון קוריאה
 

המגעים נמשכים. טראמפ וקים (רויטרס, Getty Images)

 

 

לצד החרפת המסרים בין הצדדים, בפועל פעלה פיונגיאנג בשבוע שעבר להשמדת אתרי ניסויי הגרעין שלה, זאת לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת כאמור, אך לא הייתה דרך לאמת את הרס המתקן כולו.

 

לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים". עוד נמסר כי הכניסות למנהרות שבהן אירעו הניסויים נחסמו לחלוטין, וכי לא אירעה דליפה של חומר רדיואקטיבי. "מדובר בצעד חשוב לקראת פירוק עולמי מנשק גרעיני", הוסיפו בסוכנות הידיעות של המדינה המבודדת.

 

ההחלטה של קים לסגירת האתר נתפסה כמחווה לקראת הפגישה ובעקבות הפסגה ההיסטורית שנערכה בחודש שעבר בינו לבין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין. עם זאת, דווח כי מי שכונתה "המדינה המבודדת בעולם", לא הזמינה פקחים בין-לאומיים לטקס, שהיו יכולים לאשר באופן וודאי את הריסת המתקנים. בעבר, דווח כי אתרי הגרעין במדינה יצאו מכלל שימוש.