30.05.2018

10:35

אצטדיונים ומופעים: הורחב האיסור על עישון בשטח ציבורי

הצו, שאושר סופית ע"י ועדת הבריאות, ייכנס לתוקף חודשיים לאחר פרסומו ויכלול בין היתר אירועים והופעות מעל 50 משתתפים. ליצמן: "בקרוב יורחב הצו גם למסעדות ולברים"

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום (רביעי) סופית את צו משרד הבריאות, לפיו יורחב איסור העישון במקומות ציבוריים. החל מ-60 ימים מפרסום התקנות ייאסר העישון גם במקומות בהם נערכים אירועים והופעות תחת כיפת השמיים בהם משתתפים למעלה מ-50 איש, כיוון שמופעים מסוג זה מפוקחים על ידי הרשות המקומית.

 

על פי הצו החדש העישון יורחב לכל מקום בשטח בתי חולים או מרפאות, רשויות ציבוריות, משרדים ממשלתיים, בתי משפט, מועצות דתיות, מקומות בהם מתקיימת פעילות גופנית (אצטדיונים, אולמות כדורסל ומתקני כושר), בריכות שחיה, באזורי כניסה לגני ילדים, בגני שעשועים, בחניון ציבורי מקורה או תת קרקעי ובגני חיות. הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאיות לקבוע אזורי עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

CIA: קים לא יסכים לפירוז גרעיני, אך יכניס המבורגר אמריקני

מצעדות לירי רקטות - שעלול להחמיר: מדרגות ההסלמה של חמאס

במקביל לירי בלתי פוסק מעזה: צה״ל תקף מטרות בצפון הרצועה

 

יעקב ליצמן
 

יעקב ליצמן (ועדת הכלכלה)

 

 

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר: "אנו רואים בעישון ונזקיו סכנה לבריאות הציבור והרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים. אני מודה לוועדה על ההירתמות המהירה לתהליך". עוד הוסיף כי "בימים אלו עובד המשרד על צו נוסף שיתרחב גם לאיסור עישון במסעדות ובברים". מנכ"ל משרדו, משה בר סימן טוב,  הוסיף: ״עשינו היום צעד גדול בהגנה על הציבור מפני נזקי העישון. התיקון שביצענו עם הוועדה מבטא את המחויבות שלנו למלחמה בעישון".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הדגיש כי הוועדה הקפידה לכלול בצו הוראות המאפשרות אכיפה, ולא איסורים שאינם ריאליים. "הרחבנו את המגבלות ככל הניתן, אבל צריך להרגיל את החברה לשינויים בהדרגה. יש לנו גם מתחים, ובימים כמו כאלה יותר אנשים נוטים להימשך לסיגריות לצערי". ח"כ יהודה גליק (הליכוד), שפעל להרחבת הצו, אמר: "אנחנו מביאים היום בשורת הצלת חיים לתושבי מדינת ישראל. נמשיך ולא נרפה על מנת להציל חיי אדם".

 

בתחילת החודש פורסם דוח מבקר המדינה בה נמתחה ביקורת על סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בכך שלא הקים במשרדו יחידה למאבק בעישון, והמשימות בתחום נותרו מפוזרות בין גורמים שונים. המבקר ציין כי "יש להתייחס בחומרה רבה" לעובדה שמחודש מארס 2014 הפסיק המשרד לעסוק בקידום החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של סיגריות, על אף שהגדיר את מוצרי העישון ככאלה שגורמים נזקים קשים.