BETA

30.05.2018

10:27

"ישראל העבירה מסר לחמאס – אם האש תתחדש, ההתקפות יתגברו"

פקיד ישראלי בכיר אמר כי "כעת האחריות היא על חמאס". הארגון מעוניין בשלב זה בהנמכת הלהבות - הוא נצר את האש כבר ב-1:30 ואף פרס את אנשיו כדי למנוע שיגורים נוספים

ברקע הרגיעה הנמשכת מאז הבוקר בעוטף עזה, פקיד ישראלי בכיר אמר היום (רביעי) כי "ישראל העבירה מסר לחמאס - אם האש תתחדש, ההתקפות על הארגון ועל שאר הארגונים בעזה יהיו חזקות אף יותר. משעות הבוקר נפסקה האש וכעת האחריות היא על חמאס".

 

הגורם הוסיף: "צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת". לדבריו, "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות נגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה נגד כל ניסיון להפר את השקט". בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00 בקריה שבתל אביב כדי לדון במתיחות בדרום. 

 

למעשה, חמאס רצה לסיים את ההסלמה אמש ב-21:00 והפיץ מסרי הפסקת אש. הארגון, יחד עם הג׳יהאד האיסלמי, נצר את האש ב-1:30 לפנות בוקר ואף פרס אנשיו כדי למנוע שיגורים. עד 5:20 - המועד האחרון שבו בוצעו שיגורים לעבר שטח ישראל, מי שירה היו ארגוני ועדות ההתנגדות והסלפים ברצועה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רוסיה: על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מהגבול עם ישראל - בהקדם

מצעדות לירי רקטות - שעלול להחמיר: מדרגות ההסלמה של חמאס

בלילה: רקטה פגעה בחצר בית באשכול ובמגרש בנתיבות, צה"ל תקף

 

 מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות
 

מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות, הלילה (אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

 

 

במהלך הלילה אמר בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל ל"פלגי ההתנגדות". "פלגי ההתנגדות הסכימו לשוב להבנות הפסקת האש והם יהיו מחויבים להן כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב להן", אמר, וציין כי ההבנות הושגו בעזרת מספר מתווכים. סוכנות הידיעות הפלסטיני "מען" דיווחה מפי מקורות פלסטיניים כי "פלגי ההתנגדות" הודיעו שהסכם על רגיעה נחתם בארבע לפנות בוקר עם ישראל, אך כיוון שמטוסי צה"ל המשיכו לתקוף בעזה הם ירו בתגובה לעבר עוטף עזה.

 

מנגד, בישראל נשמעו הכחשות. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הוסיף בריאיון לרשת ב': "אין הבנות עם חמאס. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף". גם שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי אין הסכם הפסקת אש. "יש פעולה של מדינת ישראל נגד עזה ויש את מה שהצד השני יחליט יקבע את גורלו. אנחנו לא הגענו לשום סיכומים ולשום הסכם מול חמאס". עוד הוסיף בנט כי "נכון לשעה זו כ-75% מהתלמידים הגיעו לבתי הספר בעוטף. עבר על התושבים לילה לא קל, ובין חצות לשעות הבוקר היו אזעקות ומעבר לממ"דים. גם אני ביליתי את הלילה באחד היישובים וחוויתי את הלילה הלבן הזה".

 

לדבריו, "כל ההתחממות בצד העזתי אינה מקרית או מקומית. המוח הוא איראני והידיים חמאסניקיות. ישראל מצויה במערכה ממוקדת ועקבית אל מול ראש התמנון באיראן, שמפעיל זרועותיו בלבנון, סוריה ועזה כדי לפגוע בנו. מכיוון שאנו מנהלים מערכה כלכלית, מדינית וצבאית מול איראן, היא מנסה להסיח את דעתנו. בעודנו נותנים ביטחון לתושבי עוטף עזה ובעודנו מכים בחמאס, אסור לנו להפיל את הכדור, להוריד את המבט מהמטרה העיקרית – איראן".

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר מנגד כי הוא מעריך שיש הבנות עקיפות מול חמאס לסיום הסבב. "אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את הרצועה", ציין.

 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר
 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר (דובר צה"ל )

 


 

במהלך הלילה צה"ל תקף 25 יעדים של חמאס ברצועת עזה - שהתווספו ל-40 המטרות שהותקפו אתמול - כשבמקביל, נשמעו ללא הפסק התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. בין המטרות הותקפו "מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה", כך לפי דובר צה"ל. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לפי דובר צה"ל, כמה מהשיגורים שבוצעו לעבר שער הנגב ושדות נגב, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, כששאר האזעקות היו אזעקות שווא, והנסיבות לכך שהופעלו נבדקות.

 

בין היתר שוגרו הלילה רקטות לעבר נתיבות - לראשונה מאז מבצע צוק איתן. אחת הרקטות התפוצצה במגרש קט-רגל. לא היו נפגעים כתוצאה מהנפילה, פרט לנפגעת חרדה שטופלה במקום. כמו כן, נגרם נזק למבנים ולרכוש. במקביל, רקטה התפוצצה בחצר בית במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים והמשפחה, שלנה בחדר המוגן, גילתה את הנזק בבוקר.