BETA

30.05.2018

09:05

בוקר מתוח בדרום: "לא ישנו בלילה, מרגישים שהולך להגיע סבב"

יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה בעוטף עזה, סיפרה ל"אורלי וגיא" על התחושות הקשות בעקבות שיגור מטח הרקטות בלילה • בישראל מכחישים הסכם הפסקת אש עם חמאס

אש בדרום: לאחר לילה שכלל עשרות שיגורים לכיוון עוטף עזה, התושבים מתעוררים לבוקר מתוח. יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה, סיפרה הבוקר (רביעי) לתוכנית "אורלי וגיא" על הלילה הקשה שהיא ומשפחתה עברו. "קמנו במהלך הלילה שבע או שמונה פעמים. כל פעם בהפרשים של 20 דקות, שזה בדיוק הזמן שאתה מתחיל להירדם ולהירגע מהבהלה שאחזה אותך בריצה הקודמת. ככה עד 4 לפנות בוקר", תיארה.

 

"אני קיבלתי החלטה הבוקר כאימא ונתתי לילדים לישון. לגבי בית הספר נראה – הם יקומו ונחליט", הוסיפה. לדבריה, "לטווח הקצר מרגיע אותי שיש הפסקת אש כי אני עייפה ולא ישנתי בלילה. אבל לטווח הארוך אנחנו למודי ניסיון מהפסקות אש קודמות וחידושי לחימה. כולנו מרגישים בימים האחרונים שאולי הולך להגיע סבב ואנחנו ממש לא רוצים להיות שם. באופן אישי, אני עסוקה ביומיים האחרונים בלטפל בילדים ובמצוקות שלהם".

 

נעמי פלטשר, בעלת הבית שנפגע הלילה מרקטה באשכול, אמרה לחדשות עשר: "אנחנו בסדר. אני לא יודעת אם אני מעכלת את זה עד הסוף, אבל בסך הכל אני חושבת שהיה פה מזל ונס גדול". היא סיפרה כי "בערב, משעה 21:00 התחיל צבע אדום בכמה גלים. אני הלכתי לישון בחדר הרגיל שלי, החדר שצמוד למקום הנפילה. בסביבות 23:00 רצנו לממ"ד כי היה עוד פעם צבע אדום והחלטנו פשוט להישאר לישון בממ"ד. ב-03:00 לפנות בוקר היו פיצוצים חזקים. המשכנו לישון ולפנות בוקר קמתי, ראיתי על המרפסת שברים של כל מיני דברים, הסתכלתי הצידה וראיתי שצינור תקוע בבור שנפער מהרקטה".

 

רקטה שפגעה בחצר בית במועצה האזורית אשכול
 

רקטה שפגעה בחצר בית במועצה האזורית אשכול (ביטחון אשכול)

 

 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

CIA: קים לא יסכים לפירוז גרעיני, אך יכניס המבורגר אמריקני

מצעדות לירי רקטות - שעלול להחמיר: מדרגות ההסלמה של חמאס

התחזית: נוח ברוב הארץ, ייתכנו בבוקר גשמים קצרים בצפון ובמרכז

 

בתוך כך, במהלך הלילה אמר בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל ל"פלגי ההתנגדות". "פלגי ההתנגדות הסכימו לשוב להבנות הפסקת האש והם יהיו מחויבים להן כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב להן", אמר, וציין כי ההבנות הושגו בעזרת מספר מתווכים. סוכנות הידיעות הפלסטיני "מען" דיווחה מפי מקורות פלסטיניים כי "פלגי ההתנגדות" הודיעו שהסכם על רגיעה נחתם בארבע לפנות בוקר עם ישראל, אך כיוון שמטוסי צה"ל המשיכו לתקוף בעזה הם ירו בתגובה לעבר עוטף עזה.

 

מנגד, בישראל נשמעו הכחשות. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הוסיף בריאיון לרשת ב': "אין הבנות עם חמאס. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף". גם שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי אין הסכם הפסקת אש. "יש פעולה של מדינת ישראל נגד עזה ויש את מה שהצד השני יחליט יקבע את גורלו. אנחנו לא הגענו לשום סיכומים ולשום הסכם מול חמאס". עוד הוסיף בנט כי "נכון לשעה זו כ-75% מהתלמידים הגיעו לבתי הספר בעוטף. עבר על התושבים לילה לא קל, ובין חצות לשעות הבוקר היו אזעקות ומעבר לממ"דים. גם אני ביליתי את הלילה באחד היישובים וחוויתי את הלילה הלבן הזה".

 

 לימודים תחת אבטחה ביישובי עוטף עזה
 

לימודים תחת אבטחה ביישובי עוטף עזה( חדשות עשר)

 

 

לדבריו, "כל ההתחממות בצד העזתי אינה מקרית או מקומית. המוח הוא איראני והידיים חמאסניקיות. ישראל מצויה במערכה ממוקדת ועקבית אל מול ראש התמנון באיראן, שמפעיל זרועותיו בלבנון, סוריה ועזה כדי לפגוע בנו. מכיוון שאנו מנהלים מערכה כלכלית, מדינית וצבאית מול איראן, היא מנסה להסיח את דעתנו. בעודנו נותנים ביטחון לתושבי עוטף עזה ובעודנו מכים בחמאס, אסור לנו להפיל את הכדור, להוריד את המבט מהמטרה העיקרית – איראן".

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר מנגד כי הוא מעריך שיש הבנות עקיפות מול חמאס לסיום הסבב. "אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את הרצועה", ציין.

 

מוקדם יותר, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, התראיין ל"אורלי וגיא" וסיפר על הלילה הקשה. "באמצע הלילה קמנו ולקחנו את הילדים לממ"ד. גם אצלי יש בנות בכיתה א', ג' ו-ז'. אנחנו ישנים קרובים אחד לשני ולממ"ד. עכשיו קמנו ומצפים לתלמידים בבתי הספר".

 

לדבריו, אין צורך בשעה זו לבטל את הלימודים, למרות הלילה הקשה. "תושבי עוטף עזה מכירים את המציאות הזאת. הוכח ב'צוק איתן' שהדבר הכי טוב לתלמידים ולהורים זה השגרה. להוציא עשרת אלפים תלמידים בעוטף עזה ובשדרות ולהגיד להורים למצוא להם פתרונות, זה לא הדבר הטוב ביותר. אני הנחתי אתמול את צוותי ההוראה לפתוח את הבוקר בשיחה עם התלמידים ולזהות את מי שצריך עזרה, או סיוע של פסיכולוג או מטפל. אנחנו רוצים שלילדים תהיה שגרה ושההורים ימשיכו את סדר היום שלהם".

 

 מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות
 

מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות( אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

 

 

"שדרות מכירה את המציאות הזאת כבר המון שנים. גם לפני שנה או שנתיים חגגנו את פסטיבל הקיץ, במהלכו היו עימותים בין צה"ל ולבין חמאס. שדרות היא מעל הדברים האלה. התשובה האמיתית היא להמשיך להתפתח, לבנות בתים ולראות חיוך על השפתיים של הילדים", אמר.

 

עם זאת ציין, כי הימים האחרונים היו מאוד מורכבים, "אני אומר את זה לא רק כראש עיר אלא כאבא. גם אני אתמול רצתי עם הילדים לממ"ד ושמעתי את הילדים מבקשים ממני להישאר ולא לצאת. אלו דברים לא פשוטים, אבל אני חושב שגם מהעימות הזה, התמונה האמיתית היא ששדרות ועוטף עזה ממשיכים לפרוח ולשגשג. אם מישהו בצד השני רצה לחפש תמונה של כיבוי, או מקבל תמונה של צמיחה ושגשוג".

 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, התייחס גם הוא למצב ואמר כי "לילה קשה ומתוח עבר על תושבי אשכול. לאורך הלילה הופעלו מספר אזעקות במרבית יישובי המועצה. נפלו פצמ"רים בתוך שני ישובים, אחת פגעה ישירות בבית מבלי שגרמה לנפגעים. אנו נערכים גם הבוקר ובימים הקרובים לתגובות של ילדינו נוכח האירועים. צוותי החינוך וגורמי המקצוע במועצה, במרכז החוסן ובשירות הפסיכולוגי, ערוכים לתת את המענים הדרושים לילדים, לזהות קשיים ותסמיני חרדה. הרמטכ"ל שביקר אצלנו אתמול העביר לנו מסר חד משמעי שהוא מחוייב להחזיר את השקט. אנחנו מגבים את צה"ל בכל החלטה שיבחר להשבת הבטחון לתושבינו, אך העיקר שתהיה זו החלטה בלתי מתפשרת שתשים קץ להמשך הירי ונוכל לקיים את שגרת חיינו".

 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר
 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר(דובר צה"ל )

 

 

מבית החולים ברזילי נסמר כי בסך הכל הגיעו למרכז הרפואי עד לפנות בוקר שמונה נפגעים. שלושה משדרות, שלושה מנתיב העשרה ושניים מאשקלון. שש פגיעות גוף קלות כתוצאה מריצה למרחב מוגן ושני נפגעי חרדה. כולם שוחררו מלבד אדם אחד שאושפז באורתופדיה בעקבות חבלה ברגל.

 

כאמור, הלימודים בעוטף עזה יתקיימו היום כסדרם, בהתאם להנחיות מיוחדות של צה"ל. הסגל החינוכי והצבא ילוו את הסעות הילדים ואת קליטתם בהגיעם לבתי הספר. כמו כן, נהגי ההסעות והילדים הונחו כיצד לפעול במידה ותישמע התרעת צבע אדום בזמן נסיעה.

 

במהלך הלילה צה"ל תקף 25 יעדים של חמאס ברצועת עזה - שהתווספו ל-40 המטרות שהותקפו אתמול - כשבמקביל, נשמעו ללא הפסק התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. בין המטרות הותקפו "מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה", כך לפי דובר צה"ל. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לפי דובר צה"ל, כמה מהשיגורים שבוצעו לעבר שער הנגב ושדות נגב, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, כששאר האזעקות היו אזעקות שווא, והנסיבות לכך שהופעלו נבדקות.