BETA

30.05.2018

07:30

בלילה: רקטה פגעה בחצר בית באשכול ובמגרש בנתיבות, צה"ל תקף

אין נפגעים מהירי שנמשך כל הלילה, אך נגרם נזק. הלימודים בדרום יתקיימו כסדרם, בהתאם להנחיות פיקוד העורף. בחמאס טוענים שהסכם רגיעה נכנס לתוקף - אך בישראל מכחישים

אש בדרום: סבב הלחימה, שהתחיל אתמול, המשיך לאורך כל הלילה (רביעי). צה"ל תקף 25 יעדים של חמאס ברצועת עזה - שהתווספו ל-40 המטרות שהותקפו אתמול - כשבמקביל, נשמעו ללא הפסק התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר כי חלק מהאזעקות היו אזעקות שווא, חלק מהשיגורים יורטו ונרשמו כמה נפילות.

 

לראשונה מאז מבצע צוק איתן, בוצע הלילה גם ירי לעבר נתיבות שבנגב המערבי. רקטה שנורתה לעבר העיר התפוצצה במגרש קט-רגל. לא היו נפגעים כתוצאה מהנפילה, פרט לנפגעת חרדה שטופלה במקום. כמו כן, נגרם נזק למבנים ולרכוש. במקביל, רקטה התפוצצה בחצר בית במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים והמשפחה, שלנה בחדר המוגן, גילתה את הנזק בבוקר.

 

 פגיעת רקטה בבית במועצה האזורית אשכול
 

פגיעת רקטה בבית במועצה האזורית אשכול (ביטחון אשכול)

 

 

במהלך הלילה נשמעו התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה, מרכז הנגב ולכיש, כולל בערים שדרות, נתיבות ואשקלון. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לפי דובר צה"ל, כמה מהשיגורים שבוצעו לעבר שער הנגב ושדות נגב, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, כששאר האזעקות היו אזעקות שווא, והנסיבות לכך שהופעלו נבדקות.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הקטל בדרכים: הרוג ושני פצועים בתאונה חזיתית בכביש 70

במקביל לירי בלתי פוסק מעזה: צה״ל תוקף מטרות בצפון הרצועה

המשפחות הציעו לתרום לעירייה מיליונים - אנשי העסקים הונצחו

 

תיעוד של נפילת הרקטה בנתיבות

 

 

הלימודים בעוטף עזה יתקיימו היום כסדרם, בהתאם להנחיות מיוחדות של צה"ל. הסגל החינוכי והצבא ילוו את הסעות הילדים ואת קליטתם בהגיעם לבתי הספר. כמו כן, נהגי ההסעות והילדים הונחו כיצד לפעול במידה ותישמע התרעת צבע אדום בזמן נסיעה.

 

גם אתמול בערב נשמעו אזעקות באשקלון, אך זמן קצר לאחר מכן הודיעה העירייה כי לפי הערכה של גורמי ביטחון לא בוצע ירי לעבר העיר. בעיריית קרית גת החליטו לפתוח מקלטים. עם זאת, לא מדובר בהנחייה של פיקוד העורף, אלא בהחלטה של הרשות.

 

בווידאו: תקיפות צה"ל ברצועה, הלילה

 

 

 

במקביל למטחי הירי שבוצעו מעזה לדרום הארץ, צה"ל תקף במהלך הלילה מטרות ברצועה. דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף מהאוויר כ-25 יעדים של ארגון חמאס. בין המטרות הותקפו "מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה", כך לפי דובר צה"ל.

 

במהלך הלילה אמר בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל ל"פלגי ההתנגדות". "פלגי ההתנגדות הסכימו לשוב להבנות הפסקת האש והם יהיו מחויבים להן כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב להן", אמר, וציין כי ההבנות הושגו בעזרת מספר מתווכים. סוכנות הידיעות הפלסטיני "מען" דיווחה מפי מקורות פלסטיניים כי "פלגי ההתנגדות" הודיעו שהסכם על רגיעה נחתם בארבע לפנות בוקר עם ישראל, אך כיוון שמטוסי צה"ל המשיכו לתקוף בעזה הם ירו בתגובה לעבר עוטף עזה.

 

מנגד, בישראל נשמעו הכחשות. שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר בריאיון לגלי צה"ל כי לא הושג הסכם, אך אישר שמצרים היא גורם משמעותי בדיונים. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הוסיף בריאיון לרשת ב': "אין הבנות עם חמאס. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף". שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר מנגד כי הוא מעריך שיש הבנות עקיפות מול חמאס לסיום הסבב. "אני מעריך שלטווח ארוך תישאר מידה של התגוששות על הגבול בעזה. מקווה שלא יאלצו אותנו לצאת למבצע צבאי מלא ולכבוש את הרצועה", ציין.

 

 מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות
 

מגרש שנפגע מירי רקטה בנתיבות (אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

 

 

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר אתמול גם הוא כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס. לפי הדיווחים, הצדדים סיכמו, בתיווך מצרי, על חזרה להבנות שהתקבלו בשנת 2014 לאחר מבצע "צוק איתן". מנגד, פקיד ישראלי בכיר סתר את הדיווחים וטען כי הם אינם נכונים ולא הושג סיכום על הפסקת אש.

 

חמאס והג'יהאד האסלאמי קיבלו אתמול אחריות על הירי מעזה לישראל. בהודעה משותפת חסרת תקדים שהתפרסמה הערב הדגישו ארגוני הטרור כי ישראל היא האחראית מבחינתם לסבב התוקפנות האחרון, וסימנו את תקיפות צה"ל ברצועת עזה כגורם להסלמה.

 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר
 

מפת 65 יעדי הטרור ברצועת עזה שהותקפו על ידי חיל האוויר (דובר צה"ל)