BETA

עודכן:

במקביל לירי בלתי פוסק מעזה: צה״ל תקף מטרות בצפון הרצועה

הג'יהאד האסלאמי הודיע שהושג הסכם הפסקת אש, בישראל הכחישו • בלילה נשמעו התרעות צבע אדום בדרום, לפי דו"צ חלקן היו אזעקות שווא • לראשונה מצוק איתן - נפילה בנתיבות

יום קרב בדרום: צה"ל תקף החל מאתמול (שלישי) בערב ואל תוך הלילה מטרות ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי צה"ל תקף מהאוויר כ-25 יעדים של ארגון חמאס ברצועה. בין המטרות הותקפו "מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה", כך לפי דובר צה"ל. 

 

התקיפה של צה"ל הגיעה במקביל לאזעקות בלתי פוסקות בעוטף עזה ולטענות של דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, שאמר כי בתום יממה של הסלמה משמעותית, הושגה הסכמה על רגיעה בין ישראל לחמאס, שתיכנס לתוקפה הלילה בחצות. "אנו מחויבים להפסקת האש כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב לה", צוטט הדובר ברשתות הערביות. לפי הדיווחים, הצדדים סיכמו, בתיווך מצרי, על חזרה להבנות שהתקבלו בשנת 2014 לאחר מבצע "צוק איתן". מנגד, פקיד ישראלי בכיר סתר את הדיווחים וטען כי הם אינם נכונים ולא הושג סיכום על הפסקת אש.

 

בד בבד, לראשונה מאז צוק איתן, בוצע הלילה ירי לעבר העיר נתיבות שבמערב הנגב. רקטה שנורתה לעבר העיר התפוצצה במגרש קט-רגל. לא היו נפגעים כתוצאה מהנפילה, פרט לנפגעת חרדה שטופלה במקום. כמו כן, גרם נזק לרכוש.

 

הנפילה בנתיבות

 

 

במהלך הלילה נשמעו ללא הפסק התרעות צבע אדום ביישובי עוטף עזה, מרכז הנגב ולכיש, כולל בערים שדרות, נתיבות ואשקלון. בדובר צה"ל אישרו כי זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לפי דובר צה"ל, כמה מהשיגורים שבוצעו לעבר שער הנגב ושדות נגב, יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, כששאר האזעקות היו אזעקות שווא, והנסיבות לכך שהופעלו נבדקות.

 

במסגרת המטח ששוגר לעבר הדרום אתמול בערב, נשמעו אזעקות גם באשקלון אך זמן קצר לאחר מכן הודיעה העירייה כי לפי הערכה של גורמי ביטחון לא בוצע ירי לעבר העיר. בעיריית קרית גת החליטו לפתוח מקלטים. עם זאת, לא מדובר בהנחייה של פיקוד העורף, אלא בהחלטה של הרשות.

 

 הנפילה בנתיבות (אילוסטרציה)
 

הנפילה בנתיבות (חדשות עשר)

 

 

עוד קודם לכן החלו אזעקות חוזרות ונשנות במועצה האזורית אשכול, בישובי עוטף עזה ובמרכז הנגב בעקבות ירי פצצות מרגמה מכיוון הרצועה. שתי פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים. עד השעה 20:00, שוגרו לעבר ישראל כ-70 פצצות מרגמה ורקטות, במספר מטחים ובשיגורים בודדים. בין החימושים ששוגרו גם רקטות שיוצרו באיראן. קרוב לשעה חצות בוצע שיגור נוסף לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון ושער הנגב.. אחת הרקטות נפלה ככל הנראה באחד היישובים בשטח פתוח, אולם לא דווח על נפגעים או נזק, ולמרות ההסלמה הכל כך משמעותית שהתרחשה היום, ביטאון חמאס בעזה ציטט הערב מקור ב"התנגדות" שטען כי המגעים של הארגון עם מצרים הביאו להסכמה להחזרת השקט.

 

 עזה לאחר תקיפת צה"ל
 

עזה לאחר תקיפת צה"ל, מוקדם יותר היום (רויטרס)

 

 

ובזמן שהאזעקות בישראל נמשכו גם לתוך שעות הלילה, חמאס והג'יהאד האסלאמי קיבלו אחריות לירי. בהודעה משותפת חסרת תקדים שהתפרסמה הערב הדגישו ארגוני הטרור כי ישראל היא האחראית מבחינתם לסבב התוקפנות האחרון, וסימנו את תקיפות צה"ל ברצועת עזה כגורם להסלמה.

 

"התגובה המשותפת שלנו היום בעשרות פצצות מרגמה על המוצבים הצבאיים הישראלים ועל המטוסים התוקפים את רצועת עזה, היא הודעה לכל הנוגעים בדבר כי לא ניתן להבליג על פשעי האויב בשום אופן", נמסר בהודעת הארגונים. "ההתנגדות לא תרשה לאויב לכפות משוואות חדשות בהפקרת דמם של בני עמנו, ומזהירה אותו מהמשך תקיפת אנשינו. כל האופציות פתוחות בקרב ההתנגדות, הפגזה תיענה בהפגזה, דם יענה בדם ואנחנו נדבוק במשוואה זו יהא המחיר אשר יהא", לשון ההודעה.

 

מוקדם יותר, הורה משרד החינוך על ביטול כל הטיולים עד 15 ק״מ מהרצועה. טיולים בטווח 40-15 ק"מ יתנהלו כרגיל. הלימודים מחר בעוטף יתקיימו כרגיל. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, קיים הערב ישיבת הערכת מצב עם חברי מועצת העיר, מנהלי האגפים ונציגי הצבא והמשטרה. לפי הנחיות פיקוד העורף, התקהלויות בעוטף עזה מותרות עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש במבנה סגור. נוסף לכך, יש להימצא סמוך למרחבים מוגנים. שירותים לקהל הרחב יינתנו במתכונת מלאה ועבודה חקלאית תאושר בתיאום ובאישור פרטני.

 

 איזנקוט וירקוני בגן ילדים במועצה האזורית אשכול
 

איזנקוט וירקוני בגן ילדים במועצה האזורית אשכול (דובר צה"ל)

 

 

הלילה התקיימה פגישת תיאום בין חמאס לבין ארגון הג'יהאד האסלאמי, שהיה מצוי היום בחזית ההתקפה על יישובי עוטף עזה, גם מבחינה תקשורתית ותודעתית. אולם בכלי התקשורת הערביים, יוחסה ההתקפה ל"התנגדות", ולא לארגון ספציפי כזה או אחר.

 

בארגון חמאס עברו במהלך יום אתמול ממצב של שחרור הרסן לג'יהאד האסלאמי, והגדרת שיגור הטילים כ"תגובה הולמת לפשעי האויב", לקבלת אחריות משותפת. ניתן להעריך כי איראן מדרבנת את הג'יהאד האסלאמי לתקוף את ישראל, ואף מתגמלת את הארגון באופן כספי, ולכן חמאס לא רוצה להישאר מאחור. לאחר המשט אתמול בבוקר מתכוון חמאס להוציא מדי פעם משט מנמל עזה על מנת "לשבור את המצור" ולייצור שגרת משטים בדומה לפורמט "צעדות השיבה".

 

 התקפת מוצב של חמאס ברצועת עזה
 

התקפת מוצב של חמאס ברצועת עזה (רויטרס)

 

 

במהלך הלילה התייחס יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לסבב הקרבות בעזה, כשתקף את ישראל. "התקיפות הישראליות ברצועה מוכיחות כי ישראל לא רוצה שלום", אמר.

 

הממשל האמריקני מטיל את מלוא האחריות על חמאס וקורא להחליף את שלטונו בעזה במנהיגות אחרת. שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס לאירועי היום ולירי הבלתי פוסק מהרצועה. "פצמ"רים שוגרו מעזה לעבר גני ילדים בישראל", צייץ בטוויטר. "חמאס נכשל, הפלסטינים בעזה צריכים מנהיגים אמיתיים שייטפלו בבעיות האמיתיות", הוסיף גרינבלט. ארה"ב פנתה למועצת הביטחון של האו"ם ודרשה דיון חירום בנושא שייערך מחר. ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, מתכוונת להפגין בדיון עמדה רטורית חריפה כלפי חמאס.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא הערב להסלמה ברצועת עזה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר, על כל המשתמע מכך. אני מבקש בשם כל עם ישראל לשבח את חיילי ומפקדי צה"ל על המסירות והנחישות ואת תושבי עוטף עזה על עמידתם האיתנה. נפעל בכל דרך להבטיח ביטחון ושקט לאזרחי ישראל". עם זאת, למרות האירועים בדרום, ליברמן לא ביטל את נסיעתו המתוכננת מחר למוסקבה, שם ייפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר במסיבת עיתונאים שערך הערב: "מה שקרה היום זו התקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. אין לנו כוונה לאפשר את זה. אין לנו כוונה לתת לזה להימשך. אני מעריך שנראה התעצמות של תגובת צה"ל. העובדה שבכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מתחבאים מאז שעות הבוקר היא כי הם יודעים מהן יכולות צה"ל". בד בבד, פקיד בכיר שמעורה בתכני ההתייעצות הביטחונית שנערכה הערב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לחדשות עשר כי המדיניות שבה ישראל תנקוט היא רצון למנוע הסלמה. במקביל, אומר הפקיד הבכיר שבמידה שהירי יימשך - ישראל תגיב בעוצמה.

 

 יעדי הטרור שהותקפו על ידי צה"ל

יעדי הטרור שהותקפו על ידי צה"ל אתמול (דובר צה"ל)

 

 

 

 מפת יעדי התקיפה ברצועת עזה
 

מפת יעדי התקיפה ברצועת עזה אתמול (דובר צה"ל)