BETA

29.05.2018

21:09

עודכן:

"דם ייענה בדם": חמאס והג'יהאד האסלאמי קיבלו אחריות לירי

הארגונים פרסמו הודעה חסרת תקדים, שבה הדגישו כי לתפיסתם, ישראל היא האחראית לסבב הנוכחי. הירי התחדש בערב לעבר העוטף, מרכז הנגב ונתיבות, וכלל רקטות שיוצרו באיראן

חמאס והג'יהאד האסלאמי קיבלו אחריות על הירי לשטח ישראל: בהודעה משותפת חסרת תקדים שהתפרסמה הערב (שלישי), הדגישו ארגוני הטרור כי ישראל היא האחראית מבחינתם לסבב התוקפנות האחרון, וסימנו את תקיפות צה"ל ברצועת עזה כגורם להסלמה.

 

"התגובה המשותפת שלנו היום בעשרות פצצות מרגמה על המוצבים הצבאיים הישראלים ועל המטוסים התוקפים את רצועת עזה, היא הודעה לכל הנוגעים בדבר כי לא ניתן להבליג על פשעי האויב בשום אופן", נמסר בהודעת הארגונים. "ההתנגדות לא תרשה לאויב לכפות משוואות חדשות בהפקרת דמם של בני עמנו, ומזהירה אותו מהמשך תקיפת אנשינו. כל האופציות פתוחות בקרב ההתנגדות, הפגזה תיענה בהפגזה, דם יענה בדם ואנחנו נדבוק במשוואה זו יהא המחיר אשר יהא", לשון ההודעה. בד בבד, ביטאון חמאס בעזה ציטט הערב מקור ב"התנגדות" שטוען כי המגעים עם מצרים הביאו להסכמה להחזרת השקט.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

משט מעזה לקפריסין נעצר, המפליגים יועברו לבסיס חיל הים באשדוד

ירי ללא הפסקה מעזה: 3 חיילים נפצעו מרסיסים - אחד במצב בינוני

שיגורים נוספים לעבר עוטף עזה; חיל האוויר תוקף ברצועה

 

בתוך כך, ירי הרקטות מעזה לעבר שטח ישראל התחדש כשהתרעת צבע אדום ראשונה נשמעה בשעות הערב הן בנתיבות והן באשקלון. עוד קודם לכן החלו אזעקות חוזרות ונשנות במועצה האזורית אשכול, בישובי עוטף עזה ובמרכז הנגב בעקבות ירי פצצות מרגמה מכיוון הרצועה. שתי פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים. עד השעה 20:00, שוגרו לעבר ישראל כ-70 פצצות מרגמה ורקטות, במספר מטחים ובשיגורים בודדים. בין החימושים ששוגרו גם רקטות שיוצרו באיראן.

 

במקביל, משרד החינוך הורה על ביטול כל הטיולים עד 15 ק״מ מהרצועה. טיולים בטווח 40-15 ק"מ יתנהלו כרגיל.  הלימודים מחר בעוטף יתקיימו כרגיל. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, קיים הערב ישיבת הערכת מצב עם חברי מועצת העיר, מנהלי האגפים ונציגי הצבא והמשטרה. לפי הנחיות פיקוד העורף, התקהלויות בעוטף עזה מותרות עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש במבנה סגור. נוסף לכך, יש להימצא סמוך למרחבים מוגנים. שירותים לקהל הרחב יינתנו במתכונת מלאה ועבודה חקלאית תאושר בתיאום ובאישור פרטני.

 

 עזה לאחר תקיפת צה"ל
 

עזה לאחר תקיפת צה"ל(רויטרס )

 

 

הלילה צפויה להתקיים פגישת תיאום בין חמאס לבין ארגון הג'יהאד האסלאמי, שהיה מצוי היום בחזית ההתקפה על יישובי עוטף עזה, גם מבחינה תקשורתית ותודעתית. אולם בכלי התקשורת הערביים, יוחסה ההתקפה ל"התנגדות", ולא לארגון ספציפי כזה או אחר.

 

בארגון חמאס עברו במהלך היום ממצב של שחרור הרסן לג'יהאד האסלאמי, והגדרת שיגור הטילים כ"תגובה הולמת לפשעי האויב", לקבלת אחריות משותפת. ניתן להעריך כי איראן מדרבנת את הג'יהאד האסלאמי לתקוף את ישראל, ואף מתגמלת את הארגון באופן כספי, ולכן חמאס לא רוצה להישאר מאחור. לאחר המשט הבוקר מתכוון חמאס להוציא מדי פעם משט מנמל עזה על מנת "לשבור את המצור" ולייצור שגרת משטים בדומה לפורמט "צעדות השיבה".

 

הממשל האמריקני מטיל את מלוא האחריות על חמאס וקורא להחליף את שלטונו בעזה במנהיגות אחרת. שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס לאירועי היום ולירי הבלתי פוסק מהרצועה. "פצמ"רים שוגרו מעזה לעבר גני ילדים בישראל", צייץ בטוויטר. "חמאס נכשל, הפלסטינים בעזה צריכים מנהיגים אמיתיים שייטפלו בבעיות האמיתיות", הוסיף גרינבלט. ארה"ב פנתה למועצת הביטחון של האו"ם ודרשה דיון חירום בנושא שייערך מחר. ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, מתכוונת להפגין בדיון עמדה רטורית חריפה כלפי חמאס.

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא הערב להסלמה ברצועת עזה, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר, על כל המשתמע מכך. אני מבקש בשם כל עם ישראל לשבח את חיילי ומפקדי צה"ל על המסירות והנחישות ואת תושבי עוטף עזה על עמידתם האיתנה. נפעל בכל דרך להבטיח ביטחון ושקט לאזרחי ישראל". עם זאת, למרות האירועים בדרום, ליברמן לא ביטל את נסיעתו המתוכננת מחר למוסקבה, שם ייפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

 

    תמרוני הזרוע הצבאית של חמאס
 

תמרוני הזרוע הצבאית של חמאס (חדשות עשר)

 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר במסיבת עיתונאים שערך הערב: "מה שקרה היום זו התקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. אין לנו כוונה לאפשר את זה. אין לנו כוונה לתת לזה להימשך. אני מעריך שנראה התעצמות של תגובת צה"ל. העובדה שבכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מתחבאים מאז שעות הבוקר היא כי הם יודעים מהן יכולות צה"ל". בד בבד, פקיד בכיר שמעורה בתכני ההתייעצות הביטחונית שנערכה הערב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לחדשות עשר כי המדיניות שבה ישראל תנקוט היא רצון למנוע הסלמה. במקביל, אומר הפקיד הבכיר שבמידה שהירי יימשך - ישראל תגיב בעוצמה.