BETA

29.05.2018

21:17

שעות קריטיות: ההערכה בצה"ל - אפשר לעצור את ההסלמה

מתוך הבנה שחמאס שולט ביד ברזל ברצועה, בצבא מבינים כי אם הארגון יורה לג'יהאד האסלאמי להפסיק את הירי מהרצועה - זה מה שיקרה. מסרים מועברים דרך מצרים לעזה • פרשנות

יום קרב בדרום - פרשנות: ירי הרקטות לדרום נמשך, כשרק הערב (שלישי) נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה. במקביל לירי, צה"ל מחפש דפוס פעולה שיאותת לצד השני - לחמאס ולג'יהאד האסלאמי - שבשיגור המטח הבוקר לדרום, ולאורך היום כולו, הוא שבר את כללי המשחק שהיו נהוגים בגבול עזה מאז סיום מבצע "צוק איתן". מנגד, בצבא לא מעוניינים להתדרדרות המצב בעזה לידי מלחמה של ממש משום שהזירה העיקרית של מדינת ישראל בימים אלו היא בצפון הארץ ובמערכה נגד ההתבססות האיראנית בסוריה.

 

ההערכה בצה"ל היא כי אפשר לעצור את ההסלמה. המשמעות לכך היא שהשעות הקרובות יהיו קריטיות. ישראל מעבירה מאחורי הקלעים, דרך המודיעין המצרי, מסרים לחמאס לרסן את הג'יהאד האסלאמי.

 

 התקפת מוצב של חמאס ברצועת עזה
 

מוצב חמאס ברצועת עזה שהותקף (רויטרס)

 

 

המסקנה של צה"ל מאירועי היממה האחרונה היא שחמאס הוא ששולט במה שקורה ברצועת עזה. ברצותו הוא מגביר את עוצמת ההתנגדות שלו וברצותו מנמיך. הוא שלט ביד ברזל בצעדות האלימות לגדר, אך כשהחליט - ההפגנות האלימות פסקו. ההערכה גם עתה היא שאם חמאס ינחה את הג'יהאד האסלאמי להפסיק את הירי – זה מה שיקרה.

 

מוקדם יותר הערב, שר הביטחון אביגדור ליברמן, התייחס להסלמה וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "כל מקום שממנו ארגוני הטרור יורים לשטח ישראל הוא יעד לגיטימי לתקיפת חיל האוויר, על כל המשתמע מכך. אני מבקש בשם כל עם ישראל לשבח את חיילי ומפקדי צה"ל על המסירות והנחישות ואת תושבי עוטף עזה על עמידתם האיתנה. נפעל בכל דרך להבטיח ביטחון ושקט לאזרחי ישראל". עם זאת, למרות האירועים בדרום, ליברמן לא ביטל את נסיעתו המתוכננת מחר למוסקבה, שם ייפגש עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

 

בד בבד, באיחוד האירופי קראו להרגעת הרוחות: "ירי הרקטות והפצמ"רים מעזה לעבר ישראל צריך להיפסק מיד. מתקפות נגד אזרחים לא מקובלות בשום נסיבות. הרגעת המצב המסוכן דרושה בדחיפות על מנת להבטיח שחיי האזרחים מוגנים. לישראלים ולפלסטינים הזכות לחיות בשלום, בביטחון ובכבוד: מעגל האלימות והייאוש צריך להישבר באמצעות מהלך פוליטי אמיתי", נמסר בהודעה.

 

הירי לדרום, שנמשך לאורך כל היום לסירוגין, התחדש בערב. בשעות הערב החלו אזעקות חוזרות ונשנות במועצה האזורית אשכול, בישובי עוטף עזה ובמרכז הנגב בעקבות ירי פצצות מרגמה מכיוון הרצועה. שתי פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים. במקביל, משרד החינוך הורה על ביטול כל הטיולים עד 15 ק״מ מהרצועה. טיולים בטווח 40-15 ק"מ יתנהלו כרגיל. במשרד ממתינים להערכת מצב של פיקוד העורף כדי להכריע כיצד להתנהל בהמשך. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, קיים הערב ישיבת הערכת מצב עם חברי מועצת העיר, מנהלי האגפים ונציגי הצבא והמשטרה. בישיבה תדרכו אנשי הצבא כי התקהלויות בעיר מותרות עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש במבנה סגור. נוסף לכך, יש להימצא סמוך למרחבים מוגנים.

 

 הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל איזנקוט
 

צה"ל מחפש לאותת לחמאס: שברתם את כללי המשחק. הרמטכ"ל איזנקוט (דובר צה"ל)

 

 

במקביל, חמאס והג'יהאד האסלאמי הודיעו כי הם אלו שאחראים - במשותף - לירי. "גדודי אלקסאם ופלוגות ירושלים מקבלים אחריות משותפת על הפגזת המוצבים הצבאיים וההתנחלויות הציוניות באזור רצועת עזה בעשרות פצמ"רים במשך היום וזאת כתגובה על התוקפנות הציונית הרודנית ופשעיו נגד אנשינו ועמינו וההתנגדות כאשר האחרון שביניהם היה תקיפת מוצבי פלוגות ירושלים וגדודי אלקסאם מה שהביא למותם של מספר לוחמים בתוך מוצבים אלו. זאת בנוסף לפשעי המלחמה אותם מבצע הכיבוש יום ביומו נגד אנשינו ועמנו בתהלוכות השיבה לאורך הרצועה", נכתב בהודעה.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר במסיבת עיתונאים שערך הערב: "מה שקרה היום זו התקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. אין לנו כוונה לאפשר את זה. אין לנו כוונה לתת לזה להימשך. אני מעריך שנראה התעצמות של תגובת צה"ל. העובדה שבכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מתחבאים מאז שעות הבוקר היא כי הם יודעים מהן יכולות צה"ל". בד בבד, פקיד בכיר שמעורה בתכני ההתייעצות הביטחונית שנערכה הערב בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר לחדשות עשר כי המדיניות שבה ישראל תנקוט היא רצון למנוע הסלמה. במקביל, אומר הפקיד הבכיר שבמידה שהירי יימשך - ישראל תגיב בעוצמה.

 

במשך כל היום נורו מטחים בלתי פוסקים לדרום הארץ, כשבמקביל צה"ל תקף ברצועת עזה. אחרי סבב השיגורים מהרצועה הבוקר, ושקט יחסי של מספר שעות, זמן קצר לאחר השעה 16:00, שני מטחי פצצות מרגמה נורו מהרצועה לעבר ישובי עוטף עזה והמועצה אזורית אשקלון. כתוצאה מהירי, שלושה חיילים באזור העוטף נפצעו מרסיסים, אחד מהם במצב בינוני והשניים האחרים במצב קל. הפצועים פונו לבתי החולים בדרום.

 

 דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, בתדרוך לתקשורת בקריה בת"א
 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, בתדרוך לתקשורת בקריה בת"א (חדשות עשר)

 

 

במקביל, משדרות פונו לביה"ח ברזילי באשקלון ארבעה בני אדם, בהם שלושה נפגעי חרדה ופצוע נוסף שנפל ושבר את קרסולו בזמן שרץ למרחב המוגן. כמו כן, לבית החולים סורוקה פונה פצוע קל בשנות הארבעים לחייו. הפצוע נפגע מרסיס בכתף ובאוזן. בהמשך, קצת אחרי השעה 18:00 התחדש הירי ואזעקות נשמעו בעוטף עזה. סך הכול, משעות הבוקר נורו לעבר ישראל למעלה מ-115 רקטות ופצמ"רים, כשמערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות 14 מהשיגורים.

 

בשעות אחר הצהריים, בוצעו באזור אשקלון מספר יירוטים, כשבמקביל, בשטחים פתוחים באזור מועצת אשכול נפלו מספר רקטות. במרכז הנגב ובעיר אופקים - נשמעו לראשונה בסבב ההסלמה הנוכחי אזעקות. מערכת כיפת ברזל יירטה את הרקטה שנורתה לעבר אופקים.