28.05.2018

19:01

מלחמת החקלאים בעפיפוני התבערה: "5 שעות ביום רק מכבים שריפות"

אבנר יונה, חקלאי מעוטף עזה ששדהו נשרף, סיפר ב"חמש עם רפי רשף" על הניסיונות להיאבק ב"טרור העפיפונים": "מתוך עשרה חקלאים, חמישה מתעסקים בכיבוי אש"

כבר כמעט חודשיים חלפו מאז החלו לשגר מרצועת עזה עפיפוני תבערה לעבר שטח ישראל, שגרמו לשריפות שטחים חקלאיים רבים בקיבוצים שעל הגבול. החלקאים בעוטף עזה מנסים להילחם בתופעה ולהגן על שטחיהם, אולם לרוב הם מצליחים רק לצמצם נזקים.

 

אבנר יונה, חקלאי מנחל עוז, ששדה חיטה בגודל 150 דונם שבבעלותו נשרף כתוצאה מעפיפון תבערה, סיפר היום ב"חמש עם רפי רשף" על המאבק שלו ושל עמיתיו. "אנחנו צוות של עשרה שאמורים להתעסק בגידולי שדה, אבל חמישה אנשים מתעסקים רק במלחמה עם עפיפונים", מספר יונה, "משעה שתיים בצהריים עד שבע בערב, כשהרוח מתחלפת לכיוון הקיבוץ, אנחנו מתעסקים רק בכיבוי שריפות".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

השוטר החשוד שתקף את ג'עפר פרח הוצא לחופשה כפויה מהמשטרה

השר להגנת הסביבה הודיע: לא יוטל פיקדון על בקבוקי ליטר וחצי

המדינה רכשה 250 דירות לדיור הציבורי; עוד 750 יירכשו השנה

 

יונה אומר כי אחוזי ההצלחה שלהם אינם גבוהים. "יש עשרות עפיפונים שמגיעים לשטחים שלנו, ואנחנו מצליחים להשתלט רק על 30 אחוזים מהם". הוא משתף במקרה משבוע שעבר שבו דווקא כן הצליח למנוע נזק לשדות. "חוט של העפיפון נתפס לי ברכב בזמן שנסעתי בו. ירדתי והתחלתי למשוך בחוט. לקח זמן רב, אבל לבסוף הצלחנו להציל את השדה".

 

אבנר יונה, חקלאי מקיבוץ נחל עוז ששדהו נשרף כתוצאה מעפיפון תבערה
 

אבנר יונה, כשמאחוריו שדה החיטה שבבעלותו שנשרף כתוצאה מעפיפון תבערה (חדשות עשר)

 

 

הנזק שנגרם כתוצאה מהשריפות הוא לא רק לשדות עצמם שעולים באש, אלא גם לתשתיות החקלאיות. "בשדה החיטה שנשרף יש ברזים מפלסטיק שנפגעו, מה שאומר שאני לא יכול להמשיך להשקות שדות אחרים של תפוחי אדמה וגזר", אומר יונה.

 

למאבק של חקלאי עוטף עזה מתווסף קושי נוסף, שאיתו הם צריכים להתמודד גם בימים כתיקונם: הם עובדים בסמוך לגבול, מול עמדות חמאס. "מאוד מפחיד לעבד שטחים סמוך לגבול", מעיד יונה, שלמרות הקשיים, מתעקש להישאר אופטימי: "לא נתייאש ואף אחד לא יאייש אותנו. הקיבוץ מתפרנס רק מחקלאות, אז גם אין לנו כל כך ברירה".