BETA

28.05.2018

07:46

עודכן:

המצוד אחר המחבל מרמאללה: "15 נעצרו - המפגע לא ביניהם"

הפלס' דיווחו כי כוחות הביטחון פעלו במחנה הפליטים אל-אמערי בחיפושים אחר המחבל שהרג את לוחם דובדבן רונן לוברסקי: "צלפים נפרסו על גגות סביב בית שכותר במקום"

כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו הבוקר (שני) כי כוחות רבים של צה"ל פעלו במחנה הפליטים אל-אמערי בחיפושים אחר המחבל שהרג בשבוע שעבר את לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי. בתיעוד ברשתות החברתיות נראו כלי רכב צה"ליים רבים, ואף דחפור שהיה במקום.

 

הפלסטינים דיווחו על 15 עצורים במהלך פעילות הכוחות במחנה הפליטים, אך תיינו כי המפגע לא נמצא ביניהם. עוד עולה, כי לפלסטינים במקום מספר פציעות קלות מכדורי גומי שירה צה"ל במהלך עימותים שפרצו. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, 13 בני אדם נפצעו וטופלו. בסוכנות הידיעות "ספא" דיווחו כי כוחות צה"ל כיתרו את אחד הבתים במקום ושכוחות צלפים נפרסו על גגות הבתים שמסביבו. 

 

בתוך כך, במהלך הלילה, התפוצץ מטען מאולתר סמוך לעמדת צה״ל בכניסה לשכם. המטען נוטרל וכוחות צה"ל ביצעו סריקות במרחב. אין נפגעים ולא נגרם נזק. עוד קודם לכן, 11 מבוקשים נעצרו על ידי כוחות צה"ל בחשד למעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

כביש החוף: נמלט מניידת משטרה, נהג נגד כיוון התנועה - ונהרג

רצה לרצוח את אשתו - וחיבל במצנח שלה לפני שצנחה ממטוס

תיעוד: טיפס בידיים חשופות - וחילץ בן ארבע שנתלה על מרפסת

 

 כוחות צה"ל בפעילות במחנה אל-אמערי שליד רמאללה
 

כוחות צה"ל בפעילות במחנה אל-אמערי שליד רמאללה (טוויטר)

 

 

לוחם דובדבן שנהרג, סמ"ר רונן לוברסקי בן ה-20, היה תושב רחובות. הכוח בו היה הלוחם כי במסגרת פעילות מעצרים שהתקיימה במחנה הפליטים שכוונה כנגד חוליית פעילים שהיו מעורבים בביצוע פיגועי ירי בגזרה בתקופה האחרונה. הכוח הגיע למקום לא כחלק ממשימת הסתערבות, והלוחם נשאר בכוח האבטחה ברחוב, בעת שכוח אחר נכנס לבצע את המעצר. בשלב זה הושלך לוח שיש גדול מאחד המבנים במקום שפגע ישירות בראשו. החייל שנפצע חבש קסדה, אך היא לא מנעה את חומרת הפציעה. למרות התקרית, החיילים השלימו את המעצרים ויצאו ממחנה הפליטים.

 

מיד לאחר האירוע, פונה החייל, תושב רחובות בן 20, לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, כשהוא מורדם ומונשם, אך שם, כאמור, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו וצה"ל פתח בחקירת האירוע.

 

 רונן לוברסקי, חייל דובדבן שמת מפצעיו
 

לוחם דובדבן רונן לוברסקי (באדיבות המשפחה)

 

 

אתמול חלה הסלמה במתיחות ברצועת עזה לאחר שצה"ל תקף באמצעות טנק עמדת תצפית בדרום רצועת עזה, זאת בתגובה למטען שהונח סמוך לגדר. בעקבות כך, איימו בג'יהאד האסלאמי כי התקיפה לא תעבור ללא תגובה הולמת.

 

המטען שהונח שלשום סמוך לגדר המערכת במטרה לפגוע בכוחות הפועלים באזור ונוטרל על ידי כוח צה״ל. מדובר צה"ל נמסר כי המטען, שהוסווה בתוך קאטר, התפוצץ במהלך הנטרול וכי אין נפגעים לכוחות צה"ל. דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי שלושה פלסטינים, שניים בני 25 ואחד נוסף בן 28, נהרגו בעקבות התקיפה. אחד ההרוגים היה פצוע שהועבר לטיפול בבית חולים אולם בהמשך מת מפצעיו. ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח כי "זמן קצר לפני ההפגזה הישראלית נשמעו הדי פיצוץ". 

 

דאוד שיאהב, דובר הג'יהאד האסלאמי, מסר בעקבות התקרית: "אנחנו יודעים כיצד להגיב על ההסלמה המסוכנת הזו וזו זכותנו להגיב עליה". עוד הוסיף: "צה"ל חצה הבוקר את כל הקווים האדומים בפעולתו שהובילה להריגתם של פלסטינים. צה"ל פועל כדי לשנות את הסכסוך הנוכחי לכדי קרב צבאי וכי המקרה הזה לא יעבור בשום אופן ללא תגובה הולמת מצד הג'יהאד האסלאמי".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למתיחות בדרום בפתח ישיבת הממשלה אתמול ואמר: "לא נסבול תקיפות נגדנו מרצועת עזה. חיל האוויר תקף אמש מטרות טרור בעומק הרצועה. והיום, לאחר שכוחותינו נטרלו מטען חבלה על הגדר, שוב הם פעלו נגד מטרות חמאס בקו המגע".

 

 פיצוץ מטען בגדר הגבול בעזה
 

פיצוץ המטען בגדר הגבול בעזה (דובר צה"ל)

 

 

מוקדם יותר הלילה, התיר צה"ל לפרסום כי ביום שני בשבוע שעבר אותר רחפן שככל הנראה חצה מצפון רצועת עזה לתוך שטח ישראל ונפל במועצה האזורית שער הנגב. בדיקה גילתה כי הרחפן נשא חומר נפץ.

 

"האיום הבא של חמאס כבר נמצא כאן", אמר בהקשר זה ח"כ חיים ילין (יש עתיד) בשבוע שעבר בהתייחסו לאירוע, "אנחנו חייבים להכין את התשתית לפני האיום הממשי כדי לנטרל אותו. פניתי לוועדת החוץ והביטחון ודרשתי לקיים דיון דחוף בנושא הרחפנים מעזה ביחד עם הגורמים המוסמכים כדי לנסות ולהקדים תרופה למכה".