BETA

27.05.2018

21:55

אחרי היסטריית ביטקוין: מייסד המטבע המתחרה מגייס מתכנתים בארץ

המטבע הדיגיטלי הראשון, שעורר סקרנות עצומה, לא לבד על המגרש הווירטואלי. בראש מתחריו נמצאת איתריום, רשת שנחשבת מתקדמת אף יותר. "יש בשוק בועה שעלולה להתפוצץ"

"אנליסט": ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון, עורר סקרנות עצומה אחרי שהניב למי שהחזיק בו רווח של יותר מ-1,000 אחוזים רק בשנה שעברה. בשנים האחרונות נשבר המונופול, כשבשוק הכסף הדיגיטלי הופיעו כאמור מאות מתחרים, לגדול מביניהם קוראים "איתריום", ואחד המייסדים שלו, ג'ו לובין, הגיע בסוף השבוע לצוד את מפתחי התוכנה בישראל. "בתל אביב נמצאת עילית מפתחי התוכנה, המתמטיקאים וכו'. הם נכנסו מוקדם מאוד לתחום וננעלו על הביטקוין", סיפר לובין.

 

בזמן שרכישות הביטקוין הפכו לאחת הכותרות המדוברות ביותר בכלכלה הישראלית של השנה האחרונה, דווקא האיתריום, המטבע הדיגיטלי השני בגודלו, נותר היום בצל. אך בניגוד לביטקוין, שהוא רק מטבע עם שווי כספי, אתריום הוא בעצם רשת שמאפשרת לשני אנשים לערוך ביניהם חוזה עם תנאים. למשל, אם גרתי כל החודש בדירה, מבלי להתלונן על תקלה או נזילה, הכסף יועבר באופן אוטומטי לבעל הבית, בלי שמישהו זקוק לבנקים, ערבים או בטחונות באמצע. "אנחנו רוצים את עצמנו כמי שמביאים את הטכנולוגיה של הדור הבא. החברות הגדולות אולי לא יאהבו את זה, אבל מישהו צריך להגיע ולצמצם את תפקיד המתווכים בכל התעשיות האלה", אמר לובין.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בית קמה: חייל דיווח כי נשקו נחטף באיומי אקדח; החשודים נמלטו

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

הלך לעולמו האסטרונאוט אלן בין: נפרדים מהצייר שנחת על הירח

 

 מטבעות וירטואלים
 

מטבעות וירטואלים (חדשות עשר)

 

 

ההשקעות של רבים ממשקיעי הביטקוין כבר צנחו ב-50% רק מתחילת השנה. לדברי יובל רואש, מנכ"ל חברת "Bits Of Gold", "בחודשים האחרונים אנחנו רואים האטה במסחר לעומת שנה שעברה. אבל עדיין אנשים מגיעים וקונים". לפי ההערכות, אלפי ישראלים כבר עמוק בפנים. "אני נכנסתי לפני כל ה"הייפ" של 2017. בשלב מסוים זה צמח והגיע למשקל הרבה יותר גדול. עדיין לא מימשתי, בינתיים כל הרווחים הם על הנייר", סיפר משה קאשי.

 

עוד לפני שמרוויחים או מפסידים מהשקעות בו, עולם המטבעות הדיגיטליים מציע שינוי חד בתפיסה הכלכלית. נכון להיום, נגיד הבנק המרכזי בכל מדינה, כולל כמובן בנק ישראל, שולט בקצב הדפסת הכסף – ככל שהוא יפיץ יותר שטרות, לידי הצרכנים יתגלגלו סכומים גבוהים יותר; המוכרים בחנויות יעלו את המחיר ואז כל שקל בארנק שלנו יוכל לקנות פחות ופחות. ערך הכסף נשחק. בביטקוין ודומיו, לעומת זאת, קצב יצירת המטבעות החדשים נקבע מראש בקוד – בלי התערבות הממשלה – ככה שאי אפשר "לשחק" עם כמות הכסף בשוק, ולכן לדעת רבים הוא ישמור על ערכו לאורך זמן. לא פחות חשוב: המסחר שם אנונימי – כך שתוכלו אמנם לעקוב אחר סכומי העסקאות, אבל לא תוכלו לדעת מי עומד מאחוריהן. "יש לנו כסף אלטרנטיבי שהוא הרבה יותר טוב מהכסף הישן, שקוראים לו דולר ושקל", כך לדברי דעאל שלו, מחבר הספר "ביטקוין והעתיד הכלכלי שלך".
 

לא מעט כלכלנים, ובראשם פרופ' נוריאל רוביני שחזה לפני עשור את המשבר העולמי, חושבים שהזינוק במטבעות הדיגיטליים לאורך השנים האחרונות מלמד על לא יותר מעוד בועה. התלהבות מופרזת של המשקיעים שהעלתה את האיתריום והביטקוין למחירים שלא יחזיקו מעמד. לדברי לובין, "במרחב של הביטקוין ואיתריום ראינו הרבה בועות והן 'התפוצצו'. הערך עולה מהר מדי ואז הוא מתקן את עצמו. בכל השווקים אנשים עשויים להפסיד כסף".

 

 ג'ו לובין, אחד מייסדי אתריום
 

ג'ו לובין, אחד מייסדי אתריום (חדשות עשר)

 

 

למרות היתרונות של האתריום, בדרבי הפנימי של המטבעות הדיגיטליים ברור מי מוביל בהפרש גדול: השווי של כל משקיעי האתריום עומד, נכון לסוף השבוע, על קצת יותר מ-60 מיליארד דולר, מול 128 מיליארד שמתגלגלים בביטקוין המוכרפער של יותר מפי שניים. כדי להשיג ביטקוין אחד תצטרכו לשלם מעל 7,500 דולר, פי 12 וחצי מאשר על האתריום, שנסחר היום סביב 600 דולר. מתחילת השנה הוא רשם כבר צניחה של מעל 50% במחיר ולמי שמצפה ליציבות בהשקעה, אין מה לחפש במטבעות הוירטואליים: התנודות במחירים נעות כל יום בין 12-10% בממוצע, מול קצת יותר מאחוז במניות מובילות בעולם כמו "אפל". "בני אדם פועלים מתוך פחד ותאוות בצע. אנחנו נוטים לרדוף אחרי מה שנראה כמו ערך שעולה וללכת רחוק מדי", כך לדברי לובין.

 

ויש עוד בעיה אחת: הממשלה. כמו במדינות אחרות בעולם, גם הפקידים אצלנו חוששים שעסקאות גדולות במטבעות הדיגיטליים, בעצם משמשות כמכבסת כספים. נכון להיום, בחברות האשראי ובבנקים עדיין לא מכירים בהם – כך שהלקוח בעצם לא יכול להפקיד בחשבונו את הרווחים. למרות הסיכונים, ולא בלי חששות, המשקיעים בעולם ממשיכים לנפח את המטבעות הוירטואליים – ולממן פיתוח תוכנות שיפעלו על בסיסם. מי שזיהו בזמן את הטרנד, ולובין כמעט בראשם, הפכו כמעט בן רגע למתעשרים החדשים של העולם הדיגיטלי.