BETA

27.05.2018

19:48

"מארגני המחאה בעזה הצליחו לשכנע שמחאה לא אלימה תביא תוצאות"

העיתונאי רמי יונס, שנמצא בקשר עם מארגני "צעדות השיבה", טען כי המסר מחלחל גם לשורות חמאס. עם זאת, לדבריו, "הפלגים הפלסטיניים דומיננטיים יותר ממה שהמארגנים קיוו"

רמי יונס, בלוגר ב"שיחה מקומית", שנמצא בקשר שוטף עם מארגני "צעדות השיבה" בעזה, התייחס הערב (ראשון) בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" לעימותים על גדר הרצועה. "המארגנים אומרים שימשיכו. לפני כשבועיים, ב-14 במאי, ביום שבו צעדו וניסו לעבור את הגבול, אחמד אבו-רתימה, דובר הוועדה המארגנת, כתב בפייסבוק כי 'אנחנו מתכוונים להמשיך במחאה לפחות עד שיוסר המצור'", סיפר.

 

כמו כן, לדבריו, בשישי הבא מתוכננת הפגנה בעקבות המעצרים של המפגינים בחיפה, ומדובר ביוזמה עזתית. "הפגנה בסימן חיפה", אמר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הלך לעולמו האסטרונאוט אלן בין: נפרדים מהצייר שנחת על הירח

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

סערה בממלכה המאוחדת: כ-20 אלף ברקים תוך ארבע שעות

 

לטענתו, חמאס לא השתלט על המחאה בעזה, אך כל הפלגים האחרים והתנועות הפוליטיות היו יותר דומיננטיות ממה שהמארגנים קיוו. "לפני כחודשיים, הם הרגישו לי קצת נאיביים מהבחינה הזאת, דיברו על מספרים מאוד גבוהים. אמרתי להם - אתם תצטרכו את הפלגים. אבו-רתימה אמר לי אז שהם הולכים לנסות. כרגע תמונת המצב היא שהוועדה המארגנת לא יכולה בלי הפלגים – פתח, חמאס, מהימין ומהשמאל הפלסטיני. מי יסיע את המפגינים?", שאל.

 

 רמי יונס, בלוגר ב"שיחה מקומית"
 

רמי יונס, בלוגר ב"שיחה מקומית"( חדשות עשר)

 

 

"אני לא חושב שאנחנו מבינים מה זה לחיות בעזה, וזה מה שהם מנסים להעביר לעולם. אנשים פשוט צועדים לגבול, לעבר הצלפים הישראלים, מרימים את הידיים, 'תירו בי, תהרגו אותי'", סיפר יונס.

 

לדבריו, "מכונות ההפחדה וההסברה הישראלית עובדות שעות נוספות, כולנו יודעים את זה. ראינו את זה כבר בתחילת המחאה. כולם הפחידו עד כדי שקרים בוטים – כולם דיברו שזו צעדת טרור, של חמאס. קבוצת המארגנים הם כולה 20 איש, רובם שמאלנים, שכבר מיואשים ומאמינים במחאה לא אלימה".

 

לבסוף ציין יונס כי "ההצלחה האדירה שלהם היא בתהליך שהם התחילו. עכשיו רובו של הרחוב העזתי, חושב שהמחאה הלא אלימה היא זו שתביא תוצאות, וזה מתחיל לחלחל גם לחמאס. הם מוכנים לדבר עם תקשורת ישראלית, עם כל מי שרוצה לדבר איתם, לשמוע מה יש להם לומר".

 

בתוך כך, צה"ל תקף היום באמצעות טנק עמדת תצפית בדרום רצועת עזה, זאת בתגובה למטען שהונח סמוך לגדר. המטען הונח אמש סמוך לגדר המערכת במטרה לפגוע בכוחות הפועלים באזור ונוטרל הבוקר על ידי כוח צה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי המטען, שהוסווה בתוך קאטר, התפוצץ במהלך הנטרול וכי אין נפגעים לכוחות צה"ל.

 

 פיצוץ מטען בגדר הגבול בעזה
 

פיצוץ המטען בגדר הגבול בעזה( דובר צה"ל)

 

 

עוד נמסר כי מדו"צ כי "הבוקר ראינו אירוע חמור של הנחת מטען חבלה במרחב הגדר בדרום רצועת עזה במטרה לפגוע בחיילי צה"ל שנעים בשטח ישראל. האירוע מצטרף לרצף ניסיונות חדירה ופגיעה בריבונות הישראלית. בעקבות כך, תקף צה״ל חוליית פעילי טרור ששהתה במרחב האירוע. אנו שומעים את האיומים מצד ארגוני טרור נתמכי איראן מעזה. צה"ל רואה בחומרה כל פעילות טרור נגד אזרחי ישראל ורואה בארגון הטרור חמא״ס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה. המשחק באש - מעמיד את עצמו בסכנה".

 

דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי שלושה פלסטינים, שניים בני 25 ואחד נוסף בן 28, נהרגו בעקבות התקיפה. אחד ההרוגים היה פצוע שהועבר לטיפול בבית חולים אולם בהמשך מת מפצעיו. ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח כי "זמן קצר לפני ההפגזה הישראלית נשמעו הדי פיצוץ". דאוד שיאהב, דובר הג'יהאד האסלאמי, מסר בעקבות התקרית: "אנחנו יודעים כיצד להגיב על ההסלמה המסוכנת הזו וזו זכותנו להגיב עליה". עוד הוסיף: "צה"ל חצה הבוקר את כל הקווים האדומים בפעולתו שהובילה להריגתם של פלסטינים. צה"ל פועל כדי לשנות את הסכסוך הנוכחי לכדי קרב צבאי וכי המקרה הזה לא יעבור בשום אופן ללא תגובה הולמת מצד הג'יהאד האסלאמי".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למתיחות בדרום בפתח ישיבת הממשלה ואמר: "לא נסבול תקיפות נגדנו מרצועת עזה. חיל האוויר תקף אמש מטרות טרור בעומק הרצועה. והיום, לאחר שכוחותינו נטרלו מטען חבלה על הגדר, שוב הם פעלו נגד מטרות חמאס בקו המגע".

 

אתמול תקפו כוחות של חיל האוויר עמדות של חמאס באזור חאן יונס ורפיח, שבדרום רצועת עזה. כלי תקשורת פלסטיניים ציינו כי קולות נפץ רמים נשמעו באזור. מצה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה באמצעות מטוסי קרב וכוונה ליעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. עוד נמסר כי התקיפה בוצעה בתגובה לחציית הגדר ולניסיון פגיעה בתשתית ביטחונית בשטח ישראל שבוצעה אתמול וכן לניסיונות חוזרים לפגיעה בתשתיות ביטחוניות במסגרת הפרות הסדר האלימות המובלות ע"י ארגון הטרור חמאס.