BETA

27.05.2018

17:50

דוד אחד העצורים בעימותים ברהט: "הוא לא ברח - וקיבל מכות רצח"

חוסיין אל-עוברה, קרוב משפחתו של הנהג החשוד בתקיפת שוטרים בנגב, התייחס לתקרית ותקף את התנהלות המשטרה: "היכו אותו, דרכו עליו. הוא היה עם דם על הפנים"

חוסיין אל-עוברה, דודו של אחד העצורים בעימותים ברהט, התייחס הערב (ראשון) בראיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף" לתקרית האלימה ומתח ביקורת על התנהלות השוטרים באירוע. "בן אחי קיבל מכות רצח, לא סטירות - עם אקדחים, דרכו עליו ברגליים, מה לא עשו לו? הוא היה עם דם על הפנים. התחילו לקלל אותו, אמרו מילים לא נעימות", סיפר.

 

לדבריו, אחיינו לא ברח לאחר שנעצר על כך שנהג עם רישיון בלי תוקף. "לא ידעתי שהאחיין שלי נוהג בלי רישיון. גם הוא לא ידע. אבל הוא עצר, הוא לא ברח, הוא לא התעמת עם השוטרים, מה שביקשו ממנו הוא נתן להם", כך לדבריו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

אלפים בברלין בהפגנות מנוגדות: בעד ונגד הימין הקיצוני בגרמניה

סערה בממלכה המאוחדת: כ-20 אלף ברקים תוך ארבע שעות

בלבול במוקטעה: הודעות סותרות בנוגע למצבו של אבו מאזן

 

עוד תקף אל-עוברה שוטר אחד מהאירוע שלטענתו "הוא במיוחד עושה הרבה בעיות ברהט. כולם מכירים אותו, יש גם תיק פתוח נגדו במח"ש מלפני חודש". לבסוף ציין כי יש תיעוד לכך שאחיינו לא ברח מהמשטרה. "כל התהליך הזה מתועד, יש צילומים, יש וידאו, זה בלוף אחד גדול. הוא עצר ורואים את זה בצילומים. ראיתי בעיניים שלי. אני אשלח את כולם".

 

 חוסיין אל-עוברה, דודו של אחד המעורבים בעימותים ברהט
 

חוסיין אל-עוברה, דודו של אחד המעורבים בעימותים ברהט( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, בהמשך למעצר החשודים בתקיפת השוטרים, הוארך אמש מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע למשך ארבעה ימים. בהחלטתו אמר השופט בדיון כי "מעבר להודעות ודו"חות השוטרים, תיק החקירה כולל תמונות של ניידת המשטרה הכוללות פגיעות רבות של אבנים באותה ניידת, הגם שבשלב זה, ממילא אין בוחנים שאלות של מהימנות ומשקל, דומה כי תמונות אלה, מהוות בפני עצמם ראיה אובייקטיבית לכך שאכן התרחש במקום אירוע קשה בעליל נוכח ריבוי הפגיעות בניידת כנלמד מהצילומים, ויש בתמונות אלה בכדי לחזק בצורה ממשית את גרסאות השוטרים".

 

בערר שהוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, והדיון בעניינו הסתיים בשעה האחרונה, הוחלט על השארת החשודים במעצר כמספר הימים כפי שקבע אותם בית משפט.  "לצערנו", נמסר מהמשטרה, "לעיתים קרובות מדי אנו נתקלים בפורעי חוק המרימים יד על שוטרים אשר מבצעים פעילות אכיפה כדין. הפעם הייתה זו פעילות אכיפה נגד עברייני תנועה והיו אלו חשודים אשר ניסו להימלט מהשוטרים, וכשנעצרו ירדו לעברם עם אבנים ואלות. החשודים תקפו את השוטרים ונעצרו תוך שימוש בכוח".

 

עוד נמסר מהמשטרה כי "למען הסר ספק, לא נקבל לעולם מצב של תקיפת שוטרים ואנו נפעל בחומרה ובאפס סובלנות נגד כל אדם שירים יד על שוטר, ללא כל קשר למוצאו או דתו של העבריין. בעקבות התקיפה האלימה, שני שוטרים נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי, באירוע שבו גם נעצרו שני חשודים שהחקירה בעניינם נמשכת". לצד זאת, ציינו כי גם התנהלותו של שוטר שהיה במקום תיבדק ע"י מח"ש".

 

 אחד החשודים מהעימותים ברהט
 

אחד החשודים מהעימותים ברהט (חדשות עשר)

 

 

אריה צוק, סנגורו של השוטר שתועד כשהוא סוטר לאחד המתפרעים, אמר: "אני מקווה שהמשטרה לא תמהר להתנער ממנו בגלל האווירה הציבורית, אלא תמתין לסיום החקירה. מדובר בשוטר צעיר מתחנת רהט שבסך הכל בא לעשות את עבודתו ושאף למגע". עוד הוסיף כי "בסרטון ניתן לראות שהוא על הרצפה והוא נמצא שם כי הוא איבד את שיווי המשקל. קרה שם משהו שלא רואים בסרטון ואת זה הוא סיפר במח"ש. לא נפרט זאת כדי לא לפגוע בחקירה". צוק ציין כי "חקירה מקצועית תגלה שהוא פעל כפי שהיה מצופה ממנו".

 

עו"ד נטלי אוטן, שמייצגת את הנהג שנעצר ברהט, אמרה כי כשהגיעה לתחנה ראתה תמונה קשה מאוד. "העצור ישב בספסל בתחנה, כולו מגואל בדם, פצוע קשה מאוד, לאחר שלא אכל ולא שתה. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מדוע הוא עצור. הוא לא תקף את השוטרים או התנגד למעצר. הוא זה שקיבל את המכות מהשוטרים והוכנס לניידת באמצעות אקדחי טייזר. יש כאן התנהלות קשה מאוד של משטרת רהט. אנחנו מבקשים לקבל תשובות - איך דבר כזה קורה? איך תיק פשוט של נהיגה בלי רישיון בתוקף, בלי שהוא אף ידע מכך, מגיע למצב הזה?", שאלה.

 

מבדיקה ראשונית של האירוע עלה כי השוטרים עצרו רכב שנסע ביישוב ללא חגורה. במהלך בדיקה שנערכה לו, התברר כי לנהג לא היה רישיון. הנהג נמלט מהמקום ברכבו יחד עם חברו, והשוטרים פתחו במרדף. כשהצליחו השוטרים לעצור את השניים, התנפלו עליהם עשרות תושבי היישוב, עם אלות ואבנים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובטייזר. עוד עלה, כי איש מתושבי היישוב לא בא על מנת לסייע לשוטרים מול הפורעים, כל זאת באור יום וברחוב מרכזי בעיר.