BETA

27.05.2018

11:45

עודכן:

ערעור העצורים מרהט נדחה: "אחד הרים סלע וצעק 'איטבח אל-יהוד'"

במשטרה הגיבו לראשונה לאירועים האלימים בנגב: "כשאוכפים עבירות תנועה בישוב ערבי - נתקלים באלימות". הבלש שתועד סוטר למפגין נחקר במח"ש ושוחרר בתנאים מגבילים

העימותים ברהט: במשטרה הגיבו הבוקר (ראשון) לראשונה לאירועים האלימים שהתרחשו בסוף השבוע בנגב במהלכם שוטרי משטרת התנועה הותקפו בידי תושבי היישוב הבדואי רהט. זאת במקביל לתלונות על התנהלות אלימה מצד השוטרים. הבלש שתועד סוטר למפגין נחקר במחלקה לחקירות שוטרים. הבלש שוחרר בתנאים מגבילים, ביניהם הרחקה מתחנות משטרה ואיסור יצירת קשר עם מעורבים.

 

"לעתים קרובות מדי אנו נתקלים בפורעי חוק המרימים יד על שוטרים אשר מבצעים פעילות אכיפה כדין. ראוי לגנות ולהוקיע מכל וכל אלימות מכל סוג שהיא, בפרט שהיא מתחילה על רקע פעולת אכיפה שגרתית של המשטרה ביישובי המגזר הערבי, שם מלינים לא אחת על היעדר אכיפה משטרתית לכאורה. והנה למרבה הצער, עוד דוגמה מיני רבות לכך כשהמשטרה אוכפת גם עבירות תנועה מסכנות חיים בישוב ערבי - היא נתקלת באלימות קשה ואכזרית מצד אותם האנשים", נמסר מהמשטרה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תוך יממה: נזק לכרם פלס' בבני נעים, חבלה בכרם יהודי בעמק שילה

אב-הב: הלברדור שבשל להיות הורה - ואימץ ברווזונים

גשם צפוי במהלך השבוע, חשש לשיטפונות בדרום

 

עוד נמסר: "למען הסר ספק, לא נקבל לעולם מצב של תקיפת שוטרים ואנו נפעל בחומרה ובאפס סובלנות נגד כל אדם שירים יד על שוטר, ללא כל קשר למוצאו או דתו של העבריין. בעקבות התקיפה האלימה, שני שוטרים נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי, באירוע שבו גם נעצרו שני חשודים שהחקירה בעניינם נמשכת. לצד זאת, גם התנהלותו של שוטר שהיה במקום תיבדק ע״י מח״ש ואנו נמתין לממצאים בנושא ונפעל בהתאם אליהם".

 

העימות האלים ברהט
 

אלימות ברהט נגד שוטרים (חוסיין אלעוברה, panet.co.il)

 

 

אריה צוק, סנגורו של השוטר שתועד כשהוא סוטר לאחד המתפרעים, אמר: "אני מקווה שהמשטרה לא תמהר להתנער ממנו בגלל האווירה הציבורית, אלא תמתין לסיום החקירה. מדובר בשוטר צעיר מתחנת רהט שבסך הכל בא לעשות את עבודתו ושאף למגע". עוד הוסיף כי "בסרטון ניתן לראות שהוא על הרצפה והוא נמצא שם כי הוא איבד את שיווי המשקל. קרה שם משהו שלא רואים בסרטון ואת זה הוא סיפר במח"ש. לא נפרט זאת כדי לא לפגוע בחקירה". צוק ציין כי "חקירה מקצועית תגלה שהוא פעל כפי שהיה מצופה ממנו".

 

שני השוטרים שנפצעו באירוע שוחררו מבית החולים סורוקה. השוטרים סובלים מחבלות ויזדקקו למספר ימי מנוחה. שני החשודים שנעצרו אתמול מיד לאחר המקרה הובאו אתמול בערב לדיון בנוגע להארכת מעצרם בבית משפט השלום בבאר שבע. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם בשמונה ימים, אבל בסופו של דבר מעצרם הוארך בארבעה. על פי בקשת המעצר, המון יידה אבנים לעבר ניידת המשטרה לאחר שהשוטרים ביקשו לרשום דוח לאחד העצורים. באשר לחשוד השני, נטען כי הוא הגיע למקום ונעצר כשבידיו אבנים שהתכוון ליידות לעבר השוטרים, ובנוסף, כשנלקח לטיפול רפואי, איים לכאורה על שוטר ששמר עליו.

 

שני החשודים ערערו על הארכת מעצרם, אך בקשתם נדחתה, והם יוסיפו לשהות במעצר. במסגרת הדיון בערר שהגישו, אמר נציג המשטרה כי אחד מהם הרים סלעים והתכוון לזרוק אותם על השוטרים תוך שהוא צועק "איטבח אל-יהוד". לדברי נציג המשטרה, האירוע היה יכול להסתיים אחרת, לו השוטרים לא היו פועלים כפי שפעלו.

 

במכתב ששלח חבר עיריית רהט ויו"ר הוועדה למניעת אלימות בעיר, עטא אבו מדיעם, למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הוא קרא לחקור את התנהלות השוטרים בתקרית. "בסרטונים שתיעדו את פעילות משטרת רהט אמש, רואים שוטר סוטר לעצור, ובכלל עניין שימוש באלימות בעת מעצרים הוא פסול. התנהגות השוטר ואחרים מחייבת חקירה מידית ונקיטת כל האמצעים נגד השוטר האלים, לרבות פיטוריו", נכתב .

 

עוד נכתב כי "אנו ברהט שילמנו מחיר כבד ושני צעירים מתו תוצאה מאירועי משטרה, וכלום לא נעשה והכול טויח". לדברי אבו מדיעם, "התושבים ברהט זועמים ובצדק על התנהגות כמה שוטרים אתמול ולפני זה, ועלינו כנבחרי ציבור, יחד עם צמרת המשטרה, לקום ולעשות מעשה מידי אשר ימנע כל גילוי של אלימות ויחזק את הקשר בין המשטרה לקהילה, אשר האמון ביניהן ממשיך להתערער".

 

בווידאו: תיעוד בו נראה השוטר, שסטר לאחד המתפרעים, כשהוא מופל על הרצפה וכעבור כמה שניות רץ קדימה וסוטר בפניו >>

 

 

בעקבות האירועים, הפגינו כ-150 איש מול תחנת משטרת רהט, במחאה על מה שהם מכנים אלימות המשטרה נגד התושבים. בין השאר קראו המפגינים במקום: "שוטרים עבריינים בלי מדים". 

 

עו"ד נטלי אוטן, שמייצגת את הנהג שנעצר ברהט, אמרה כי כשהגיעה לתחנה ראתה תמונה קשה מאוד. "העצור ישב בספסל בתחנה, כולו מגואל בדם, פצוע קשה מאוד, לאחר שלא אכל ולא שתה. עד עכשיו אנחנו לא מבינים מדוע הוא עצור. הוא לא תקף את השוטרים או התנגד למעצר. הוא זה שקיבל את המכות מהשוטרים והוכנס לניידת באמצעות אקדחי טייזר. יש כאן התנהלות קשה מאוד של משטרת רהט. אנחנו מבקשים לקבל תשובות - איך דבר כזה קורה? איך תיק פשוט של נהיגה בלי רישיון בתוקף, בלי שהוא אף ידע מכך, מגיע למצב הזה?", שאלה.

 

מבדיקה ראשונית של האירוע עלה כי השוטרים עצרו רכב שנסע ביישוב ללא חגורה. במהלך בדיקה שנערכה לו, התברר כי לנהג לא היה רישיון. הנהג נמלט מהמקום ברכבו יחד עם חברו, והשוטרים פתחו במרדף. כשהצליחו השוטרים לעצור את השניים, התנפלו עליהם עשרות תושבי היישוב, עם אלות ואבנים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובטייזר. עוד עלה, כי איש מתושבי היישוב לא בא על מנת לסייע לשוטרים מול הפורעים, כל זאת באור יום וברחוב מרכזי בעיר.

כאמור, באחד הסרטונים נראה אחד השוטרים כשהוא סוטר לחשוד שנעצר, לאחר מעצרו. בחשבון הטוויטר שלו כתב השר לביטחון פנים, גלעד ארדן בעקבות ציוץ של עיתונאי "הארץ" בנושא: "הסרטון מעורר שאלות נוקבות כלפי התנהגות השוטר. אין מחלוקת .יש לברר את התנהגותו גם בהיבט המשמעתי".

 

כזכור שמה של העיר רהט, יחד עם יישובים נוספים בנגב, נקשר באירועי הירי תוך כדי נסיעה בפראות בדרום הארץ במהלך התקופה האחרונה. ראש הממשלה נתניהו התייחס אז לשורת האירועים האלימים: "יש לנו מדינה אחת, גם מבחינת ההזדמנויות שלה וגם מבחינת החוק שלה, החוק חל על כולם".