BETA

25.05.2018

14:04

עודכן:

בלי מקלחות ובלי צילומים: מסע העיתונאים לאתר הגרעין שנהרס

עוד לפני ביטול הפסגה, עיתונאי "CNN" תיעד ברשתות החברתיות את הדרך המפרכת לפונגי-ריי. טראמפ על המסר הפייסני מפיונגיאנג: "חדשות טובות. נגלה בקרוב לאן יוביל"

מסתורין בקוריאה הצפונית: עיתונאי "CNN" וויל ריפלי, תיעד ברשתות החברתיות את המסע המפרך של כלי התקשורת לפונגי-ריי, אתר הגרעין הצפון-קוריאני שהושמד אתמול (חמישי) בפיצוץ גדול.

 

עוקביו של ריפלי באינסטגרם, היו יכולים להיחשף למסעו בעזרת סדרת סטוריז שהעלו. כך למשל, גילה ריפלי כי המארחים הצפון-קוריאנים אסרו על הנוסעים ברכבת לצלם את מה שקורה מחוצה לה במהלך הלילה וכך למעשה - נותרו העיתונאים חסרי ידע על מה שמתרחש מסביבם.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לעפיפון תבערה: שריפה ענקית משתוללת באזור כיסופים

איראן: נחליט לגבי עתידנו בהסכם הגרעין - בתוך שבועות

קנדה: מטען התפוצץ במסעדה - 15 נפצעו, חשודים נמלטו מהמקום

 

במהלך הנסיעה, שארכה כ-11 שעות, העיתונאים לא היו מסוגלים להתקלח אך כן זכו לשטוף פניהם בכיורים קטנים. נוסף לכך, הראה ריפלי כיצד נראה המזנון ברכבת ואילו מנות מוגשות לנוסעים.

 

 

לאחר שהעיתונאים חזרו לבית המלון שלהם, כתב ריפלי בטוויטר שהם הושמו בהסגר בן כמה שעות, ככל הנראה בשל הגעת אורח חשוב שנחת בשדה תעופה סמוך. "אנו סגורים במלון באי ודאות - קיבלנו הוראה לסגור חלונות", כתב.

 

פיצוץ אתר פונגי-ריי, מהלך שנועד כאמור לבנות אמון בין שני הצדדים לקראת הפסגה בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, אירע זמן קצר לפני שארה"ב הודיעה על ביטול המפגש בין שני המנהיגים במכתב ששלח טראמפ לקים. בהמשך, אמר טראמפ "בהתבסס על ההצהרות האחרונות של קוריאה הצפונית החלטתי לבטל את הפסגה. הרבה דברים יכולים לקרות ואני מאמין שזאת נסיגה ענקית לאחור לקוריאה ולעולם. אני מקווה שדברים חיוביים יקרו, אך אם לא - אנחנו יותר מוכנים מתמיד".

 

בווידאו: פיצוץ אתר הגרעין >>

 

 

סגן שר החוץ הצפון- קוריאני מסר בתגובה רשמית ראשונה מטעם המדינה המבודדת: "נהיה מוכנים לגשר על הפערים עם ארצות הברית, בכל זמן, ובכל דרך שתידרש". קים קיי גוואן הוסיף כי "ההחלטה על ביטול הפסגה איננה מתיישרת עם שאיפות שאר העולם", ובהודעה מטעם סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה המבודדת נמסר: "קים ז'ונג און עשה כל שביכולתו כדי להבטיח את קיום הפגישה המיוחלת בינו לבין טראמפ". הנשיא טראמפ התייחס היום אחר הצהריים באופן חיובי למסר שהתקבל מקוריאה הצפונית. "ההצהרה החמה והפרודקטיבית שהגיעה מקוריאה הצפונית היא חדשות טובות. נגלה בקרוב להיכן תוביל - בתקווה לשלום ושגשוג ארוכים. רק הזמן והכישרון יאמרו".

 

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און (רויטרס)

 

 

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, התייחס אף הוא לביטול הפסגה ההיסטורית, ואמר כי הוא "מבולבל מאוד" מכך. "פירוז חצי האי הקוריאני מגרעין וכינון שלום בין הצדדים הם מטלות היסטוריות שאין לנטוש או לדחות" הוסיף מון. יועציו של מון אמרו בהמשך כי על טראמפ וקים לנהל תקשורת ישירה. גם במשרד החוץ בסינגפור הביעו צער על ביטול הפסגה שתוכננה להתקיים במדינה: "מקווים שהדיאלוג והמאמצים להשגת שלום בר קיימא בחצי האי הקוריאני יימשכו". ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מסר: "אני מצטער שהפסגה לא תתקיים אבל מכבד ותומך בהחלטת טראמפ".

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שוחח בטלפון עם מקבילו הדרום קוריאני, קאנג קיאונג וואה, בעקבות ביטול פסגת המדינות. על פי הדיווח, השניים הסכימו כי יש להמשיך ולפעול למען יצירת התנאים שיאפשרו את קיום הפסגה.

 

בכיר בממשל האמריקני אמר לכלי תקשורת מקומיים כי אחד הגורמים שהובילו לביטול הייתה העובדה שהבית הלבן שלח בכירים לסינגפור כדי שיכינו את הפסגה, אך מקביליהם מקוריאה הצפונית לא הגיעו. עוד טען כי פיונגיאנג הבטיחה לשר החוץ האמריקני כי מומחים בין-לאומיים יוודאו כי אתר הניסויים הגרעיני הושמד - אך ההבטחה הופרה ורק עיתונאים הוזמנו לאירוע.