BETA

25.05.2018

22:26

עורכות הדין שמגינות על עברייני מין מדברות: "יש נשים שקרניות"

מגואל רצון ועד שאול שמאי, מהן הדילמות המוסריות של הסנגוריות המייצגות חשודים בעבירות מין, ולמה הן בוחרות להגן דווקא עליהם? "מי אני שאקבע אם הוא עשה את זה או לא?"

עו"ד טלי גוטליב, הסדין האדום של הפמיניסטיות, מחלקת את העולם לשחור ולבן. "יש נשים שקרניות בכמות היסטרית ומכוערת. יש תלונות שווא בכמות איומה. השיטה מכוערת", מספרת עורכת הדין. אצל גוטליב, עורכת דין בתחום הפלילים כבר 18 שנה, יש בעיקר נשים נקמניות שבודות עלילות ויש גברים נרדפים. "אם בשנה שעברה, מתוך חמישה תיקים בבית משפט מחוזי שמתנהלים שנה, שלושה זוכו. זה אומר שאנשים היו בכלא על לא עוול בכפם. זה אומר שהם זוכו וניהלו משפט שנה בתיקים של עבירות מין חמורות".

 

לדבריה, "בעולם האוטופי של טלי גוטליב, נשים לא ינצלו את מגדרן לקידום אינטרסים אישיים. במרביתם של התיקים שאני מטפלת, ואני אומרת את זה בצער רב, מדובר בתלונות זדוניות, שקריות, שמוכחות כשקריות. אני לא תוהה, אפילו לא לרגע, מה אני עושה בתוך המקום הזה. אני מקשיבה באפס שיפוטיות למה שאומר לי בן אדם. אני עורכת דין. למה יש פחד סביב התזה הזו שיש נשים שקרניות?".

 

 עורכת הדין טלי גוטליב
 

עורכת הדין טלי גוטליב( חדשות עשר)

 

 

עוד הוסיפה גוטליב כי "זכותה של אישה לעשות מה שהיא רוצה. מה שאין זכות לנו כחברה להפלות בין נשים וגברים. בעוד ששמה של מתלוננת אסור לנצח, כך גם שמו של אדם צריך להיות אסור לפרסום עד להגשת כתב אישום, או אפילו עד הרשעה. אני את שלי אגיד, כי זה לא ישנה את המציאות, שדיני ראיות ועולם המשפט מפלים לרעה גברים".

 

כשברקע קמפיין Me Too, שעלה באוקטובר ונועד להעצים נשים שנפגעו, נשים רבות תוהות כיצד עורכות הדין הללו יכולות לייצג את החשודים בעבירות מין. "ברור שהרבה מרימים גבה ואומרים לי – 'איך את מייצגת אותו? הוא מגעיל. איך את יושבת איתו באותו חדר?' אני מתנתקת, הגועל לא קיים", תיארה עו"ד רותם טובול.

 

 עורכת הדין רותם טובול
 

עורכת הדין רותם טובול( חדשות עשר)

 

 

טובול, מומחית לדין הפלילי כבר 12 שנה, ליוותה את הרב אליﬠזר ברלנד, שניצל את מﬠמדו כראש ישיבת "שובו בנים", והורשﬠ במﬠשים מגונים ובתקיפה מינית. "הוא שילם את חובו לחברה. מה נעשה איתו? לא נחזיר אותו בחזרה לחברה? נקפיא אותו בתוך קוביית קרח?". ﬠכשיו ממוקדת טובול בפרשת רונן ביטי, האבא של הכוכבת ﬠדי ביטי שבימים אלא הוגש נגדו כתב אישום והוא נתון במעצר בית. "אם פותחים את התיק וקוראים אותו, מבינים שהרבה ממה ששומעים בתקשורת והרבה ממה שהפרקליטות כותבת בכתב האישום לא מתיישב עם הראיות", סיפרה טובול.

 

הן מכנות עצמן אנדרדוגיות, מוקצות, ברור להן שמולן גדודי מתנגדים, בעיקר מתנגדות, ואותן דווקא זה מוביל למוטיבציית יתר. "אנשים לא מצליחים להבין איך יכול להיות שאני מייצגת מישהו שחשוד בעבירת מין לכל גווניה. מי אני שאקבע ואגיד – הוא כן עשה את זה, או לא עשה את זה? אין דבר כזה שאני באמת יודעת אם הוא עשה את זה או לא. יש לי מילה נגד מילה. אני קוראת את הסיפור שלה ושלו. לא מעט פעמים גם הסיפור שלו יכול לשכנע", אמרה עו"ד גבאי מנדלמן, שייצגה בין השאר את מנהיג הכת, גואל רצון. "אני נמצאת במאה אחוז ניתוק, אני לא יכולה להיות מחוברת. זו ההתמחות, אתה לא יכול להיות מחובר ל'אם זה היה קורה לי', או 'אם זה היה קורה לבת שלי'. אם זה היה קורה לבת שלי, אני מניחה שהרגש היה מתעורר לחיים", סיפרה.

 

עורכת הדין שלומציון גבאי מנדלמן
 

עורכת הדין שלומציון גבאי מנדלמן (חדשות עשר)

 

 

"עד מתי נגיד שנשים הן כאלה מוחלשות, קטנות וחלשות? בתיקים כאלה הכי קל להעלות שם קורבנות. עוד לפני שיש כתב אישום, רק עוצרים אותך. הוא רק נכנס לפתח חשוד בביצוע עבירה, תנסי להגיד לאחד מחברייך, הוא ישר יגיד – 'שיישרף, שייקבר'. עוד אין כתב אישום, עוד לא ברור אם התלונה נכונה, אבל השיפוטיות כשיש כותרת של עבירת מין היא מיידית", כך לדברי עו"ד גבאי מנדלמן.