BETA

26.05.2018

20:19

הותר לפרסום: מת מפצעיו לוחם דובדבן שנפגע מלוח שיש ברמאללה

מותו של רונן לוברסקי, בן 20 מרחובות, נקבע בביה"ח הדסה עין כרם. רה"מ: "נגיע למחבל ונמצה עמו את הדין". צה"ל התיר לפרסם כי הכוח פעל נגד חולייה המעורבת בפיגועי ירי

לאחר שנאבק על חייו בבית החולים, מת הבוקר (שבת) רונן לוברסקי, הלוחם מיחידת המסתערבים של דובדבן, שנפצע ביום חמישי באורח אנוש מלוח שיש שנזרק לעברו ופגע בראשו. זאת, במהלך מעצר במחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה. מדובר צה"ל נמסר כי לאחר מותו, לוברסקי הועלה לדרגת סמל-ראשון. הלווייתו תיערך הלילה בשעה 2:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למקרה הערב, ומסר: "אני מביע צער עמוק על מותו של לוחם דובדבן רונן לוברסקי ושולח תנחומים מעומק הלב למשפחתו". נתניהו הוסיף כי "זרועות הביטחון יגיעו למחבל ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין". 

 

"בשבת איבדנו את לוחם דובדבן רונן לוברסקי שנפצע אנושות במבצע למעצר מבוקשים", מסר מצדו שר הביטחון אביגדור ליברמן, "דובדבן, מיחידות העילית שלנו, עורכת מדי לילה מעצרים רבים במלחמה בלתי פוסקת, שאין בה תהילה ופרסום. אני מבקש לשלוח תנחומים בשם כל עם ישראל למשפחה ועוקב מקרוב אחר המאמצים לעצור את המחבל. אנו נביא צדק לרונן".

 

הנשיא ראובן ריבלין מסר כי "בעצב גדול קיבלנו את הבשורה על מותו של לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי. אמש עוד הספקתי לשוחח עם הוריו ואחיו, לשמוע על מצבו ולשלוח תפילות להחלמתו, והיום אנו שולחים בכאב גדול חיבוק של נחמה ושותפות מול האסון הנורא". הוא הוסיף: "אני מבקש לחזק בשעה קשה זו גם את לוחמי ומפקדי היחידה המופלאים, טובי בחורינו היוצאים לילה-לילה אל הפעילות המבצעית המאפשרת את שגרת חיינו בביטחון. אנו כואבים את כאב המשפחה והיחידה ומאמצים אותם אל ליבנו".

 

 מעצר המחבל שרצח את איתמר בן גל
 

מעצרים בשטחים - ארכיון ( דובר צה"ל)

 

 

מיד לאחר האירוע, פונה החייל, תושב רחובות בן 20, לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, כשהוא מורדם ומונשם, אך שם, כאמור, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו וצה"ל פתח בחקירת האירוע.

 

בתוך כך, ביום חמישי הותר לפרסום כי פעילות המעצרים שהתקיימה במחנה הפליטים שברמאללה כוונה כנגד חוליית פעילים שהיו מעורבים בביצוע פיגועי ירי בגזרה בתקופה האחרונה. חשוד אחד נעצר במסגרת המבצע וזמן מה לאחר מכן נעצרו שני חברי חוליה נוספים, החשודים במעורבות בפיגועי ירי. כלל המעורבים הועברו לחקירת שב"כ.

 

 רונן לוברסקי, חייל דובדבן שמת מפצעיו
 

רונן לוברסקי(באדיבות המשפחה)

 

 

 

 רונן לוברסקי, חייל דובדבן שמת מפצעיו
 

רונן לוברסקי (באדיבות המשפחה)

 

 

 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס לתקרית, ואמר כי "הפעולה הייתה הכרחית לאור תמונת המצב שהועברה ע"י השב"כ. החייל שנפגע לבש מיגון מלא כולל קסדה. עם זאת, במהלך המעצר הושלכה לעברו פלטת שיש ממבנה בגובה שלוש קומות. החייל נפל על גבו, מה שגרם לו לנזק משמעותי מאד". עוד ציין כי "הפעולה בה נפצע החייל לא נבעה מתוך הפרת סדר אלא פעולה נקודתית". מנליס הוסיף כי "המחבל שזרק את לוח השיש לא נעצר כיוון שהכוח לא זיהה את מקור ההשלכה ולכן גם לא נפתחה אש לעברו".

 

 

תא"ל מנליס אמר כי "העלייה בכמות הפיגועים נובעת מפח"ע עממי ומירי מצד חוליות שנעצרו הלילה בכביש המנהרות. המשימה של צה"ל היא לעצור את הטרור בעומק השטח לפני היציאה שלהם לצירים. יש רצון לאפשר ביטחון בתקופה מורכבת מסוג זה".

 

כאמור, במסגרת הפעולה שנערכה הלילה נכנס הכוח הצבאי למחנה לצורך מעצר מבוקש החשוד בתכנון פיגועים, זאת בעקבות מידע מודיעיני של השב"כ. הכוח הגיע למקום לא כחלק ממשימת הסתערבות, והלוחם נשאר בכוח האבטחה ברחוב, בעת שכוח אחר נכנס לבצע את המעצר. בשלב זה הושלך לוח שיש גדול מאחד המבנים במקום שפגע ישירות בראשו. החייל שנפצע חבש קסדה, אך היא לא מנעה את חומרת הפציעה. למרות התקרית, החיילים השלימו את המעצרים ויצאו ממחנה הפליטים.

 

 רונן לוברסקי
 

רונן לוברסקי (באדיבות המשפחה)