BETA

24.05.2018

09:06

בצל חקירת תיק 4000: בזק דיווחה - שוקלת למכור את אתר "וואלה"

ענקית התקשורת ציינה בדוח הכספי שלה כי היא שוקלת למכור את אתר החדשות, באמצעותו על פי החשד פעל שאול אלוביץ' להתקרב לנתניהו. בנוסף, דיווחה החברה על ירידה ברווחיות

בצל חקירת תיק 4000, בזק שוקלת למכור את אתר החדשות "וואלה". ענקית התקשורת בזק ציינה בדוח הכספי שלה שפורסם היום (חמישי) כי היא שוקלת למכור את "וואלה". על פי החשד, שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, פעל באמצעות האתר להתקרב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בתוך כך, דיווחה החברה על ירידה ברווחיות של רוב מגזרי הפעילות ברבעון הראשון של 2018. עם זאת, נשמרה רווחיות תפעולית של קרוב לחצי מיליארד שקלים. את הירידה ברווחיות מייחס יו"ר החברה החדש, שלמה רודב, להתגברות התחרות בשוק התקשורת - ולא לחקירות נגד החברה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ליברמן מקדם בנייה מיידית של כ-2,500 יחידות דיור בהתנחלויות

הטמפרטורות יורדות - עדיין חם מהרגיל לעונה

טראמפ: נדע בשבוע הבא אם תהיה פסגה עם קים

 

רודב ציין כי ימשיך לפעול לביטול ההפרדה המבנית בין בזק ל"יס" משיקולי טובת החברה. מדובר במהלך שאלוביץ' ניסה לקדם, על פי החשד, באמצעות הטיית הסיקור באתר "וואלה". מעבר לחשדות הפליליים, רבים בשוק התקשורת סבורים כי יש יתרון בביטול ההפרדה המבנית, שיאפשר לבזק לשווק בחשבונית אחת חבילות משולבות של טלוויזיה, אינטרנט, טלפוניה קווית ותקשורת סלולרית.

 

 חברת בזק
 

"לחקירות אין השפעה". 

 

 

במארס האחרון פורסם לראשונה בחדשות עשר כי קיימים מסרונים בין אלוביץ' לאילן ישועה, מנכ"ל "וואלה", שקושרים לכאורה את ההטבות בבזק ל"וואלה". בדצמבר 2016, שלמה פילבר, שהיה אז מנכ"ל משרד התקשורת, שלח מכתב לאלוביץ' שבו כתב שהמשרד מקדם את ביטול ההפרדה המבנית בבזק, מה שהניב לאחרון רווח גבוה. בעדותו במשטרה טען פילבר כי זו הייתה הוראה ישירה של נתניהו.

 

בנקודה הזו התקיים לכאורה השיבוש. חפץ, אלוביץ' וישועה החלו להתכתב בניהם, ואלוביץ' כתב לישועה: "אנחנו בנקודה קריטית, צריך לראות שאנחנו מסקרים את בני הזוג נתניהו כמו שצריך". המשטרה תבדוק כעת את הקשר הזה, בין הסיקור ב"וואלה" לבזק.

 

עוד נודע באותו החודש כי סטלה הנדלר, מנכ"לית ענקית התקשורת, החשודה במסגרת חקירת תיק 4000 בשוחד, תפרוש מתפקידה. הנדלר הודיעה כי היא תפרוש מתפקידה ב-1 ביולי, בתום חמש שנים. "לאור החקירות והנסיבות שנוצרו, החלטתי לפרוש מתפקידי" מסרה הנדלר, "זהו הדבר הנכון לעשות הן מבחינתי האישית והן מבחינת בזק".

 

 סטלה הנדלר
 

פרשה מתפקידה. סטלה הנדלר (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, רשות ההגבלים העסקיים הודיעה אז כי החליטה להטיל קנס של 30 מיליון שקלים על בזק, ועיצומים כספיים על הנדלר בגין "ניצול לרעה של מעמדה המונופוליסטי על מנת לפגוע בתחרות באספקת שירותי התקשורת".

 

מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים עסקיים, הודיעה לבזק כי היא שוקלת לקבוע שבזק ניצלה לרעה את שליטתה בתשתיות תקשורת פסיביות על מנת לפגוע בתחרות. הפגיעה לכאורה בתחרות נעשה בדרך שלחסימת והכבדת המתחרות שביקשו לפרוס רשת תקשורת קווית על גבי התשתית של בזק וכך לעכב את התפתחות התחרות באספקת שירותי אינטרנט, טלוויזיה וטלפון קווי.

 

ההחלטה להטיל את הקנס התקבלה לאחר בדיקה של רשות ההגבלים העסקיים שארכה שנה. במסגרת הבדיקה נבחן השימוש של בזק בתשתיות הפאסיביות שלה ואספה נתונים מגורמים רבים ובהם בזק עצמה, מתחרותיה ומשרד התקשורת. הרשות התייעצה גם עם רשויות זרות בנושא.

 

מבזק נמסר אז בתגובה לפרסום: "לדעת החברה, מסקנות רשות ההגבלים העסקיים בבדיקה המדוברת, שגויות מיסודן. בזק שיתפה פעולה באופן מלא בבדיקת הרשות בעניין, והראתה כי כל פעילותה ופעולותיה התבצעו על פי חוק ובהתאם להוראות משרד התקשורת ותיק השירות לשימוש בתשתיות פיזיות. בזק סיפקה לחברות התקשורת האחרות שירותים בהתאם לתיק השירות, ובאופן זהה לדרך בה היא מתקינה את תשתיותיה שלה עצמה. אנו משוכנעים כי במהלך השימוע נוכיח כי בזק עשתה כל המוטל עליה ואף מעבר לכך במסגרת תיק השירות".