23.05.2018

20:35

פרידמן לחדשות עשר: "טראמפ יציג בתוך חודשים את 'עסקת המאה'"

תמונתו שעוררה סערה בעולם המוסלמי, האפשרות שארה"ב תיסוג מסוריה ותוכנית השלום של טראמפ: תשעה ימים לאחר שהעתיק את משרדו לי-ם, שגריר ארה"ב בישראל מדבר על הכול

תשעה ימים לאחר שמשרדו הועתק לירושלים, עם העברת השגרירות האמריקנית לבירה, העניק אתמול (רביעי) שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן ריאיון מיוחד לכתב חדשות עשר. בריאיון טען פרידמן, כי התמונה שאיתה הצטלם אתמול ועוררה סערה בעולם המוסלמי, בה נראה בית המקדש מוצב במקומו של מסגד אל-אקצא, אינה משקפת את עמדתו.

 

"מישהו הלך שם במהירות עם פוסטר והצטלם לידי עם התמונה", סיפר פרידמן, "הייתי מבועת. זה היה מעשה מטופש ביותר וחסר כבוד. ביליתי את 24 השעות שלאחר מכן בלהסביר שהתמונה לא משקפת את עמדותיי ולא את עמדות ארה"ב".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח: איראן מפעילה במדבר מתקן סודי לפיתוח טילים

האוניברסיטאות הסכימו לקוד האתי: יאומץ תוך שנה

שני פלסטינים נעצרו בחשד שביצעו פיגוע הירי בצומת הפרסה

 

 השגריר דיוויד פרידמן עם התמונה המעובדת של הר הבית
 

"מישהו הלך עם פוסטר והצטלם לידי, זה מעשה לא מכובד". פרידמן בצילום שעורר סערה (כיכר השבת)

 

 

"דיל המאה" בין ישראל לפלסטינים: "טראמפ לא הולך לכפות אותה על הצדדים"

 

פרידמן, שהיה אחד מאנשי הממשל האמריקני שתמכו בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אמר כי הוא סבור שהחלטתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבצע את המהלך, לא נבעה מלחצים פוליטיים שהופעלו עליו. "הייתי בנובמבר בבית הלבן, בחדר הסגלגל", סיפר, "אני לא מודע לשום דיון שהיו מעורבים בו שיקולים פוליטיים".

 

לדברי פרידמן, העברת השגרירות הייתה החלטה של טראמפ עצמו, ומה שהנחה אותו היה האינטרס האמריקני. "הנשיא מרגיש לא בנוח לא לקיים הבטחות", החמיא לו השגריר, שבעבר הועסק כעורך דינו.

 

בנוגע לשאלה האם תוכנית השלום של טראמפ תוביל בסופו של דבר לשתי בירות בירושלים, ענה פרידמן: "אני לא רוצה להיכנס למונחים ספציפיים בנושא הזה, אתם תיאלצו לחכות לכך".

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בטקס פתיחת השגרירות
 

"לא חושב שטראמפ העביר השגרירות בגלל לחץ פוליטי". נתניהו ופרידמן בטקס פתיחת השגרירות (רויטרס)

 

 

הבטחת בחירות נוספת שהתחייב לה הנשיא ש"מרגיש לא בנוח לא לקיים הבטחות" הייתה להציג עסקת שלום בין ישראל לפלסטינים. לטענת פרידמן טראמפ עובד על "עסקת המאה" בימים אלה. "אני חושב שפרסום ההצעה היא עניין של חודשים", אמר, "לצד התוכן, גם התזמון בה נציג אותה חשוב".

 

בנוגע לשאלה איך טראמפ כל כך משוכנע ביישום העסקה ששני הצדדים לא מאמינים שהיא יכולה להיות מיושמת, השיב פרידמן: "הוא תמיד היה אדם אופטימי, ומיומנויות השכנוע והמו"מ שלו טובות יותר משל כל אדם אחר שפגשתי". עם זאת, הוא הדגיש כי טראמפ לא הולך לכפות על ישראל והפלסטינים לקבל את העסקה.

 

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

"לטראמפ יכולות מו"מ שלא ראיתי אצל אף אחד אחר". טראמפ ואבו מאזן (רויטרס)

 

 

על אמירת טראמפ כי יוציא הכוחות האמריקניים מסוריה: "לישראל אין בעיות עם מדיניות ארה"ב"

 

ארצות הברית נוקטת קו תקיף מול איראן, תחת טראמפ ושר החוץ מייק פומפאו. פרידמן נשאל האם האסטרטגיה האמריקנית היא לשנות את התנהגות טהראן או את המשטר. "המאבק שלנו הוא לא בעם האיראני אלא במשטר", ענה השגריר, "אבל אני חושב שמטרת ארה"ב היא לשים קץ לכל ההתנהגות המסוכנת, לא רק למשטר הגרעיני - אלא גם לטילים הבליסטיים, החדירה לתימן, עיראק וסוריה, האיומים ומימון הטרור.

 

פרידמן נשאל כיצד ארה"ב תוכל למנוע מאיראן להתבסס בסוריה אם הכוחות האמריקנים יצאו משם, כפי שטראמפ הצהיר לפני מספר שבועות. "ביליתי לא מעט זמן עם ממשלת ישראל, ונוכחתי לדעת שאין להם בעיות עם מדיניות ארה"ב", אמר, "במקביל ישראל עושה עבודה משמעותית למדי בהכלת התנהגות איראן בסוריה".

 

בנוגע לכך שנתניהו מרבה לשוחח עם הקרמלין בענייני סוריה, ולא עם הבית הלבן, אמר פרידמן: "אני אומר בהתחייבות: נתניהו מדבר יותר עם נשיא ארה"ב מאשר הוא מדבר עם ההנהגה הרוסית".