23.05.2018

12:22

הצלפה, איומים ומכות קשות: טענות המפגינים נגד השוטרים בחיפה

במכתב שנשלח למח"ש, קורא ארגון עדאלה לחקור תלונות של 10 מפגינים נוספים. "אחד השוטרים אמר לעצורים 'היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם'" • השוטר שנחקר הושעה מיחידתו

עו"ד פאדי חורי מארגון עדאלה הגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים, שבה מוצגות עדויות של מפגינים נוספים הטוענות לאלימות משטרתית בהפגנה בחיפה. במקביל, השוטר שנגדו נטען כי גרם לשבר ברגלו של פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח הושעה מיחידתו.

 

לפי התלונה של עדאלה, כבר מראשית האירוע, שכלל "אך קריאת סיסמאות ללא כל תזוזה או תהלוכה, ומבלי שננקטה שום פעילות בלתי חוקית מצד הנוכחים, לרבות אלימות ו/או הפרות סדר כלשהן, המשטרה החליטה לפזר את הנוכחים באלימות רבה, שהתבטאה בהתחלה בדחיפת הנוכחים וגידורם למרחב צר ביותר ולאחר מכן בהפעלת אלימות פיזית קשה ללא הבחנה נגדם". עוד הוסיפו כי האלימות של השוטרים לא תמה לאחר שהמעצרים בוצעו: "העצורים, בעודם אזוקים, ספגו אלימות קשה בדרכם אל תחנת המשטרה ובתוכה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

15,000 דירות חדשות: עיר ערבית חדשה תוקם בגליל

יועץ אבו מאזן נגד פרידמן: מתנחל טרוריסט שרוצה למחוק את הפלס'

באמצע הרחוב עם מדים מלאים: אישה כבת 40 התחזתה לשוטרת בנצרת

 

באחת העדויות סיפר יורם בר חי, אחד המפגינים, כי בעודו אזוק באמצעות אזיקון מפלסטיק וישוב על הרצפה בתחנת המשטרה, התלונן על היחס של השוטרים וביקש כי לא יתנהלו עם העצורים באגרסיביות. לדבריו, תגובת השוטר ל', הנחקר באזהרה במח"ש בחשד ששבר את רגלו של פרח, לדבריו, הייתה להצליף לו ברגל באמצעות חבילה של אזיקוני פלסטיק. "מעשיו של השוטר בוצעו לעיני עצורים נוספים שנכחו באותו חדר", נכתב.

 

פדף by news10 on Scribd

 

באירוע נוסף המתואר בתלונה, מר ביסאן פרח, בנו של ג'עפר פרח, נעצר כשעמד וצילם את המתרחש בעצרת המחאה ואת האלימות של השוטרים. "השוטר תפס אותו באלימות וקרע לו את החולצה. איימו לשבור את היד שלו אם הוא לא מעביר אותה אל מאוחרי הגב". עוד לדבריו, הובילו אותו לניידת שנסעה במהירות. "השוטר עבר בכמה רמזורים אדומים עד שהתנגש ברכב בצומת ליד התחנה. הפגיעה הייתה מצד שמאל, הצד שבו ישב ביסאן", נכתב. לצידו ישבו שני מפגינים נוספים שהתלוננו על התקרית - מג'ד פרח, ונאיף שקור. בעקבות התאונה, כך לטענתו, הוא קיבל מכה ודימם רבות מעל לגבה השמאלית, לא יכל לראות וחשב שהפגיעה היא בעינו. הוא נזקק לתפרים. השוטרים השאירו אותם ברכב לאחר התאונה. הוא לא יכל אפילו ללכת אך לא נלקח לטיפול באופן מיידי".

 

כשהגיע לתחנה, מתואר בתלונה, הגיע השוטר ל' והחל לתקוף אותו, להרים אותו ולהוריד אותו בתוקפנות. הוא היכה בשולחן. "הוא היה מאוד עייף, וסבל מכאבים רבים. דימם במשך שתי שעות ולאחר מכן לקחו אותו לבית חולים, שם הוא חיכה שעה נוספת. הוא נותר אזוק במהלך שהותו בבית החולים באמצעות אזיקונים שהותירו לו חבלות בידיים. לבקשת הרופא הסירו אותם פעמיים והחזירו אותם מיד".

 

במקרה של ג'עפר פרח, עולים על פי התלונה חשדות רציניים ביחס להתנהלות המשטרה בבית החולים. "לכל אורך הטיפול בבית החולים נכחו במקום יחד עמו שוטרים, אשר לדברי צוות בית החולים התייחסו בלעג ובאלימות מילולית לאנשי הצוות, בין היתר תוך התייחסות לזהות הערבית והמוסלמית של חלק מאנשי הצוות. כך לדוגמה, נאמר לאחות שחבשה כיסוי ראש 'רואים עליך שאת מסיתה את כולם'", נכתב.

 

 ג'עפר פרח
 

ג'עפר פרח(חדשות עשר )

 

 

גם מעצרו של עמאר אבו קנדיל היה "אלים ללא כל הצדקה", כפי הנטען. לפי התלונה, השוטרים היכו בו באגרופיהם בגבו והוא קיבל מכה בפניו באמצעות חפץ כלשהו, וזאת למרות ש"ברגע המעצר הוא הוריד את ידיו ואמר לשוטרים כי אינו מתנגד למעצר. לפי העצור, שוטר אחד, שלא הצליח לזהות, תפס אותו מחולצתו באגרסיביות עם צאתו מהניידת, דחף אותו ואמר 'הנה נפלת, אנחנו שבוע מחכים לך'. בתוך התחנה, ובעודו יושב על כיסא, השוטר ל' נעמד בין רגליו הפשוקות של עמאר, והחל לאיים עליו תוך הרמת ידיו באוויר בצורה מאיימת, וזאת בתגובה לבקשתו של עמאר שיחדלו מהיחס האגרסיבי כלפי העצורים. עוד מספר עמאר כי אותו ל' ירק לעבר קבוצת עצורים וסינן קללה כשביקשו מים. 

 

באירוע נוסף הכולל את השוטר ל', סיפר מפגין נוסף, עלי מוואסי, כי השוטר אמר לעצורים "היום נעשה עליכם חפלה נזיין אתכם", קילל אותם, ירק על העצורים וקרא לעברם "יא בני זונות".

 

"על רקע האמור", נכתב בתלונה, "הנכם מתבקשים לפתוח בחקירה פלילית מיידית לגבי אירועי משמרת המחאה המתוארת לעיל והמעצרים שבוצעו במסגרתה, ולפעול להעמדתם לדין, וללא כל דיחוי, של השוטרים האחראים". 

 

חבר הכנסת אחמד טיבי, הגיב להשעייתו של השוטר ולעדויות האלימות של השוטרים ואמר כי "אמנם יש למצות את הדין עם השוטר התוקף, אולם יש להטיל אחריות על הקצינים האחראים וכל מי שניסה לחפות. בעקרון, משטרת ישראל היא משטרה אלימה כנגד ערבים ואת זה צריך לשנות מן היסוד כדי שמקרים כאלה לא יישנו. הותקפו מפגינים נוספים ע"י שוטרים נוספים ויש להגיע גם אליהם, לרבות אלה שתקפו חברי כנסת בהפגנה בירושלים".

 

גם ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת התייחס להשעיית השוטר ואמר כי מדובר בצעד "מתבקש, שהיה צריך להיעשות מיד לאחר האירוע". עוד הוא הוסיף: "ביקרתי אתמול אצל פרח בביתו ושמעתי ממנו פרטי המכה הקשה שקיבל מהשוטר במעצר. פשוט מחריד. צריך גם להשעות כל שוטר שראה זאת והעצים עין או שיקר. המקרה הזה צריך לטלטל את המערכת, שכן הוא מוכיח עמדתנו בדבר תופעת האלימות המופרזת של השוטרים".