BETA

22.05.2018

18:04

 החות'ים בתימן
החות'ים בתימן,
רויטרס

ארה"ב הטילה סנקציות על חמישה איראנים: "סייעו לחות'ים בתימן"

משרד האוצר האמריקני מסר את שמות החמישה, וטען כי הם סייעו במידע, נשק ובמימון לארגון השיעי הפועל נגד סעודיה, בעלת בריתה של ארה"ב

ארה"ב הטילה היום (שלישי) סנקציות על חמישה איראנים שטענה כי סיפקו לחות'ים, ארגון שיעי הפועל בתימן, מידע ונשק שסייע להם לשגר טילים על ערים בסעודיה, בעלת בריתה של ארה"ב..

 

משרד האוצר האמריקני מנה את שמות החמישה: מהדי אזרפישה, מוחמד ג'פרי, מחמוד קזמבד, ג'באד שיראמין וסייד מוחמד טהרני. בהצהרה נמסר כי הארבעה הראשונים עבדו עם החות'ים באמצעות משמרות המהפכה האיראניים, וטהרני סייע במימון למשמרות המהפכה.

 

 שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו ( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קמפיין חדש לחיסכון במים: להפחית שתי דקות מזמן המקלחת

פרסום ראשון: נתניהו העביר את ישיבות הקבינט לבונקר תת-קרקעי

בכיר בחיל האוויר: הנחישות האיראנית נמשכת - אנחנו נסכל ונשבש

 

הסנקציות הטריות הן חלק ממדיניותו המוצהרת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לפיה יש לחנוק את איראן מבחינה כלכלית בכדי לפגוע בתכנית הגרעין שלה.

 

אתמול הציג שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את "תוכנית ב'" של הממשל בוושינגטון לגרעין האיראני, הכוללת 12 דרישות מהממשל בטהראן.


הדרישות האמריקניות כוללות הצהרה איראנית בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בנוגע לכל ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה והפסקת הפעולות האלה לתמיד. כמו כן, איראן צריכה להפסיק להעשיר אורניום, לסגור את כור המים הכבדים ולהימנע מכל נסיון לבצע עיבוד של פלוטוניום, על פי הדרישות. יתרה מכך, על איראן לאפשר לפקחי האו"ם גישה לכל האתרים החשודים בכל שטח המדינה, ולהפסיק לפתח ולהפיץ טילים בליסטיים, ולשחרר את כל האזרחים האמריקנים שעצורים בשטחה.

 

כמו כן, ארה"ב דורשת מאיראן להפסיק תמיכה בחמאס, חיזבאללה והג'יהאד אסלאמי, להפסיק לתת מחסה למפקדי אל-קאעידה, להפסיק להתערב בעיראק, להפסיק את תמיכתה במורדים החות'ים בתימן ולהסיג את כל הכוחות שתחת פיקודה מסוריה. בנוסף לכך, על איראן להפסיק את התמיכה של משמרות המהפכה בארגוני טרור, וכן להפסיק לאיים בהשמדת ישראל, להפסיק לירות טילים על סעודיה ולחדול מאיומיה להפריע לחופש השיט בנתיבי שיט בינלאומיים.

 

פומפאו נאם תחת הכותרת "אחרי ההסכם – אסטרטגיה איראנית חדשה", בכינוס של מכון המחקר "Heritage Foundation" בוושינגטון, וזהו נאום הצגת המדיניות הראשון מאז שנכנס לתפקידו. בין השאר, הוא הכריז כי במסגרת הדרך החדשה, ארה"ב תטיל לחץ כלכלי כבד על טהראן, שיכלול את "הסנקציות החמורות בהיסטוריה". כמו כן, הוא אמר כי ארה"ב תעבוד עם שותפיה במזרח התיכון, ותקדם פעולת מנע למתקפות סייבר איראניות ותפעל נגד בעלות ברית של איראן ברחבי המזה"ת.

 

לבסוף, אמר שר החוץ כי המשטר האיראני יידרש לקדם זכויות אדם במדינה. "אנו רק מבקשים שאיראן תתיישר עם הנורמות הבינלאומיות", ואמר כי אם טהראן תשנה את דרכיה, יוסרו כל הסנקציות, יוחזרו הקשרים הדיפלומטיים והמסחריים, תינתן לאיראן נגישות לטכנולוגיה מתקדמת ותשולב מחדש הכלכלה האיראנית בכלכלה הבינלאומית.

 

עוד במהלך הנאום, פומפאו הציג את הסכם הגרעין הנוכחי ככזה המאפשר לאיראן להגביר את השפעתה השלילית ברחבי המזרח התיכון, באמצעות מימון מדינות המערב. בשל כך, קרא למדינות אירופה לסייע בלחצים הכלכליים על איראן ולהטיל גם הן סנקציות, זאת על מנת להחזיר את טהראן לשולחן המשא ומתן. "המטרה היא לא להגיע להסכם, אלא להגן על העם האמריקני. לא ניכנס למו"מ מחודש על ההסכם הקיים".

 

"ההסכם שם את העולם בסיכון ביטחוני, עקב המגרעות שלו", אמר. לטענתו, הפיקוח על ההסכם לא היה חזק מספיק, ואיפשר לאיראן להמשיך להתקדם לכיוון הפצצה. "נבטיח שלאיראן אין דרך להגיע לפצצה - לא עכשיו ולא לעולם לא. למנהיגים בטהראן לא יהיה ספק לגבי הרצונות שלנו", הבהיר.