BETA

22.05.2018

12:26

בכיר בחיל האוויר: הנחישות האיראנית נמשכת - אנחנו נסכל ונשבש

הקצין ציין כי "אפשר להניח" שמטוסי צה"ל תקפו בסוריה לאחר המתקפה שנעשתה בתגובה לתקיפה האיראנית בגולן. על ההחלטה לחשוף פעילות F-35: "להיבט התודעתי משקל חשוב"

בווידאו: הדיווחים על התקיפה האחרונה בסוריה

 

המתיחות עם איראן: בכיר בחיל האוויר התייחס היום (שלישי) להתבססות האיראנית בסוריה ושיגר מסר לכיוון טהראן. "הנחישות האיראנית נמשכת", אמר הבכיר, "אפשר להניח שנעשו פעולות מאז האירועים האחרונים בסוריה. אנחנו שומרים על חופש הפעולה שלנו וממשיכים לפעול לסכל ולשבש, מתחת לסף המלחמה".

 

הקצין הבכיר התייחס גם להחלטה של מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לחשוף את התקיפות שבוצעו על ידי מטוסי ה-F-35 ואישר שמעבר לשביעות הרצון מהביצועים, להיבט התודעתי היה משקל חשוב. "אין מדובר בפוטושופ", אמר בהתייחסו למצגת שהציג נורקין בו נראה המטוס מעל ביירות.

 

מוקדם יותר נאם מפקד חיל האוויר נורקין בכנס מפקדי חילות האוויר. במהלך דבריו הוא הקרין תמונה של מטוס F-35 ישראלי בשמי ביירות באור יום וחשף: "חיל האוויר הישראלי כבר תקף פעמיים בחזיתות שונות עם F-35 - מדובר בפעם הראשונה בעולם ש-F-35 ביצע תקיפה מבצעית". בהמשך הוסיף בחיוך: "אתם יודעים שניצחנו עכשיו באירוויזיון עם השיר TOY. ובכן, F-35 is not a toy". 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביד קשה: האם המשטרה מפעילה כוח מופרז נגד אוכלוסיות מוחלשות?

מיליונים כבר משתטחים: מהו סוד הקסם של תופעת קברי הצדיקים?

ההיריון הנדיר: מור בהיריון עם תאומות - אחת שלה ואחת של זוגתה

 

מטוסי אף-35 ישראליים
 

מטוסי אף-35 ישראליים (דובר צה"ל)

 

 

במקביל הוא התייחס לתקיפה האיראנית בגולן שאירעה לפני כשבועיים, שבתגובה אליה תקף צה"ל מטרות איראניות בסוריה ועמדות נ"מ סורי. לדברי נורקין, כוח "קודס" של משמרות המהפכה שיגר לעבר שטח ישראל 32 רקטות – ארבע יורטו והיתר נפלו בשטח סוריה. זאת, בניגוד להודעת צה"ל הקודמת שבה נכתב כי נורו כ-20 רקטות. עוד ציין כי מערכות הנ"מ הסוריות שיגרו כמאה טילים לעבר מטוסי צה"ל.

 

בתחילת דבריו בכנס שאליו הגיעו מעל 20 מפקדי חיילות אוויר מהעולם התייחס נורקין לאירוע חדירת המל"ט לישראל ולתקיפות צה"ל שאירעו בסוריה טרם התקיפה המשמעותית שנעשתה לאחר התקיפה האיראנית. "בדקנו מה האיראנים עושים סביבנו - כוחות 'קודס' התמקמו בבסיס T4 הנמצא 250 ק"מ מישראל", אמר נורקין. "מהבסיס הזה הם ניסו לתקוף באמצעות מל"ט שחדר לישראל לפני כמה חודשים. אחרי האירוע הזה זיהינו שהם ממשיכים לאחסן בבסיס הזה אמצעי לחימה, כולל יכולות הגנה אוויריות שאותן תקפנו בחודש האחרון. בשבועות האחרונים הבנו שאיראן שלחה לסוריה טילים ורקטות ארוכות טווח, בהם משגרי 'אורוגאן' שתקפנו מצפון לדמשק".

 

"לאחר מכן האיראנים שיגרו 32 רקטות לעבר ישראל. ירטנו ארבעה מהם והיתר נפלו מחוץ לישראל", ציין האלוף. "לאחר מכן תקפנו מעל 20 מטרות איראניות בסוריה. לצערי מערכות ההגנה הסוריות ירו מעל מאה טילי נ"מ לעבר מטוסינו ובתגובה השמדנו להם סוללות נ"מ".

 

נורקין אף התייחס ליכולות היירוט של יראל וציין: "‏למערכות ההגנה האווירית 'חץ', 'קלע דוד' ו'כיפת ברזל' יש 85% אחוזי הצלחה". בדבריו אף העלה את השמדת מנהרת הטרור בעזה לפני כשבוע וחצי וציין: "תקפנו והשמדנו מהאוויר מנהרת חמאס שנחפרה לעומק של 20 מטרים".

 

 מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין
 

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין (חדשות עשר)

 

 

אתמול דיווחה רשת סקיי ניוז בערבית כי פיצוצים עזים נשמעו דרומית לבירה דמשק שבסוריה. זאת, על פי פעילי אופוזיציה סורית. זהו המקרה השני בתוך ארבעה ימים שבו דווח על פיצוץ במתקן צבאי, שמקורו אינו ידוע.

 

על פי הדיווח, תושבי האזור טענו שמעו קולות הנפץ. מקור הפיצוץ הוא ככל הנראה מתקן של לוחמה אלקטרונית ובית ספר לביטחון המדינה, שבהם נוכחות למליציות האיראניות.

 

כזכור, הטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה ביום שישי על חמישה פיצוצים שנשמעו בסמוך לשדה התעופה בחמאה. כוחות כיבוי רבים הגיעו למקום שבו נמצא מחסן דלק ותחמושת.

 

עיתונאי המקורב למשטר הסורי הבהיר בטוויטר כי הפיצוץ בחמאה התרחש במחסן תחמושת בשל תקלה טכנית הנובעת ממעלות החום הגבוהות. בנוסף הוא טען כי לא בוצעה כל תקיפה. רשת "סקיי" בערבית דיווחה כי מקורותיה מסרו לה שהפיצוצים הם תוצאה של הפצצה ישראלית על מחסן טילי קרקע אוויר השייך למיליציות איראניות.

 

בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני, המזוהה עם המשטר הסורי, דווח כי האתרים שהותקפו הכילו "מחסנים חשובים" של המשטר הסורי ושל משמרות המהפכה האיראניים. עוד ציין העיתון כי "נרשמה במקום רעידת אדמה בעוצמה 2.6 – דבר המלמד עם העובדה שהפיצוצים אירעו מתחת לאדמה, וכי הטילים שביצעו את התקיפה היו עמידים בפני ביצורים".