22.05.2018

11:35

האיחוד האירופי על פציעתו של ג'עפר פרח: "לקיים חקירה מהירה"

לאחר האירועים האלימים בחיפה בשבוע שעבר, ופציעתו של מנכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים, פרסמו באיחוד הודעה בנושא • השוטר שנטען כי תקף את הפעיל נחקר במח"ש

בווידאו: הממצאים הרפואיים על פציעתו של פרח

 

ההפגנות בחיפה: האירועים האלימים בעיר בשבוע שעבר, ופציעתו של מנכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים ג'עפר פרח, הובילו את האיחוד האירופי לפרסם הבוקר (שלישי) הודעה רשמית וחד-משמעית בנושא. במקביל, השוטר שנטען שתקף את פרח הגיע היום לחקירה באזהרה במשרדי מח"ש במשרד המשפטים. 

 

"חשוב לקיים חקירה מהירה לגבי האירועים בשבוע שעבר שהובילו לפציעתו באופן חמור של פרח", כתבו באיחוד והוסיפו: "ממשלת ישראל הבהירה שהיא תומכת בכך". בהודעה הרשמית הבהירו באיחוד כי הם ימשיכו לפעול למען יצירת אווירה שמאפשרת פעילות של חברה אזרחית הן בישראל והן "בשטחים הפלסטינים הכבושים", כך לפי האיחוד.

 

ההצהרה הרשמית שיוצאת מבריסל מגיעה בצל פנייה של ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) לשגריר האיחוד האירופי בישראל במהלך סוף השבוע, שבה טען כי קיימות הנחיות של הדרג הפוליטי בישראל שנועדו לדכא את ההפגנות. "השגריר האירופי אמר שהוא עוקב בדאגה אחרי הנושא, וכי ג׳עפר פרח הוא שותף ותיק בהגנה על זכויות האדם בישראל״, אמר ג'בארין בתגובה להודעת האיחוד.

 

במקביל, השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי "מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא זקוקה לקריאות אזהרה מוסרית מגוף מוטה ואובססיבי כמו האיחוד האירופי. מסע הרדיפה גדוש הצביעות נגד ישראל והניסיון להשחיר את שמה נועד לכישלון. אני מציע לאיחוד שלא להתערב בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אפקט METOO? קבוצה מובילה ב-NBA מבטלת את קבוצת המעודדות

השחקנים הישראלים משביתים את ליגת הכדורסל

ביד קשה: האם המשטרה מפעילה כוח מופרז נגד אוכלוסיות מוחלשות?

 

 ח״כ יוסף ג׳בארין עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואלה ז'ופרה
 

ח״כ יוסף ג׳בארין עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואלה ז'ופרה (יח"צ)

 

 

לפחות עשרה מבין העצורים מההפגנה בשישי צפויים להגיש היום ומחר תלונות במח״ש נגד שוטרים מתחנת חיפה בגין עבירת תקיפה וחבלה. ארגון "עדאלא" אסף מהם עדויות וצילומי וידאו שונים. עורך הדין אבי עמר, המייצג שוטר שמסר היום עדות במח"ש, ציין כי מרשו אמר בעדותו שאיש לא הכה את ג'עפר פרח בזמן שהוא היה נוכח לידו. 

 

פציעתו של פרח עומדת במרכז הדיון סביב האירועים בחיפה, ומעצרם של 19 בני אדם במסגרתם. פרח תועד על ידי כתב חדשות עשר לאחר שנעצר כשהוא נראה בריא והולך על שתי רגליו. בהמשך, הוא פונה לבית החולים בני ציון בעיר, כשברכו שבורה.

 

אתמול, תוצאות בדיקות ה-CT של פרח הועברו על ידי חדשות עשר לשלושה מומחי אורתופדיה. המומחים אבחנו כי בניגוד לטענת גורמים במשטרה, פרח סובל משבר חדש ברגלו. האחרונים טענו כי הפציעה עליה התלונן היא פציעה ישנה, אולם ממצאי האורתופדים מחזקים את טענותיו של פרח, שטען כי הפציעה נגרמה לאחר שנעצר – ועל ידי אחד השוטרים.

 

 הפגנה בחיפה נגד ההסלמה ברצועת עזה
 

הפגנה בחיפה נגד ההסלמה ברצועת עזה, במסגרתה נעצר פרח (חדשות עשר)

 

 

למרות שברגלו של פרח התגלה גם שבר דחיסה ישן באזור הברך, הרופאים גילו את השבר החדש בחלק העליון של השוק. להערכת הרופאים, פרח יצטרך קיבוע בסד ללא יכולת לדרוך על הרגל במשך שלושה חודשים, וייתכן כי אף יזדקק לניתוח.

 

בעקבות טענותיו לתקיפה מצד השוטרים, מסר פרח עדות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בביתו. לאור העדות, מח"ש צפויה לחקור שוטרים מתחנת חיפה. מוקדם יותר אתמול הוחרמו סרטים ממצלמות האבטחה באזורים בהם פרח נעצר ונלקח על ידי השוטרים.

 

 

עוד קודם לכן, פרח שוחח עם חדשות עשר, לאחר ששוחרר מבית החולים: "השוטר הזה הוא הסימפטום - יש משהו חולני בתוך המערכת; יש שוטרים ראויים - ויש כאלה שהם פשוט תפוח רקוב". פרח שוחרר אתמול מבית החולים רמב"ם, לאחר שהושב לשם להמשך טיפול בהוראת השופט בדיון הארכת המעצר הלילה - שהסתיים בשחרורו של פרח ושל 18 נוספים, שנעצרו בסוף השבוע שעבר בחשד להפרות סדר, במהלך הפגנת הזדהות עם תושבי רצועת עזה.