22.05.2018

03:12

הקברניטים: האם בגין היה במצב נפשי לא יציב - בזמן שכיהן כר"מ?

מצבו הרפואי של בגין נמצא עד היום תחת מעטה סודיות. עדויות חדשות מעלות שיתכן וסבל, עוד לפני מלחמת לבנון, מתנודות רגשיות קיצוניות • הערב - פרק 5 בסדרה

רבות דובר על מצבו הרפואי של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, גם בזמן כהונתו. אולם גם מצבו הנפשי של בגין, עוד לפני מלחמת לבנון, היה ככל הנראה לא יציב. עדויות חדשות על כך, גם מסביבתו הקרובה ביותר של בגין, יתפרסמו מחר לראשונה ב" הקברניטים".

 

אחד הסיפורים על מצבו הנפשי הרעוע של בגין מתחיל דווקא מתרופה רפואית שנטל: בעקבות דלקת קרום הלב, רופאי הדסה רשמו לו סטרואידים. ""כששמעתי ששחררו אותו עם פרדניזון, היה לי חושך בעיניים", מספר פרופסור בזיל לואיס, רופאו האישי של בגין. "זו תרופה שאני לא הייתי בוחר לאף אחד, לא רק לראש ממשלה". סטרואידים כאלו עלולים להכניס אדם בעל רקע של דיכאונות למצבים נפשיים קיצוניים, של אופוריה ודיכאון.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ביד קשה: האם המשטרה מפעילה כוח מופרז נגד אוכלוסיות מוחלשות?

הרופאים הפריכו טענות השוטרים: השבר ברגלו של ג'עפר פרח - טרי

להיחרט בדפי ההיסטוריה: כשימיו ספורים, אבו מאזן מקצין את השיח

 

 ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין
 

ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין (חדשות עשר)

 

 

לא מעט מראשי הנהגת המדינה וראשי זרועות הביטחון היו חשופים למצבו הנפשי של בגין, אך אף אחד מהם לא הוציא את זה החוצה. אלוף בדימוס שלמה גזית, מספר על פגישה בינו לבין בגין ב-1979, כשהגיע להיפרד ממנו בסיום תפקידו כראש אמ"ן.

 

"ישבנו שנינו לבד בחדר. אני דיברתי חמש דקות, והוא לא הוציא מילה מהפה. בסוף הוא קם, חיבק אותי ואמר: 'הייתה לנו שיחה חשובה מאוד, אנחנו צריכים להמשיך אותה'". גזית מספר ששמע גם מקצינים אחרים על חוויות דומות.

 

הערב ב-21:15: עדויות ופרטים נוספים שמקלפים את מעטה הסודיות מעל מצבו הנפשי והרפואי של בגין