22.05.2018

00:02

ביד קשה: האם המשטרה מפעילה כוח מופרז נגד אוכלוסיות מוחלשות?

לאחר מעצר הפעיל ג'עפר פרח ופציעתו עולות שאלות בנוגע להתנהלות המשטרה בהפגנות. שלושה פעילים בריאיון ב"לונדון את קירשנבאום" תמימי דעים: "המשטרה לא מבינה את תפקידה"

מעצרו של מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח וטענותיו כי השוטרים שברו את רגלו, מעורר את הדיון ארוך שנים על השימוש שעושה המשטרה בכוחה. האם המשטרה מתייחסת למגזרים מסויימים באוכלוסייה ביד קשה יותר מאשר לאחרים?
 

לדברי פעיל חד"ש, טארק יאסין, המשטרה לא ממלאת את תפקידה, ואולי אפילו לא מבינה אותו. "המשטרה אמורה לאפשר את קיומן של הפגנות ולתת לאנשים להביע את דעתם", הסביר יאסין. "המשטרה נוהגת באלימות כלפי כל האוכלוסיות המוחלשות וכלפי כל מי שסוטה מהאידיאולוגיה הימנית של המשטר. אלימות משטרתית כלפי ערבים היא לא דבר חדש אבל בשנים האחרונות – יש הסלמה".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
מיליונים כבר משתטחים: מהו סוד הקסם של תופעת קברי הצדיקים?
ההיריון הנדיר: מור בהיריון עם תאומות - אחת שלה ואחת של זוגתה
הרופאים הפריכו טענות השוטרים: השבר ברגלו של ג'עפר פרח - טרי
 

ההפגנה בחיפה
 

הפגנה בחיפה (חדשות עשר)

 


גם יעקב וייס, פעיל ארגון "הצלה לאחים" החרדי, תומך בדבריו של יאסין. "כשהמשטרה מבינה שמשהו לא מעניין את התקשורת, אז היא יכולה גם לחבוט במפגינים", טען וייס בשיחה אצל לונדון את קירשנבאום. "אנחנו רואים מגמה של תפירת תיקים נגד מפגינים חרדים שכמו האוכלוסייה הערבית – גם הם מיעוט. "אנשים נעצרים בלי הוכחות ורק השנה היו לנו ארבעה מקרים של זיכוי בזכות תיעודי וידאו שהוכיחו כי השוטרים שיקרו. כל אזרח בארץ אמור לשאול את עצמו מהם הכללים, והאם המשטרה תפעל אחרת מול אוכלוסיות שונות?".


המרצה והפעילה החברתית אפרת ירדאי חושבת שלא רק שהמשטרה לא ממלאת את תפקידה, אלא שהיא גם זו שמלבה את היצרים בשטח. "במקום להגן על האזרחים שמפגינים, השוטרים מגיעים כדי להתפרע ולפרק את ההפגנה", מוחה ירדאי. "השוטרים מתסיסים את המקום וכך נוצרים עימותים. לא אמורים להכות מפגינים, אין שום סיבה שאנשים יצאו פצועים מהפגנה".