BETA

21.05.2018

11:46

עודכן:

המפכ"ל: "ההפגנה הייתה אלימה, אם מישהו חרג מסמכויותיו - נטפל"

אלשיך על האירועים בצפון: "הייתה הפרת סדר אלימה - כיסאות שעפים וזריקת אבנים על שוטרים. זו לא מחאה לגיטימית במדינה דמוקרטית". ארדן: על השוטרים לנהוג באיפוק

ההפגנות בחיפה: מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, התייחס הבוקר (שני) לאירועים בצפון ואמר כי יש להמתין לתוצאות הבדיקה שעורכת המחלקה לחקירות שוטרים בנוגע לאלימות כלפי המפגינים. זאת, לאחר שבני משפחתו של ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים, וחברי כנסת מהרשימה המשותפת הגישו תלונה בשמו, בעקבות טענתו ששבר את רגלו במהלך מעצרו או במהלך חקירתו.

 

"הייתה שם הפרת סדר אלימה ביותר: כיסאות שעפים, מדרחוב שהופך לשדה קרב, זריקת אבנים על שוטרים. זו לא מחאה לגיטימית גם במדינה דמוקרטית וסבלנית", אמר אלשיך בטקס השקת המערך המבצעי של המשטרה בבית שמש. "ברור שהיו אכיפת חוק ואכיפת כוח", הוסיף. "האם מישהו חרג מסמכויותיו? ככל שזה יסתבר אנחנו יודעים כמשטרה לטפל בכך. בסופו של דבר יש לתת למח"ש לעשות את הבדיקה. אנחנו לא עושים דברים מקבילים כדי לא לשבש את הבדיקה, ואם מח"ש תחליט שצריך חקירה היא תחקור. אנחנו מחויבים לעדכן את מח"ש ולאפשר לה לבדוק ואנחנו לא משבשים ועושים מהלכים מקבילים, למרות שגם אותנו זה מעניין", סיכם.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ניבי זגורי נעצר בחשד למעורבות ברצח גרושתו של טל קורקוס

לראשונה זה 12 שנים: תינוק נולד באי מבודד באוקיינוס האטלנטי

היום: פרגוואי תחנוך את שגרירותה בירושלים

 

במקביל, השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, הוסיף: "אירועי הימים האחרונים בחיפה הציגו דוגמה לתפקיד המורכב של המשטרה: הצורך לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על שלום הציבור, יחד עם הצורך לאפשר מחאה במסגרת חופש הביטוי, שבו כולנו מאמינים. השוטרים ממלאים את תפקידם בתנאי לחץ, תוך שהם סופגים עלבונות, ולעתים גם מותקפים באלימות. אך עדיין עליהם לנהוג באיפוק ולזכור את שליחותם. אין משימה קשה מזו. על המשטרה לוודא שהיא עושה שימוש מושכל בכוח שהוקנה לה בחוק, ושיחד עם השמירה על ביטחון הציבור היא שומרת גם על אמונו בה".

 

 ג'עפר פרח בבית החולים
 

ג'עפר פרח בבית המשפט (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, בית משפט השלום בחיפה הורה הבוקר על שחרור 19 האנשים שנעצרו בהפגנות נגד ההסלמה ברצועת עזה, שנערכו בעיר בשישי. זאת, חרף בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים.

 

השופט נתן למשטרה אפשרות להחליט אם לערער על החלטת השחרור לגבי שבעה מבין החשודים, כך ששחרורם עוכב - אך בסופו של דבר בחר הארגון שלא לעשות זאת. ברשימת העצורים ששוחררו נמצא גם פרח שעם שחרורו אמר: "החלטת בית המשפט היא סטירת לחי למשטרה. הגיע הזמן שהמשטרה תחנך את שוטריה לא לדכא אנשים - זה לא איראן. אם ישראל רוצה ללכת בדרכה של איראן שתלך, אבל שלא יגידו שזו דמוקרטיה. לא ייתכן שאנשים שיוצאים להפגין מדוכאים בצורה הזו. הבן שלי בן 18 שרצה לבטא את עצמו נמצא עדיין בכלא".

 

ח"כ איימן עודה, שנכח בדיון, אמר בתומו: "בבית המשפט היה כבר ברור לכולם שהתנהלות המשטרה היא שערורייתית. התנהגות ברוטלית אלימה, מעצרים לא מוצדקים, תקיפת והכאת עצורים ומניעת טיפול רפואי. המשטרה מוזנת מהסתה משולחת רסן של הממשלה ושל העומדים בה שמתירים את דמם של מנהיגי הציבור הערבי ומכשירים את היחס האלים למפגינים. כל אדם ששותף לערכים דמוקרטיים צריך להזדעק מהרדיפה הפוליטית שלה אנו עדים. אנחנו נמשיך להיאבק, ערבים ויהודים כדי להציב אלטרנטיבה אמיתית של שלום, צדק ושוויון".