20.05.2018

22:08

עודכן:

חרף בקשת המשטרה: ביהמ"ש הורה לשחרר את כל העצורים בהפגנות

השופט העניק למשטרה אפשרות לערער על שחרורם של 7 מבין 19 העצורים - אך היא החליטה שלא לעשות זאת. ג'עפר פרח, שטען כי שוטר שבר את רגלו: "החלטת ביהמ"ש - סטירה למשטרה"

בית משפט השלום בחיפה הורה הבוקר (שני) על שחרור 19 האנשים שנעצרו בהפגנות נגד ההסלמה ברצועת עזה, שנערכה בעיר בשישי. זאת, חרף בקשת המשטרה להאריך את מעצרם בחמישה ימים.

 

השופט נתן למשטרה אפשרות להחליט אם לערער על החלטת השחרור לגבי שבעה מבין החשודים, כך ששחרורם עוכב - אך בסופו של דבר בחר הארגון שלא לעשות זאת. ברשימת העצורים ששוחררו נמצא גם ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים, שטוען כי שוטר שבר את רגלו לאחר שנעצר. עם שחרורו אמר ג'עפר: "החלטת בית המשפט היא סטירת לחי למשטרה. הגיע הזמן שהמשטרה תחנך את שוטריה לא לדכא אנשים – זה לא איראן. אם ישראל רוצה ללכת בדרכה של איראן שתלך, אבל שלא יגידו שזו דמוקרטיה. לא ייתכן שאנשים שיוצאים להפגין מדוכאים בצורה הזו. הבן שלי בן 18 שרצה לבטא את עצמו נמצא עדיין בכלא".

 

בווידאו: ג'עפר לאחר מעצרו

 

 

ח"כ איימן עודה, שנכח בדיון, אמר בתומו: "בבית המשפט היה כבר ברור לכולם שהתנהלות המשטרה היא שערורייתית. התנהגות ברוטלית אלימה, מעצרים לא מוצדקים, תקיפת והכאת עצורים ומניעת טיפול רפואי. המשטרה מוזנת מהסתה משולחת רסן של הממשלה ושל העומדים בה שמתירים את דמם של מנהיגי הציבור הערבי ומכשירים את היחס האלים למפגינים. כל אדם ששותף לערכים דמוקרטיים צריך להזדעק מהרדיפה הפוליטית שלה אנו עדים. אנחנו נמשיך להיאבק, ערבים ויהודים כדי להציב אלטרנטיבה אמיתית של שלום, צדק ושוויון".

 

המחלקה לחקירות שוטרים תחל לבדוק היום את הטענות על אלימות כלפי המפגינים. זאת, לאחר שבני משפחתו של פרח וחברי כנסת מהרשימה המשותפת הגישו תלונה בשמו, כאמור בעקבות טענתו ששבר את רגלו במהלך מעצרו או במהלך חקירתו.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לראשונה: אדם נפצע מההתפרצויות הגעשיות בהוואי

בת שנתיים טבעה למוות בבריכה בחבל לכיש; החייאה בפעוטה נוספת

בצל איומי צ' קוריאה: מון וטראמפ שוחחו על הפסגה הצפויה
 

 אשתו ובנו של ג'עפר פרח ביציאה מבית המשפט
 

אשתו ובנו של ג'עפר פרח ביציאה מבית המשפט (תקשורת הרשימה המשותפת)

 

 

במהלך הדיון, פרח התקבל בבית המשפט במחיאות כפיים, שם סיפר: "באתי לחפש את הבן שלי בהפגנה, ובמקום לצאת ביחד איתו, אני נמצא במעצר איתו כבר 48 שעות. בין היתר, החליט אחד השוטרים בתוך תחנת משטרת חיפה לשבור לי את הברך. הוא בעט בי". בחדשות עשר פורסם תיעוד בלעדי, שבו ניתן לראות את פרח במהלך מעצרו, כשהוא צועד ללא פגע ברגליו.

 

במהלך הדיון הורה השופט להעביר את פרח לבית החולים בתום דבריו בבית המשפט. זאת, כיוון שאינו חש בטוב ונאנק מכאבים. קודם לכן, פנה ח"כ טיבי לשופט ואמר: "כבוד השופט, אנחנו חוששים לשלומו של ג'עפר פרח אם ימשיך להיות במעצר. הוא נאנק מכאבים וסובל מבחילה ואינו יכול לעמוד על רגלו. יש להעבירו לבית החולים".

 

על רקע מעצר המפגינים שלשום בהפגנה בחיפה, מאות פעילי שלום יהודים וערבים השתתפו אמש בהפגנות בשלושה מוקדים בעיר נגד ההסלמה ברצועת עזה ובדרישה להסרת המצור. ההפגנות אורגנה על ידי מק"י וחד"ש, תנועת עומדים ביחד, פורום המשפחות השכולות, לוחמים לשלום, נשים בשחור, אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה, ומאבק סוציאליסטי.

 

 

אסמהאן, אשתו של ג'עפר פרח, אמרה הלילה כי: "לקחו בן אדם שוחר שלום, תפסו את האדם הלא נכון. זו תופעה במדינה. ממה שהבנתי הוא ניסה ללכת ולא הסכימו לו, זה מצוד".

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "אני מכירה את ג׳עפר מזה שנים מפעילותו החברתית. ג’עפר המייצג את החלשים, פועל תמיד בדרכי שלום ולא באלימות. אני קוראת לשר גלעד ארדן לפעול למיצוי החקירה במהירות".

 

קודם לכן, כתב השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן: "‏אני בהחלט מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים לבדוק/לחקור במהירות את נסיבות פציעתו של ג׳עפר פרח ואת טענותיו. יש לברר בדחיפות אם הופעל כח שלא לצורך בניגוד לחוק. רק גוף חיצוני אוביקטיבי יכול לקבוע זאת וזה התהליך שמתבצע כעת".

 

איימן עודה, שנכח בהפגנות, התייחס לעימות בינו לבין שוטרים בכניסה לבית החולים "בני ציון", שם ביקש לבקר את פרח, "השוטרים מנעו ממני לדבר עם הרופאים, למרות שאני חבר כנסת, ולפי החוק אסור לעכב חבר כנסת כשהוא ממלא את תפקידו", אמר עודה לחדשות עשר.

 

עוד אמר עודה: "היום שר הביטחון אמר שאני מחבל ואני צריך להיות בבית הסוהר. לפני כמה ימים השר לביטחון הפנים ארדן אמר שאני הגדול שבאויבינו ושאני אויב מבפנים. כשהשוטרים שומעים את שר הביטחון והשר לביטחון הפנים אומרים עליי כך, אז מה יעשו איתי ומה יעשו עם האוכלוסייה הערבית? לכן, אני מאשים את המשטרה – זו היא רוח המפקד. אם המפקד בכיוון הזה, אז השוטרים באותו הכיוון".

 

בווידאו: דיווח מההפגנות בחיפה

 

 

ח"כ עאידה תומא-סלימאן מסרה כי "הימין המשתולל תוקף את האנשים ברחובות, והמשטרה עומדת ומסתכלת ומגינה עליהם". לדבריה, "זאת התוצאה הישירה של ממשלה מסיתה, של שרים מסתים, של ראש ממשלה גזעני, המסית נגד האוכלוסייה הערבית ומנהיגיה. אתם לא תפחידו אותנו. נמשך להפגין עד שייפול הכיבוש והמצור".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה, שהשתתף בהפגנה מול בית המשפט בחיפה קרא לשחרר את עצורי ההפגנה בחיפה מיום שישי, ואמר כי "המשטרה ממשיכה לנהוג באזרחים הערבים כאויבים ופועלת באלימות נגד מפגינים ערבים. מטרתה של המשטרה ומניעיה הם פוליטיים: למנוע את מחאתנו והזדהותינו עם בני עמנו בעזה, שהצבא יורה וטובח בהם, תוך ביצוע פשעי מלחמה".

 

עוד קרא זחאלקה לחקור את אלימות השוטרים כלפי מפגינים ועצורים, שהביאה בין השאר לשבר ברגלו של יו"ר ארגון מוסאווא, ג׳עפר פרח. הוא הדגיש שההפגנות ימשכו ו"המאבק נגד הכיבוש ימשך ביתר שאת".

 

 הפגנה בחיפה נגד ההסלמה ברצועת עזה
 

הפגנה בחיפה נגד ההסלמה ברצועת עזה( חדשות עשר)

 

 

במקביל, נערכה הפגנת תמיכה בצה"ל אמש במושבה הגרמנית שבחיפה, במחאה נגד הפגנות התמיכה בעזה. לדברי שמשון עידו, סגן ראש עיריית חיפה, איימן עודה "מתסיס בחסות החוק. אסור לתת לו להמשיך להפגין בחיפה. פונים אלי אנשי עסקים ערבים שרוצים אותו מחוץ לעיר".

 

טל הרוש, ממארגני ההפגנה, הוסיף כי "איימן עודה, תושב חיפה, גורם לכל הבלגן הזה. הגענו עם דגלי ישראל כדי לתמוך ולחזק את צה"ל". לדבריו, "זו עיר שיש בה דו קיום, רק שאיימן עודה וחברי כנסת אחרים צועקים כאן נגד צה"ל". ישראל סביון, חבר מועצת העיר מטעם מפלגת העבודה עוד אמר כי "אני מצטער לראות שיש גורמים שמתסיסים. אנחנו הנהגה שצריכה לדבר שלום, וחבל שחברי כנסת ערבים מקלקלים את זה".

 

שר התקשורת, איוב קרא, התייחס לאירועים וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "התנהגותם של חלקים מערביי ישראל בחיפה, ובייחוד של נציגיהם בכנסת מ'הרשימה המשותפת' - נעה בין הסתה לבגידה. הגיע הזמן שאותו המון מוסת יחליט אם הוא תומך בחמאס ובטרור - או שהוא חלק ממדינת ישראל הדמוקרטית והמערבית. אי אפשר להנות מהזכויות וההטבות שמדינת ישראל מספקת. ואז להפגין ולתמוך באויב. זו השעה למצות עם המתפרעים את הדין - ויפה שעה אחת קודם".

 

מנגד, יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, כתב בטוויטר כי "זכותם של האזרחים להפגנה לא אלימה היא זכות חשובה במשטר דמוקרטי, לכן גם בקיץ שעבר הגעתי לפ"ת כדי לעמוד על זכות זו. קורא למשטרת ישראל לדווח לציבור בהקדם על נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח".

 

 איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון
 

איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר, ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) פנה ליו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בפרלמנט האירופי, ג'יימי פטלה, והודיע לו כי פרח ו-20 מפגינים נוספים נעצרו על ידי משטרת ישראל. ח"כ טיבי הלין בפני פטלה כי "משטרת ישראל הפעילה כוח נגד המפגינים וגם נגד נבחרי ציבור ערביים. זו פגיעה בזכויות יסוד, לרבות זכות המחאה".

 

לפני כן, ח"כ יוסף ג'בארין פנה לשגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואלה ז'ופרה, וביקש את התערבותו נוכח האלימות המופרזת בה מתייחסת המשטרה למפגינים נגד מדיניות הממשלה בעזה ונגד העברת השגרירות האמריקנית, וכן המעצרים השרירותיים שהיא מבצעת, לרבות מעצרו של פרח. ג׳בארין הדגיש את זכותו של הציבור הערבי להביע מחאה פוליטית, ואמר כי קיימות הנחיות מהדרג הפוליטי לדכא את המפגינים ולסתום פיות. השגריר האירופי אמר שהוא עוקב בדאגה אחרי הנושא, וכי פרח הוא שותף להגנה על זכויות האדם בישראל.

 

ההפגנה בחיפה
 

ההפגנה אמש בחיפה (חדשות עשר)

 

 

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת שמירה על שלום הציבור ובטחונו משטרת ישראל נדרשת בימים אלה להתמודד עם הפרות סדר אלימות בחיפה, במסגרתן נעצרו 21 חשודים בגין פגיעה בסדר הציבורי ועוד". לדבריהם, המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור. "למותר לציין כי כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים, למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח, הרי שממצאים הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו".

 

עוד הוסיפו במשטרה כי "לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות, חלקן אף סותרות, בדבר פעילות המשטרה, בהקשר זה. לאור האמור, אנו מצפים מכל הנוגעים בדבר לנהוג באחריות, להמתין לסיום הבדיקה המקצועית ולהימנע מפרסומים מטעים, שכל תכליתם הסתה והתססה המשרתת אינטרסים זרים ומנסה לפגוע  בשגרת החיים התקינה בעיר ובמרקם החיים הייחודי לה".