BETA

20.05.2018

21:18

צהוב עולה: איך הפכה "משפחת סימפסון" לתוכנית הוותיקה בעולם?

אחת מתוכניות הטלוויזיה האהובות בעולם חוגגת 30 שנה על המסך ושוברת שיא חדש - הסדרה המתוסרטת הארוכה בהיסטוריה: "מה שכיף זה שהדמויות לא מתבגרות או משתנות אף פעם"

קשה לדמיין את הטלוויזיה שלנו בלי "משפחת סימפסון". כבר כמעט 30 שנה שהומר, מארג', בארט, ליסה ומגי, מתארחים בסלון של כולנו. לא מעט שבחים, וגם ביקורת, נקשרו לאורך השנים במשפחה הצהובה והלא שגרתית הזאת. השנה שברה המשפחה הצהובה שיא חדש והפכה לתוכנית המתוסרטת הארוכה ביותר בהיסטוריה של הפריים טיים עם 638 פרקים, הראשון בהם שודר לפני כשלושים שנה, לקראת חג המולד של 1989.

 

הרעיון המוזר של סדרת אנימציה, שפונה גם למבוגרים, החל במערכונים קצרים בתוכנית של טרייסי אולמן, עוד לפני שבארט וליסה עברו כנראה כמה ניתוחים פלסטיים. כשקיבלו סדרה משלהם, המראה של הדמויות התעצב והשתפר בעזרת היוצר והמאייר מאט גרונינג. "התוכנית הייתה אחד מאבות המזון של הקומדיה. הם היו הראשונים שעשו את זה באנימציה ממש. עד אז זה היה מיקי מאוס ודומיו, ופתאום הגיעו הסימפסונס", סיפר דוד ליפשיץ, כותב קומי ומעריץ של התוכנית.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הקשר הישראלי בחקירת טראמפ והחתונה המלכותית: כותרות השבת והחג

לראשונה: אדם נפצע מההתפרצויות הגעשיות בהוואי

בת שנתיים טבעה למוות בבריכה בחבל לכיש; החייאה בפעוטה נוספת

 

 משפחת סימפסון
 

משפחת סימפסון (חדשות עשר)

 

 

הסימפסונים הביאו למסך מודל משפחה אחר, לא אידיאלי, לא משגשג, כן מתפקד אבל בקושי, עם דמויות שיכולות לחיות נצח. הסדרה זכתה להצלחה כמעט מיידית, והפכה לאחת מ-30 התוכניות המובילות ברייטינג האמריקני, ב-1990 כבר הייתה תופעה שנקראה "בארטמניה", הערצה מוגזמת לילד בארט השובב.

 

אבל לא כולם אהבו את הסגנון של הסימפסונים, במיוחד לא הזוג הנשיאותי דאז, ג'ורג וברברה בוש, שאמרה בראיון כשנה לאחר עליית הסדרה "זה הדבר הכי טיפשי שראיתי". מארג' וברברה בוש הביאו לסיום הסכסוך, אבל שנתיים אחרי, כשבוש האב התמודד לקדנציה שניה מול ביל קלינטון, הוא התנגח בסימפסונים בוועידה הרפובליקנית. כזכור, בוש הפסיד בבחירות האלה אחרי קדנציה אחת בלבד בבית הלבן, והסימפסונים עדיין איתנו, עם אותו סגנון.

 

מאחורי הדמויות המצוירות עומדת קבוצת שחקנים שמדבבים כמה דמויות במקביל. הדמויות לא משתנות אבל הזמנים כן, והעובדה ששחקן לבן מדבב את דמות אפו ההודי לא עצבנה לכאורה בשנות ה-90, עד שילדים למהגרים הודים באמריקה גדלו, וקיבלו את הבמה שלהם. עוד ועוד הודים אמריקנים הצטרפו למחאה נגד אפו, מה שלא השאיר לכותבי הסדרה ברירה אלא להגיב. הכותבים ביטלו את הביקורת תחת הביטוי "פוליטיקלי קורקט", וזה הרגיז עוד יותר, עד שהאנק עזריה, השחקן שמאחורי אפו, אמר שהם שוקלים שינויים.

 

 הומר ובארט סימפסון
 

הומר ובארט סימפסון (חדשות עשר)

 

 

אחרי שלושים שנה של הומור על המסך קשה שלא לפגוע גם ברגשות, אבל בניגוד ליורשות שלה כמו "איש משפחה", ששוחטת כל פרה קדושה, משפחת סימפסון רוצה להישאר בקונצנזוס, זו למעשה הדרך היחידה לשרוד. גם הסקנדל סביב אפו לא מבטל 368 פרקים עם מאות הופעות אורח של סלבריטאים.

 

לא מעט מעריצים שגדלו עם הסימפסונים מודים בעצבות שאחרי העונות האחרונות הם כבר לא עוקבים, ושמשהו בהומור כבר לא מספיק עוקצני, בטח לא בהשוואה ליורשים המצוירים שקמו. אבל למזלם של היוצרים, מדי יום נולדים צופים חדשים לסדרה וההורים שלהם זוכרים לה חסד. "זה היה מאוד ביקורתי בזמנו על החברה האמריקנית, ולהבדיל מ'איש משפחה' אתה מאוד אוהב את הדמויות ומתחבר אליהם ברמה הרגשית. מה שכיף זה שהם לא מתבגרים או משתנים אף פעם, אז אתה יכול להישאר איתם כל השנים", סיפר ליפשיץ.