20.05.2018

18:15

עודכן:

פרסום ראשון: מח"ש תחל מחר בחקירת האלימות כלפי מפגינים בחיפה

משפחתו של ג'עפר פרח וח"כים מהרשימה המשותפת הגישו תלונה בשמו, לאחר שלטענת מקורביו שבר את רגלו במהלך מעצרו או חקירתו. הפגנה דומה - והפגנת נגד - נערכות הערב בעיר

פרסום ראשון: המחלקה לחקירות שוטרים תחל לבדוק מחר (שני) את הטענות על אלימות כלפי מפגינים בחיפה שלשום. זאת לאחר שבני משפחתו של ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים, שנעצר בהפגנה, וחברי כנסת מהרשימה המשותפת הגישו תלונה בשמו, בעקבות טענת מקורביו ששבר את רגלו במהלך מעצרו או במהלך חקירתו.

 

בתוך כך, ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) פנה ליו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בפרלמנט האירופי, ג'יימי פטלה, והודיע לו כי פרח ו-20 מפגינים נוספים נעצרו על ידי משטרת ישראל. ח"כ טיבי הלין בפני פטלה כי "משטרת ישראל הפעילה כוח נגד המפגינים וגם נגד נבחרי ציבור ערביים. זו פגיעה בזכויות יסוד, לרבות זכות המחאה".

 

מוקדם יותר, ח"כ יוסף ג'בארין פנה לשגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואלה ז'ופרה, וביקש את התערבותו נוכח האלימות המופרזת בה מתייחסת המשטרה למפגינים נגד מדיניות הממשלה בעזה ונגד העברת השגרירות האמריקנית, וכן המעצרים השרירותיים שהיא מבצעת, לרבות מעצרו של פרח. ג׳בארין הדגיש את זכותו של הציבור הערבי להביע מחאה פוליטית, ואמר כי קיימות הנחיות מהדרג הפוליטי לדכא את המפגינים ולסתום פיות. השגריר האירופי אמר שהוא עוקב בדאגה אחרי הנושא, וכי פרח הוא שותף להגנה על זכויות האדם בישראל.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הקשר הישראלי בחקירת טראמפ והחתונה המלכותית: כותרות השבת והחג

לראשונה: אדם נפצע מההתפרצויות הגעשיות בהוואי

מטיילים בחג: כ-200 אלף פקדו את אתרי הטבע ברחבי הארץ

 

מהמשטרה נמסר מוקדם יותר כי "במסגרת שמירה על שלום הציבור ובטחונו משטרת ישראל נדרשת בימים אלה להתמודד עם הפרות סדר אלימות בחיפה, במסגרתן נעצרו 21 חשודים בגין פגיעה בסדר הציבורי ועוד". לדבריהם, המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור. "למותר לציין כי כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים, למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח, הרי שממצאים הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו".

 

ההפגנה בחיפה
 

ההפגנה בחיפה(חדשות עשר )

 

 

עוד הוסיפו במשטרה כי "לצערנו, גורמים כאלה ואחרים בוחרים לעשות שימוש ציני בתקשורת ולהעליל עלילות, חלקן אף סותרות, בדבר פעילות המשטרה, בהקשר זה. לאור האמור, אנו מצפים מכל הנוגעים בדבר לנהוג באחריות, להמתין לסיום הבדיקה המקצועית ולהימנע מפרסומים מטעים, שכל תכליתם הסתה והתססה המשרתת אינטרסים זרים ומנסה לפגוע  בשגרת החיים התקינה בעיר ובמרקם החיים הייחודי לה".

 

הערב נערכות בחיפה הפגנות דומה לזו שבה נעצר פרח. מאות פעילי שלום יהודים וערבים משתתפים הערב בהפגנה בעד השלום ונגד ההסלמה בעזה. ההפגנה אורגנה על ידי מק"י וחד"ש, תנועת עומדים ביחד, פורום המשפחות השכולות, לוחמים לשלום, נשים בשחור, אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה, ומאבק סוציאליסטי. ניר שובר, איש מפלגת העבודה בחיפה, קיבל רשיון להפגנת תמיכה בצה"ל הערב במושבה הגרמנית בחיפה, במקביל להפגנות התמיכה בעזה. גם הצל קרא לעוקביו להגיע.

 

מוקדם יותר, שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף את יושב ראש הרשימה המשותפת אימן עודה. "כל יום שאיימן עודה ושותפיו מסתובבים חופשי ומקללים שוטרים הוא כישלון של רשויות האכיפה", צייץ שר הביטחון בטוויטר, "מקומם של המחבלים האלה הוא לא בכנסת אלא בכלא. הגיע הזמן שישלמו את המחיר על מעשיהם".

 

ליברמן התייחס לעימות של עודה אתמול עם שוטרים בכניסה לבית החולים בני ציון בחיפה, שגם תועד. יו"ר הרשימה המשותפת הגיע למקום לבקר את פרח. עודה הגיב לציוצו של שר הביטחון, וכתב: "חבל שלא צייץ שתוך 48 שעות אני בכלא - אז בכלל הייתי יודע שאין מה לדאוג". זאת, ברמיזה לאיומו של ליברמן כי יביא לחיסולו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה תוך 48 שעות - שלא מומש.

 

 איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון
 

איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון( חדשות עשר)

 

 

בתיעוד נראה עודה, יחד עם עורך הדין נידאל עותמאן המייצג את פרח, מגיעים לבקרו בבני ציון. בכניסה לבית החולים, ביקשו מהם השוטרים לעזוב את המקום כיוון שהם "קשורים לעצור". בהמשך, הטונים בין הצדדים הפכו לגבוהים ועודה אמר לאחד השוטרים: "לך קיבינימט, אתה אפס". עותמאן קרא לעברם: "חבורת ביריונים אתם". אחד השוטרים ענה להם: "תתלוננו למח"ש".

 

עודה הגיב למקרה, ומסר: "הגעתי לבית החולים על מנת לבדוק את מצבו של ג'עפר פרח שנעצר בריא ותחת ידם של השוטרים הגיע למצב שנזקק לאשפוז. השוטרים שהתעלמו מהחסינות הפרלמנטרית שלי חסמו את דרכי באגרסיביות". לדבריו, "כל אזרח שמאמין בחופש הביטוי צריך להזדעק נגד התנהלות המשטרה בימים האחרונים ולהצטרף אלינו למחאה".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס גם הוא למקרה בטוויטר, וצייץ היום כי "אנחנו מכירים את ג'עפר פרח מפעילותו העניפה בכנסת". הוא תיאר אותו כ"איש שיחה וגם לעיתים איש וויכוח אבל בטח לא אלים, כזה שיכול לסיים מעצר עם שברים ברגליו". הרצוג הבהיר כי "זכות ההפגנה בישראל שמורה לכולם ואסור לשכוח שהיא זכות יסוד. לכן, יש לקיים בדיקה רצינית ולתת לציבור תשובות מלאות על שאירע". 

 

שלשום, כאמור, עשרות בני אדם, בהם עודה וחברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת, הפגינו מול מטה מחוז חוף של המשטרה בחיפה, בדרישה לשחרר את כלל העצורים מההפגנה שנערכה אמש בעיר. הדרישה לשחררם מגיעה בעקבות הטענות לאלימות שוטרים כלפיהם, במהלך ההפגנה ובמהלך מעצרם, ועל רקע החלטת המשטרה להאריך את מעצרם של 19 מתוך 21 מהעצורים, החשודים בהפרות סדר.