BETA

19.05.2018

19:46

עודכן:

"לכו קיבינימט": לאחר מעצר המפגינים – עימות בין עודה לשוטרים

תיעוד: כוחות משטרה סירבו לאפשר ליו"ר הרשימה המשותפת לבקר בביה"ח את אחד העצורים, שהפגין בחיפה נגד המדיניות בעזה. "הוא עם ברך שבורה כי הפגין, כך נראה חופש הביטוי"

יושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה תועד אתמול (שבת) מתעמת עם שוטרים שסירבו לאפשר לו לבקר בבית החולים את ג'עפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערביםשנעצר אמש בהפגנה בחיפה נגד מדיניות הממשלה בעזה. פרח סובל משבר ברגלו, שעל פי הטענות נגרם לו במהלך מעצרו או במהלך החקירה, והוא מאושפז בבית החולים בני ציון שבחיפה בתנאי מעצר.

 

בתיעוד נראה עודה, יחד עם עורך הדין נידאל עותמאן המייצג את פרח, מגיעים לבקרו בבני ציון. בכניסה לבית החולים, ביקשו מהם השוטרים לעזוב את המקום כיוון שהם "קשורים לעצור". בהמשך, הטונים בין הצדדים הפכו לגבוהים ועודה אמר לאחד השוטרים: "לך קיבינימט, אתה אפס". עותמאן קרא לעברם: "חבורת ביריונים אתם". אחד השוטרים ענה להם: "תתלוננו למח"ש".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

חג לבן - וקיצי: עשרות אלפי מטיילים בחופים ובגנים הלאומיים

התרגשות בממלכה: הנסיך הארי ומייגן מרקל נשואים
צילם סלפי באתר תיירות - ונפל למותו מצוק

 

המשטרה מסרה בתגובה לאירוע: "צוות השיטור של תחנת חיפה נכח בבית החולים כדי לשמור על עצור החשוד בעבירות סדר ציבורי בהפגנה אמש. מספר גורמים ניסו להגיע אל העצור בניגוד לחוק, על אף הנחיית השוטרים לעזוב את המתחם. צר לנו שנבחר ציבור, המכהן כחבר כנסת, סירב להישמע להנחיות השוטרים, תוך גידופם ולפיכך - הוגשה לאחר האירוע תלונה רשמית נגדו בגין העלבת עובד ציבור".

 

 איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון
 

איימן עודה מתעמת עם שוטרים בביה"ח בני ציון (חדשות עשר)

 

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף את עודה בציוץ בטוויטר: "כמו תמיד איימן עודה מגיע כדי להסית ולהתסיס ונוהג בבריונות כלפי שוטרים שממלאים את משימתם. בושה".

 

עודה הגיב למקרה, ומסר כי "הגעתי לבית החולים על מנת לבדוק את מצבו של ג'עפר פרח שנעצר בריא ותחת ידם של השוטרים הגיע למצב שנזקק לאשפוז. השוטרים שהתעלמו מהחסינות הפרלמנטרית שלי חסמו את דרכי באגרסיביות". לדבריו, "כל אזרח שמאמין בחופש הביטוי צריך להזדעק נגד התנהלות המשטרה בימים האחרונים ולהצטרף אלינו למחאה".

 

מוקדם יותר אתמול עשרות בני אדם, בהם עודה וחברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת, הפגינו מול מטה מחוז חוף של המשטרה בחיפה, בדרישה לשחרר את כלל העצורים מההפגנה שנערכה אמש בעיר. הדרישה לשחררם מגיעה בעקבות הטענות לאלימות שוטרים כלפיהם, במהלך ההפגנה ובמהלך מעצרם, ועל רקע החלטת המשטרה להאריך את מעצרם של 19 מתוך 21 מהעצורים, החשודים בהפרות סדר.

 

במשטרת מחוז חוף לא הכחישו במפורש את טענות המפגינים על אלימות במעצרים ומסרו בתגובה: "לא נאפשר פגיעה בשלום הציבור ובטחונו. כל ניסיון לפגוע בסדר בציבורי ובשגרת התנועה, כמו גם במרקם החיים המיוחד בעיר, יזכה למענה מיידי לשם הפסקתו". גורמים במשטרה הגיבו באופן דומה והוסיפו: "אם למישהו יש טענות נגד המשטרה - שיפנה למח"ש".

 

 ההפגנה מול מטה מחוז חוף של המשטרה בחיפה
 

ההפגנה מול מטה מחוז חוף של המשטרה בחיפה( חדשות עשר)

 

 

ח"כים מהרשימה המשותפת השתתפו בהפגנה, בהם עודה, שאמר: "ממשלת נתניהו, שנהיית מבודדת בקרב העולם אחרי פתיחת השגרירות ואחרי הטבח הנורא בעזה, גמרה אומר להשתיק כל קול של ביקורת ואופוזיציה - אבל אותנו לא ישתיקו". בנוסף לעודה השתתפו בהפגנה הח"כים ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי ועאידה תומא סלימאן, כמו גם יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל מוחמד ברכה.

 

במרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות הערבים בישראל, טענו כי ארבעה מהעצורים בהפגנה שלשום נזקקו לטיפול רפואי, כשאחד מהם, כאמור, הוא פרח. ח"כ עודה רמז כי המשטרה פעלה באלימות נגדו: "ג'עפר פרח נעצר עם שתי רגליים בריאות והיום הוא עם ברך שבורה - אזוק בבית החולים כי הפגין. ככה נראה חופש הביטוי בישראל". מקורביו של פרח טענו הערב כי הוא נלקח על ידי שוטרים מבית החולים למעצר, מבלי שניתנה לו אפשרות להמשך טיפול על פי הנחיות הרופאים.

 

בנוגע להפגנה שלשום ולטענות לאלימות שוטרים מסרו ממשטרת חיפה: "המפגינים הסבו נזק חמור לרכוש, ניסו לחסום צירים ופגעו בסדר הציבורי. 19 מהחשודים שנעצרו אמש, נותרו במעצר לאחר שהשתתפו במחאה משוללת רסן, במהלכה הסבו נזק חמור לרכוש, ניסו לחסום צירים ופגעו בסדר הציבורי. אחד מהם נלקח לבדיקה בביה"ח לאחר שלטענתו נפגע ברגלו ועניינו הועבר לבדיקה כמקובל".

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב יצא גם הוא נגד ההפגנות שאירעו ביום שישי: "הזכות להפגין היא לא זכות לאנרכיה ולפגיעה בשלום הציבור. לא אאפשר לייבא לעיר חיפה אלימות וחוסר סובלנות. זו אינה דרכה של חיפה". בנוסף, יהב גיבה את המשטרה "שלא מאפשרת הפגנות לא חוקיות" ואמר: "הניסיון לעורר פרובוקציות ליצירת רווחים פוליטיים מסכנת את מה שהשגנו כאן בעמל של שנים".

 

ההפגנה בחיפה
 

ההפגנה אמש בחיפה (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, משרד הבריאות בעזה מסר אתמול כי מתו מפצעיהם שלושה בני אדם שנפצעו בהפגנת "צעדת השיבה" בגבול הרצועה שנערכה ביום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים. בכך עלה מניין ההרוגים בהפגנות השבוע בעזה ל-66 בני אדם.

 

מוקדם יותר אתמול, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן להחלטת המועצה לזכויות אדם של האו"ם להקים ועדת חקירה בינלאומית סביב הרג הפלסטינים בעזה. "ועדת החקירה היחידה שצריך להקים צריכה לחקור איך מועצת זכויות האדם הפכה להיות להקת עידוד של טרוריסטים", צייץ בטוויטר.