18.05.2018

17:32

עודכן:

מועצת זכויות האדם החליטה: ועדת חקירה בינ"ל על אירועי עזה

29 מדינות הצביעו בעד ההחלטה להקמת ועדה שתבדוק את נסיבות מותם של 62 המפגינים. ארה"ב והונגריה הצביעו נגד ו-14 מדינות נמנעו. נתניהו: דוחים בתוקף את ההחלטה

המועצה לזכויות אדם של האו"ם החליטה אתמול (שישי) להקים ועדת חקירה בינלאומית בנושא מצב זכויות האדם בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובמיוחד ברצועת עזה סביב הרג הפלסטינים בסדרת ההפגנות שהחלו ב-30 במארס. 29 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 2 מדינות (ארה"ב ואוסטרליה) הצביעו נגד ו-14 מדינות נמנעו בהצבעה.

 

ישראל קיוותה לגייס את כל שמונה מדינות האיחוד האירופי שחברות במועצה לזכויות אדם להצביע נגד ההחלטה. אך בסופו של דבר נוצר פיצול בין מדינות אלה. בלגיה, ספרד וסלובניה החליטו להצביע בעד הקמת ועדת החקירה הבינלאומית. שלוש מדינות אלה ביקשו להוסיף סעיף שמכיר בזכותה של ישראל להגן על עצמה בצורה מידתית אולם הפלסטינים דחו את הבקשה ורק הסכימו להוסיף סעיף שקורא למארגני ההפגנות לפעול בצורה לא אלימה ולוודא שאין סכנה לאזרחים. למרות זאת החליטו שלוש המדינות הללו להצביע בעד.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מתיחות בשישי הראשון של הרמדאן; הנייה: כואבים את אונס פלסטין

גבר טבע למוות בפארק הירדן; שני מטיילים במצב קשה בנחל ערוגות

הרוג נוסף בתאונות בנייה: פועל כבן 50 הוטח במרפסת ונמחץ למוות

 

מנגד גרמניה, סלובקיה וקרואטיה החליטו להימנע בהצבעה ונימקו זאת בכך שההחלטה לא כללה שום התייחסות לפעולות החמאס ולזכותה של ישראל להגן על עצמה. בריטניה גם היא נמנעה בהצבעה אך קראה לישראל להקים ועדת חקירה ישראלית עצמאית שבה יהיו חברים גם נציגים בינלאומיים כדי לבדוק את ההתרחשויות סביב ההפגנות בעזה.

 

אוסטרליה נימקה את הצבעתה נגד ההחלטה בכך שהיא אינה מאוזנת, חד-צדדית ומוטה נגד ישראל וכן כיוון שאינה כוללת חקירה של הפרות זכויות האדם ופעילות הטרור שמבצע חמאס.

 

שגרירת ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה אביבה רז-שכטר אמרה כי ההחלטה שהתקבלה "חסרת כל הגיון וחד צדדית לחלוטין. אין דבר אחר שאפשר לעשות איתה חוץ מלקרוע אותה לגזרים". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בעקבות ההחלטה: "אין חדש תחת השמש. הארגון שקורא לעצמו המועצה לזכויות אדם שוב הוכיח שהוא גוף צבוע ומוטה שמטרתו לפגוע בישראל ולגבות טרור, אך הוא בעיקר הוכיח שהוא לא רלוונטי. ישראל דוחה בתוקף את ההחלטה שהתקבלה ע"י רוב אוטומטי אנטי ישראלי, שתוצאותיה ידועות מראש. מדינת ישראל תמשיך להגן על אזרחיה וחייליה כפי שמקנה לה זכותה להגנה עצמית".

 

 מועצת זכויות האדם של האו"ם
 

מועצת זכויות האדם של האו"ם (רויטרס)

 

 

מטעם משרד החוץ נמסר בתגובה: "ישראל דוחה לחלוטין את החלטת מועצת זכויות אדם, שהוכיחה שוב שהיא גוף בעל רוב אנטי ישראלי אוטומטי בה שולטים הצביעות והאבסורד. תוצאות ועדת החקירה עליה החליטה המועצה ידועות מראש והוכתבו בנוסח ההחלטה עצמה. ברור לכל שהמטרה של המועצה איננה חקר האמת אלא  פגיעה בזכותה של ישראל להגנה עצמית ודמוניזציה ייחודית למדינה היהודית.

 

"פעם אחר פעם המועצה מתעלמת מפגיעות אמיתיות בזכויות אדם בעולם. במקום זאת היא בוחרת לתקוף את הדמוקרטיה היחידה במזה"ת ומקבלת יותר החלטות נגד ישראל מאשר נגד כל מדינות העולם גם יחד. בניגוד גמור לטענות הנשמעות במועצה, הרוב המוחלט של ההרוגים בצד הפלסטיני הם פעילי חמאס, כפי שראשי ארגון הטרור אמרו בקולם. 

 

"ישראל דוחה בתוקף כל טענה לפיה כוחות הביטחון שלה פועלים באופן לא חוקי בעת מילוי משימתם להגן על גבולות ישראל ואזרחיה. ישראל פועלת באופן חוקי ונכון בהגנה על ריבונותה ומניעת הסתערות המונית על גבולה במטרה להרוג ישראלים ולבצע פיגועי טרור, והכול בהובלת ארגון הטרור חמאס.

 

"למדינת ישראל מערכת משפטית עצמאית ומקצועית, שכבר החלה בבדיקת ההתרחשויות בעזה, כנהוג, והיא דוחה את הניסיון לכפות מנגנון חיצוני שנעשה ממניעים פוליטיים פסולים. ישראל תמשיך להגן על עצמה ועל אזרחיה מול טרור וגופים בינ"ל שמנסים לפגוע בזכותה להגן על עצמה מפני הטרור". 

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, מסרה: "מועצת זכויות האדם מעדיפה לגבות את פעילות ארגון הטרור חמאס על פני תמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה. לא נקבל שום ועדת חקירה של המועצה שמבוססת על צביעות, שקרים ומוסר פגום.  ישראל תמשיך להגן על אזרחיה ולהילחם בטרור של חמאס".

 

שרת המשפטים, איילת שקד, מסרה בתגובה: "מועצת זכויות האדם של האו"ם היא הכל חוץ מזכויות אדם. היא צבועה, מעודדת טרור, תומכת באסלאם הקיצוני ביותר. זכויות אדם לא מזיזות לה. המועצה ממעטת לבקר את רצח העם המתבצע בסוריה, ומתעלמת מאיום של איראן נגד מדינה שלמה ומשימוש אכזרי של חמאס בנשים ובילדים למטרותיו הפוליטיות.

תחת זאת, מועצת הצביעות בוחרת לתקוף את ישראל- הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ואחת המדינות המוסריות בעולם ביחסה לחיי ולזכויות אדם. 

 

"גם בפעולות צה"ל האחרונות ברצועת עזה, נהרגו בעיקר מחבלי חמאס שביקשו לחדור לישראל לביצוע פיגועים וחטיפות חיילים. ישראל לא תחשוש לרגע לעשות כל שנדרש כדי להגן על עצמה, גם לאחר הכרזת תוצאות "הבדיקה" הידועות מראש של המועצה. אותה 'בדיקה' נותנת רוח גבית לטרור. זו היתה מטרתו של חמאס, והמועצה משחקת לידיו".

 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס )

 

 

הנציב לזכויות אדם של האו"ם, הנסיך זאייד בן-ראאד אל-חוסיין, פתח את הישיבה בהתקפה חריפה על ישראל: "יש ראיות מעטות לכך שהצבא הישראלי ניסה באירועים ביום שני האחרון לצמצם את מספר הנפגעים הפלסטינים. חלק מהמפגינים זרקו בקבוקי תבערה וניסו לפגוע בגדרות שהונחו על ידי ישראל בתוך שטח עזה, אבל לא בצורה שיצרה איום שיצדיק שימוש בכוח קטלני. הסתירה במספר הנפגעים בין שני הצדדים מראה על התגובה הלא מידתית של ישראל. בניגוד להרוגים רבים בצד הפלסטיני רק חייל ישראלי אחד נפצע קל מאבן".

 

עוד אמר הנציב כי "לפלסטינים יש אותן זכויות אדם כמו ישראלים. כל 1.9 מיליון הפלסטינים בעזה סובלים ממגבלות ועוני בעקבות המצור הישראלי. הם כלואים כמו בכלוב במשכנות עוני בעזה. למה אתה הופך כשאתה יורה על מישהו לא חמוש שלא מאיים עליך? אתה לא הופך לגיבור, אלא למשהו אחר לגמרי. אני תומך בהקמת ועדת חקירה בינלאומית עצמאית ובלתי תלויה. על האחראים להפרות זכויות האדם לשאת באחריות למעשיהם".

 

השגרירה רז-שכטר אמרה בדיון כי "לקח למועצה לזכויות אדם ארבע שנים לחזור לאובססיה האנטי-ישראלית. זה לא ישפר את המצב בעזה בשום צורה. תושבי עזה אינם אויבינו ואנו מצרים על כל אובדן של חיי אדם אזרחים. אין כיבוש ישראלי בעזה. זה מיתוס. חמאס מנצל בצורה צינית את האוכלוסיה בעזה. זה מצער שכל כך הרבה מדינות נופלות בפח של הנראטיב השקרי של הפגנות לא אלימות. המדינות האלה רק מחזקות את חמאס. הרשות הפלסטינית מסרבת להעביר משכורות לעזה. הרשות הפלסטינית וחמאס מסיתים אזרחים לאלימות, מציבים נשים וילדים בחזית כדי שיהיו יותר נפגעים ואז מאשימים את ישראל ומתלוננים לאו"ם".

 

עוד הוסיפה רז-שכטר כי "אנחנו לא חסינים מביקורת. צה"ל מנהל חקירה של כל מקרה ירי. החקירות שלנו הוכיחו עצמן ככאלה שעומדות בסטנדרטים המשפטיים הגבוהים ביותר. קוראים לכם לא ליפול בפח. שמרו על ההגינות המעטה שעוד נותרה למועצה הזו ודחו את ההחלטה שמובאת כאן להצבעה".