18.05.2018

13:25

מתיחות בשישי הראשון של הרמדאן; הנייה: כואבים את אונס פלסטין

ראש הלשכה המדינית של חמאס נשא את דרשת יום השישי במסגד הגדול בעיר עזה, והתייחס להפגנות על הגדר: "לא נפסיק עד הסרת המצור באופן מלא" • היערכות להפגנות בי-ם וברצועה

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, נשא היום (שישי) את דרשת יום השישי הראשון של הרמדאן במסגד הגדול בעיר עזה. "אנחנו כואבים את האונס שעוברת פלסטין ואת העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אל מול הדממה של האזור שמגיעה במסגרת קונספירציה בין-לאומית נגד סוגיית פלסטין", אמר.

 

עוד טען הנייה כי "דמי השהידים של עזה הביאו להישגים עצומים, בדרך להישג הגדול ביותר שהוא שחרור פלסטין". לדבריו, "אנחנו רואים שמעבר רפיח נפתח לרגל כל אורך חודש רמדאן - דברים אלה באים לסיים את הטרגדיה של רצועת עזה. אנחנו חוזים בצעדים משמעותיים שהם בגדר התחלה אמיתית להסרת המצור על עזה". עוד הוסיף כי "הסכמי אוסלו, שיתוף הפעולה הביטחוני ודומיהם יצרו פיצול בעם הפלסטיני, זאת לעומת צעדות השיבה והדמים שנשפכו שהביאו לאחדות בעם".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יממה לפני החתונה המלכותית: לונדון מוכנה לאירוע המרגש

הרוג נוסף בתאונות בנייה: פועל כבן 50 הוטח במרפסת ונמחץ למוות

הולך רגל נפגע מרכב חולף בכביש 443 מזרחית למחלף בן שמן - ומת

 

"צעדת השיבה תמשיך עד שהיא תשיג את מטרותיה, שביניהן הבעת התנגדות לעסקת טראמפ. אנו חותרים להתפשטות שלה גם בגדה המערבית. הצעדה לא תיפסק עד שיורם המצור בצורה מלאה מרצועת עזה, לא נקבל חצאי-פתרונות", הוסיף.

 

לבסוף התייחס אמר הנייה כי הוא רוצה להתייחס לשמועה שלפיה ישראל העבירה מסרים למצרים כי אם ימשיכו הצעדות - ישראל תחסל את מפקדי חמאס, ואמר כי "אלו שמועות שלא מפחידות אותנו. גדלנו על ערכי השהידים. הדם שלנו, המפקדים, לא יקר מדמי העם העזתי - הילדים, הנשים והשהידים האחרים".

 

 איסמאעיל הנייה
 

איסמאעיל הנייה( ללא)

 

 

במקביל, כ-250 פעילי שלום מפגינים כעת בצומת יד מרדכי נגד ההסלמה בעזה ובקריאה לשלום ולשקם את עזה. המשטרה עצרה את אחד המפגינים, וכן נרשמו עימותים עם העוברים והשבים. ההפגנה היא יוזמה של חברי "קול אחר" בשיתוף עם: עומדים ביחד, לוחמים לשלום, שוברים שתיקה, פורום המשפחות השכולות ומפלגת מרצ.

 

נעמיקה ציון, מ"קול אחר", אמרה במהלך ההפגנה: "אני כאן כי אני תושבת שדרות ואני לא יכולה שלא להפנות את מבטי אל הגיהנום שבעזה ואל הייאוש של חברינו בעזה. אני כאן כי עייפתי ממעגל הדמים האינסופי שאנחנו נתונים בו ושורט את כולנו. אני חושבת שממשלת ישראל אחרי כל כך הרבה מלחמות והרס מוכרחה להציע לנו חלופה אחרת שעניינה להסיר את המצור שבעיני הוא נפשע, להתחיל בשיקומה של עזה בסיועם של כוחות בינלאומיים ולהציע לאיזור הזה חלופה אחרת לא כוחנית אלא מדינית".

 

בעיר העתיקה בירושלים התקיימה הערכת מצב מיוחדת לקראת הפגנות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן, בראשות מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, ומפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, ובהשתתפות כלל מפקדי הכוחות.

 

 המפכל רוני אלשיך בירושלים
 

המפכל רוני אלשיך בירושלים( דוברות משטרת ישראל)

 

 

אלשיך התייחס להיערכות משטרת ישראל ואמר כי "לצד ההיערכות המבצעית המתוגברת, ניתנו הקלות משמעותיות על מנת לאפשר כניסה מהירה, יעלה ומיטבית של מאות אלפי המוסלמים המבקשים להגיע להשתתף בתפילות יום השישי. לצד זאת, הכוחות ערוכים, מכונים ומתודרכים לקראת כל תרחיש אפשרי. למרות שבשלב זה לא עולה  מתמונת המודיעין כל מידע קונקרטי, המוטיבציה ברוח התקופה ברורה לכל."

 

החל משעות הבוקר המוקדמות נפרסו ברחבי העיר כוחות גדולים של שוטרי משטרת ישראל, לוחמי מג"ב וכוחות תגבור רבים, ובפרט במזרח ירושלים ובסמטאות העיר העתיקה, בכדי לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים הצפויים לפקוד את בתי התפילה, תוך שמירה על הסדר הציבורי והביטחון, והסדרת התנועה באזור. בשעה זו, נמצאים בשטח הר הבית למעלה מ-50 אלף מתפללים.

 

באופן רשמי, חודש הרמדאן החל כבר ביום רביעי, אבל השילוב עם תפילות יום השישי צפוי להגביר את המתיחות. בגזרה הדרומית חמאס עדיין נמצא בהפוגה לאחר יום שני המדמם שבו נהרגו יותר מ-60 פלסטינים. לכן בצה"ל לא צופים תהלוכות ענק מחר בעזה, אבל מדגישים כי הדבר נמצא בידיים של הפלסטינים. ההערכה בצה"ל היא שההפגנות הצפויות על הגדר יהיו אלימות ונרחבות פחות באופן משמעותי ממה שהיו בשבוע האחרון. באזור הקיבוצים סעד וכפר עזה שבעוטף עזה פרצו דליקות בשטחים חקלאיים בעקבות עפיפוני התבערה. 

 

 הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה
 

הפגנת "יום הנכבה" ברצועת עזה(רויטרס )

 

 

כחלק מחודש הרמדאן, קיבל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי החלטה משמעותית ביותר עבור התושבים ברצועת עזה: מעבר רפיח ישאר פתוח לאורכו של כל חודש החג. "להקל על המעמסה של האחים בעזה", הסביר א-סיסי בטוויטר את הסיבה להוראה שנתן לפתוח את המעבר. 

 

בהפגנות "יום הנכבה" ביום שלישי התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-3,000 פצועים.

 

בכל מקרה, בשבועות הקרובים צה"ל יישאר בכוננות עליונה בדרום – עם חטיבות נוספות בתגבור, יותר ממאה צלפים לאורך הגדר, ויחידות מיוחדות לאורך הרצועה. בימים האחרונים המשיכו כוחות צה"ל וכוחות הכיבוי להילחם בהצתות מהרצועה בעזרת עפיפוני תבערה. לפנות בוקר חיל האוויר תקף ארבעה יעדים של חמאס בצפון הרצועה, בתגובה לירי מקלע אמש לשדרות, וירי לעבר שני סיורי צה"ל.