18.05.2018

07:14

ההצעה הכוויתית: "כוח בין-לאומי יישלח לעזה להגן על הפלסטינים"

המדינה המפרצית הפיצה לחברות מועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה שקוראת להציב כוח בין-לאומי שיגן את תושבי הרצועה מפני ישראל. ההצבעה עשויה להתקיים היום

כווית הפיצה הלילה (שישי) לחברות מועצת הביטחון של האו"ם טיוטת הצעת החלטה שקוראת לשגר כוח בין-לאומי לעזה, זאת על מנת להגן על האזרחים הפלסטינים מפני ישראל. ההצבעה על ההחלטה עשויה להתקיים היום.

 

נוסח הצעת ההחלטה הכוויתית מגנה את ישראל על השימוש בכוח נגד אזרחים פלסטינים בגדה המערבית, מזרח ירושלים ובמיוחד ברצועת עזה. הצעת ההחלטה קוראת לישראל לחדול מיד בשימוש בכוח צבאי נגד אזרחים כולל בעזה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יממה וחצי לפני החתונה המלכותית: לונדון מוכנה לאירוע המרגש

1,500 שוטרים בירושלים: מתכוננים לשישי הראשון של הרמדאן

רצח דבורה הירש: לפני שנתיים, החשוד במעשה האשים דווקא את הבעל

 

 הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה(רויטרס )

 

 

עוד קוראת ההצעה לכל הצדדים לנקוט באיפוק מירבי ולשוב לרגיעה כדי למנוע מערעור נוסף של המצב. כמו כן, היא קוראת לישראל ליישם את המחויבויות המשפטיות שלה לפי אמנת ז'נבה, ולכבד את החוק הבין-לאומי, במיוחד בכל הנוגע להגנה על אזרחים. הצעת ההחלטה קוראת גם לבצע צעדים בפועל כדי להבטיח את ביטחונם של האזרחים הפלסטינים כולל בעזה וזאת ע"י שליחת "משלחת הגנה בינלאומית".

 

לבסוף, קוראת הצעת ההחלטה להסיר את המצור ואת כל ההגבלות המוטלות על רצועת עזה מצידה של ישראל באמצעות פתיחת המעברים באופן מיידי והכנסת סיוע הומניטארי וסחורות לעזה.

 

בתוך כך, בכירים ישראלים ציינו כי קיים חשש כבד בישראל לכך שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם תאמץ היום הצעה של הפלסטינים ושל מדינות ערב להקמת ועדת חקירה בינלאומית בנושא העימותים האלימים סביב ההפגנות ברצועת עזה. ישראל מנסה ביומיים האחרונים לסכל את המהלך ולרכך את נוסח ההחלטה, אולם ההערכה בירושלים היא שהסיכויים לכך קטנים מאוד. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אתמול לגינויים של המועצה נגד מדיניות ישראל ברצועה, וקרא לפרוש ממנה. זאת, למרות שישראל אינה חברה בה.

 

ביום שלישי נשלח מברק מסווג לכמה עשרות שגרירויות ישראליות בעולם, שבו נטען כי בישיבה המיוחדת של המועצה לזכויות אדם, שתתכנס בז'נבה, "הפלסטינים והקבוצה הערבית יבקשו לגרום למועצה להחליט על הקמת ועדת חקירה לאירועים בעזה". במברק לשגרירים נכתב כי הפעם האחרונה בה התכנסה ישיבה מיוחדת כזו של המועצה לזכויות אדם היתה ביולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", והתוצאה היתה אז הקמת ועדת חקירה בינלאומית שכונתה אז "ועדת שאבס".

 

 מועצת זכויות האדם של האו"ם
 

מועצת זכויות האדם של האו"ם( רויטרס)

 

 

השגרירים התבקשו להיפגש עם הגורמים הבכירים ביותר על מנת לבקשם "להצביע נגד כל החלטה" שתובא להצבעה בישיבה המיוחדת, "בדגש על כל מרכיב אופרטיבי כמו הקמת ועדת חקירה". השגרירים התבקשו להדגיש כי כל החלטה של המועצה לזכויות אדם רק תזיק ותגרום להלהטת הרוחות באזור עוד יותר. השגרירים גם התבקשו להדגיש כי ישראל הפעילה ב-30 במארס את מנגנון הבדיקה של צה"ל כדי לבדוק חשד לעבירות מצד חיילי צה"ל ולכן אין כל צורך בחקירה בינלאומית.

 

בכירים בישראל ציינו כי בימים האחרונים מתקיים משא ומתן על נוסח ההחלטה שתובא להצבעה, בין הפלסטינים ומדינות ערב לבין שמונה המדינות החברות באיחוד האירופי שגם חברות במועצה לזכויות אדם, ובראשן גרמניה. מדינות האיחוד האירופי דורשות מהפלסטינים לרכך את הטקסט כתנאי לכך שלא יצביעו נגדו, אלא רק יימנעו. הישראלים הבכירים ציינו כי גם אם מדינות אירופה יחליטו להתנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית, זו צפויה לזכות ברוב כמעט אוטומטי בשל הרכב המועצה לזכויות אדם.

 

בעקבות האירועים בעזה במקביל להעברת השגרירות, בהם נהרגו 62 פלסטינים ונפצעו עוד כ-3,000, התפתח עימות דיפלומטי בין טורקיה וישראל. לאחר שהוכרזו שלושה ימי אבל בטורקיה, ולקראת הפגנה המונית במדינה, שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושואלו, אמר היום כי "יש לחקור את הטבח בעזה בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג".

 

אמש תקף נשיא טורקיה פעם נוספת את ישראל, ואמר כי "טורקיה תעמוד לצד הפלסטינים ולא תניח לישראל לגנוב מהם את ירושלים". הנשיא טורקי הוסיף: "אם יתירו לישראל להמשיך לתקוף, העולם ידרדר לכאוס שנשלט על ידי בריונות". עוד אמר ארדואן כי האו"ם "התמוטט" לאור המהומות וכי הוא מנסה לגרום לחברות מועצת הביטחון להיות פעילות יותר בנוגע לעזה. נוסף לכך, טען שמשרד החוץ הטורקי וראש הסגל פועלים למען פינוי פצועים מעזה.

 

 נשיא טורקיה ארדואן וההפגנה בעזה
 

נשיא טורקיה ארדואן וההפגנה בעזה( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי ממשלת טורקיה פנתה אתמול לישראל באמצעות גורמי רפואה בינלאומיים וביקשה לשגר לנתב"ג מטוס לפינוי פצועים פלסטינים מהאירועים האלימים ברצועה לטיפול בבתי חולים בטורקיה. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי לאחר התייעצות בין שר הבריאות יעקב ליצמן לבין בכירים בלשכת ראש הממשלה, הוחלט לדחות את הבקשה.

 

במקביל, במערכת הביטחון נערכים לקראת תפילות יום השישי הראשון של חודש הרמדאן, שייערכו היום. יותר מ-1,500 שוטרים ייפרסו ברחבי מזרח ירושלים ויאבטחו את תפילות הרמדאן. כוחות רבים יהיו בשטח על מנת לאפשר את חופש הפולחן לעשרות אלפי המוסלמים שיגיעו לתפילה, לשמירה על הסדר והביטחון וכן להכוונת והסדרת התנועה בעיר. בסביבות 12:30, עם סיום התפילות, במשטרה נערכים לתחילת הפרות סדר וחוששים מהשתתפות של המונים בהן.

 

באופן רשמי, חודש הרמדאן החל כבר ביום רביעי, אבל השילוב עם תפילות יום השישי צפוי להגביר את המתיחות. בגזרה הדרומית חמאס עדיין נמצא בהפוגה לאחר יום שני המדמם שבו נהרגו יותר מ-60 פלסטינים. לכן בצה"ל לא צופים תהלוכות ענק מחר בעזה, אבל מדגישים כי הדבר נמצא בידיים של הפלסטינים. ההערכה בצה"ל היא שההפגנות הצפויות מחר על הגדר יהיו אלימות ונרחבות פחות באופן משמעותי ממה שהיו בשבוע האחרון.

 

כחלק מחודש הרמדאן, קיבל נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי החלטה משמעותית ביותר עבור התושבים ברצועת עזה: מעבר רפיח ישאר פתוח לאורכו של כל חודש החג. "להקל על המעמסה של האחים בעזה", הסביר א-סיסי בטוויטר את הסיבה להוראה שנתן לפתוח את המעבר.