BETA

17.05.2018

11:08

מחשש להפלת מטוסי ריסוס - צה"ל אסר על טיסות באזור הרצועה

עקב ירי המקלעים שפגע בבתים בשדרות, חיל האוויר אסר על טיסות ריסוס במרחק 6 ק"מ מהגבול. הצהריים הוחלט להשיב את המצב לקדמותו, ולהגביל את הטיסה למרחק של קילומטר וחצי

פרסום ראשון: ירי המקלעים מרצועת עזה שפגע אתמול (רביעי) בשישה בתי מגורים בשדרות הוביל את חיל האוויר לשנות את מדיניות הטיסה מעל השטחים החקלאיים בגבול הרצועה, ולאסור על טיסה של מטוסי ריסוס עד שישה קילומטרים מהגדר.

 

במכתב פנימי ששלח אמש מנכ"ל חברת "כים-ניר", אודי זהר, נכתב: "לפני רגע הודיע לי ראש אגף תשתיות ברשות התעופה האזרחית שחיל האוויר הרחיק את המרססים לשישה קילומטרים מהגבול". זהר, שעדכן את כל הגורמים הרלוונטים, ביקש מהם לפעול על פי הנוהל: "נא לוודא שאנחנו פועלים על פי ההנחיות".

 

הצהריים הוחלט בצה"ל להשיב את המצב לקדמותו, ולהגביל את הטיסה למרחק של קילומטר וחצי מהגדר - מרחק שנקבע בתחילת השבוע בעקבות ההיערכות לקראת הפרות הסדר בגבול הרצועה. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דוח השקיפות: חמישית מבקשות חופש המידע ממשרדי הממשלה לא נענות

הערכה לקראת שישי הראשון של הרמדאן: ההפגנות - פחות אלימות

חשד לרצח כפול ביפו: שתי אחיות נדקרו למוות בדירה, אחיהן נעצר

 

 

אחד מהבתים משדרות שנפגעו מירי המקלעים
 

אחד מהבתים משדרות שנפגעו מירי המקלעים (חדשות עשר )

 

 

ח"כ חיים ילין, תושב עוטף עזה ולשעבר ראש המועצה האזורית אשכול, אמר בתגובה להחלטת צה"ל אמש כי "המשמעות היא שאין אפשרות לרסס וכל הייבולים הולכים לאיבוד. מדובר בפגיעה אנושה לתפוחי האדמה, שזה הגידול העיקרי. היינו בסרט הזה כבר כמה פעמים, כאשר אין מניעה לחרוש ולרסס עם טרקטורים עד הגבול, אבל למטוסים אסור. כמו שמאבטחים את החקלאים תאבטחו גם את ריבונות השמים של מדינת ישראל ותבטלו את ההנחיה מיידית".

 

לדברי החקלאים בעוטף עזה, לא מדובר רק בפגיעה בגידולים אלא גם בחוסן: "אומרים לנו שממשיכים בשגרה, אבל עוצרים לנו את הריסוס". ראובן ניר, חקלאי בקיבוץ כפר עזה, אמר כי מדובר ב"פגיעה אנושה בגידולי תפוחי האדמה. אנחנו בשיא הגידול ובשיא המחלות המצריכות ריסוס".

 

כזכור, אתמול בשעות אחר הצהריים ירו הפלסטינים אש מקלעים לעבר כלי טיס של חיל האוויר ופגעו בשישה בתים בשדרות וברכב שבו נסעה באותו הזמן תושבת המועצה האזורית שדות נגב. לבתים ולרכב נגרם נזק, אך לא היו נפגעים. אחד מהבתים שנפגעו שייך לראש העיר לשעבר, אלי מויאל.

 

 חבר הכנסת חיים ילין
 

חבר הכנסת חיים ילין(חדשות עשר )

 

 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, מסר בעקבות הירי: "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להגיב במלוא החומרה על ירי הקליעים לעבר שדרות. דין קליע כדין רקטה. חמאס הוא הריבון ואחראי לכל המתרחש שם. אני מחזק את מפקדי, קציני וחיילי צה"ל על פעולתם בכל הימים האחרונים ואנחנו יודעים שהם מגנים ושומרים עלינו. אנחנו עם התושבים שלנו בכל שאלה ובקשת סיוע ומרכז חוסן זמין לכל מי שנדרש לטיפול".

 

בתגובה, צה"ל תקף הלילה מטרות חמאס בצפון רצועת עזה. לפי דיווחים פלסטיניים נגרם נזק רב ואדם אחד נפצע בינוני והובהל לבית החולים. מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו ארבעה יעדים במתחם צבאי, בהם מבנים ותשתיות טרור, ושלושה יעדים נוספים במתקן לייצור אמצעי לחימה. לפי דיווח הסוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" הותקפו מטרות של הזרוע הצבאית בבית לאהיא שהצפון הרצועה, ומתקן של המשטרה הימית במערב העיר עזה. עדי ראיה דיווחו לסוכנות הידיעות כי בוצע ירי לעבר המטוסים.

 

עוד אתמול בערב צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. זוהי התקיפה השנייה תוך מספר שעות שמבצע צה"ל. מוקדם יותר הותקפה עמדת תצפית חמאס ריקה וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים. גם באירוע זה לא היו נפגעים בקרב החיילים. למרות האירועים, בעקבות השקט היחסי, כוחות צה"ל עזבו אתמול את היישובים סמוכי הגדר.

 

 פגיעת קליע בבית בשדרות
 

פגיעת קליע בבית בשדרות( עיריית שדרות)