BETA

17.05.2018

01:58

בתגובה לירי המקלעים לשדרות: צה"ל תקף מטרות חמאס בצפון הרצועה

מטוסי קרב תקפו ארבעה יעדים במתחם צבאי, בהם מבנים ותשתיות טרור, ושלושה יעדים נוספים במתקן לייצור אמל"ח. הפלסטינים: אדם אחד נפצע בינוני והובהל לביה"ח

צה"ל תקף הלילה (חמישי) מטרות חמאס בצפון רצועת עזה, בתגובה לירי המקלעים לעבר שדרות ומספר אירועי ירי לעבר חיילים אתמול בגבול הרצועה. לפי דיווחים פלסטיניים נגרם נזק רב ואדם אחד נפצע בינוני והובהל לבית החולים.

 

מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו ארבעה יעדים במתחם צבאי, בהם מבנים ותשתיות טרור, ושלושה יעדים נוספים במתקן לייצור אמצעי לחימה. לפי דיווח הסוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס נט" הותקפו מטרות של הזרוע הצבאית בבית לאהיא שהצפון הרצועה, ומתקן של המשטרה הימית במערב העיר עזה. עדי ראיה דיווחו לסוכנות הידיעות כי בוצע ירי לעבר המטוסים.

 

עוד אתמול בערב צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. זוהי התקיפה השנייה תוך מספר שעות שמבצע צה"ל. מוקדם יותר הותקפה עמדת תצפית חמאס ריקה וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים. גם באירוע זה לא היו נפגעים בקרב החיילים. למרות האירועים, בעקבות השקט היחסי, כוחות צה"ל עזבו אתמול את היישובים סמוכי הגדר.

 

 תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה
 

תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה(טוויטר )

 

 

כאמור, עוד לפני אירועי הירי לעבר החיילים, שישה בתי מגורים בשדרות נפגעו מירי מקלעים. כמו כן נפגע רכבו של קצין בצה"ל ושל תושבת אחד מיישובי שדות נגב. אחד מהבתים שנפגעו שייך לראש העיר לשעבר, אלי מויאל. לא היו נפגעים באירוע. צה"ל הודיע כי בוצע ירי מקלע כבד משטח רצועת עזה לעבר העיר. עוד נמסר: "צה"ל רואה את האירוע בחומרה ואת ארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש בשטח הרצועה וממנה".

 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, מסר בעקבות הירי: "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להגיב במלוא החומרה על ירי הקליעים לעבר שדרות. דין קליע כדין רקטה. חמאס הוא הריבון ואחראי לכל המתרחש שם. אני מחזק את מפקדי, קציני וחיילי צה"ל על פעולתם בכל הימים האחרונים ואנחנו יודעים שהם מגנים ושומרים עלינו. אנחנו עם התושבים שלנו בכל שאלה ובקשת סיוע ומרכז חוסן זמין לכל מי שנדרש לטיפול".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר אתמול בבוקר באוגדת עזה, סמוך לגבול רצועת עזה, וביצע הערכת מצב בנוכחות הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי צה"ל. לאחר הערכת המצב אמר ליברמן כי "חמאס ספג מכה אנושה ביום שני  - הם נכנסו למלונה ולכן האירועים נרגעו אתמול. עם זאת, שלא יהיו אשליות. הם לא ויתרו על הפרות הסדר או תהלוכות הטרור".  ליברמן העריך כי למרות הרגיעה בימים האחרון האירוע המרכזי הקרוב יהיה ביום הנכסה, יום המציין את תחילת מלחמת ששת הימים בחמישה ביוני. שר הביטחון התייחסות גם לשמועות על תקשורת בין ישראל וחמאס שהובילה לירידה בהתפרעויות אמש בהשוואה ליום שני, ואמר: "לא ראינו שום הצעה רצינית על השולחן. יש הרבה שמועות אבל זה רק של שליחים מטעם עצמם".

 

 השר ליברמן עם הרמטכ"ל אייזנקוט בביקור באוגדת עזה
 

השר ליברמן עם הרמטכ"ל אייזנקוט בביקור באוגדת עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

 

בתוך כך, דובר חמאס, סאלח ברדוויל, הודיע אתמול כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.

 

בהפגנות "יום הנכבה" ביום שלישי התקהלו לאורך גדר המערכת אלפים בודדים בלבד בשישה מוקדים. לפי משרד הבריאות בעזה, בהפגנות שלשום נהרגו שני בני אדם, ממזרח לאל-בורייג' שבמרכז הרצועה. מדובר ברגיעה משמעותית ביחס ליום שני, יום פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: אז התאספו לפי דובר צה"ל כ-40,000 מפגינים ב-13 מוקדים, ומשרד הבריאות הפלסטיני דיווח על 62 הרוגים וכ-2,700 פצועים.