BETA

16.05.2018

22:22

ארדואן: "טורקיה לא תאפשר לישראל לגנוב את ירושלים מהפלסטינים"

הנשיא הטורקי ממשיך במתקפות: "האו"ם התמוטט לאור מהומות השגרירות. אם יתירו לישראל להמשיך לתקוף, העולם ידרדר לכאוס שנשלט על ידי בריונות"

עימות אנקרה-ירושלים ממשיך להסלים: נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף אמש (רביעי) פעם נוספת את ישראל בעקבות מהומות השגרירות שבמהלכן נהרגו 62 מפגינים בגבול רצועת עזה. "טורקיה תעמוד לצד הפלסטינים ולא תניח לישראל לגנוב מהם את ירושלים", אמר ארדואן בנאום שנשא.

 

הנשיא טורקי הוסיף: "אם יתירו לישראל להמשיך לתקוף, העולם ידרדר לכאוס שנשלט על ידי בריונות". עוד אמר ארדואן כי האו"ם "התמוטט" לאור המהומות וכי הוא מנסה לגרום לחברות מועצת הביטחון להיות פעילות יותר בנוגע לעזה. נוסף לכך, טען שמשרד החוץ הטורקי וראש הסגל פועלים למען פינוי פצועים מעזה.

 

מוקדם יותר פורסם בחדשות עשר כי ממשלת טורקיה פנתה אתמול לישראל באמצעות גורמי רפואה בינלאומיים וביקשה לשגר לנתב"ג מטוס לפינוי פצועים פלסטינים מהאירועים האלימים ברצועה לטיפול בבתי חולים בטורקיה. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי לאחר התייעצות בין שר הבריאות יעקב ליצמן לבין בכירים בלשכת ראש הממשלה, הוחלט לדחות את הבקשה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיק 2000: ניר חפץ העביר למשטרה הקלטות חדשות

סינוואר: מצרים הבהירה שאסור להידרדר לעימות צבאי - וזו עמדתנו

חשד לרצח והתאבדות: אם ובתה נמצאו ללא רוח חיים בבית בטבריה

 

   רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טאיפ ארדואן (רויטרס)

 

 

היחסים בין אנקרה לירושלים החריפו בימים האחרונים נוכח האירועים בעזה, אתמול, לאחר שהשגריר איתן נאה גורש מהמדינה, הוא הושפל בשדה התעופה באיסטנבול כשעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות מכוונות של כלי התקשורת. בהמשך, אומוט דניז, סגן השגריר הטורקי והנציג הדיפלומטי הבכיר שלה המדינה בישראל, נקרא לשיחת נזיפה במשרד החוץ שבירושלים. בכניסה לשיחה, שארכה כחצי שעה, נדרש דניז להציג תעודה מזהה, במה שהיווה כמעין פעולת תגמול להשפלה הטורקית שהגיעה כתגובה לאירועים בעזה.

נוסף לכך, משרד החוץ הטורקי קרא הבוקר לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול. בד בבד, נשיא טורקיה ארדואן המשיך לשאת דברים נגד ישראל: "אנחנו מתחילים את הרמדאן הזה במעשי טבח שאותן מבצעת ישראל. לכן, אנחנו מרגישים עצב גדול. שאללה ירחם על השהידים, יש יותר מ-2500 פצועים שלהם אנחנו מאחלים החלמה מהירה".

 

 מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר
 

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר ( ללא קרדיט)

 

 

במקביל לעימות המתוקשר מול טורקיה, מדינות נוספות זימנו את שגרירי ישראל לשיחת הבהרה נוכח העימותים האלימים ברצועה. בצל המחאה העולמית, דובר חמאס, סאלח ברדוויל, הודיע היום, במעין פליטת פה, כי מבין 62 המפגינים הפלסטינים שנהרגו במהומות השגרירות ביום שני, 50 השתייכו לארגון הטרור. "בסבב האחרון נהרגו 62 מפגינים מהם חמישים מחמאס, ו-12 משאר האנשים. אז כיצד בדיוק ניתן לומר שחמאס קוצרת את הפירות כאשר היא שילמה את המחיר הגבוה הזה? חמישים פעילים מחמאס נהרגו במערכה האחרונה ולפני זה ניתן לומר כי חמישים אחוז מההרוגים היו מחמאס, איזה יתרון חמאס מקבלת מזה?", אמר ברדוויל.

 

כמו כן, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, התראיין אתמול ל"אל-ג'זירה" ואמר: "צעדות השיבה השיגו חלק גדול מהמטרות. הן הכניסו לתודעה הערבית והעולמית את נושא זכות השיבה, זכות שאנשים ניסו לבטל מהזיכרון שלנו. הפעילות הגדולה הזו הביאה את העולם לדון במצור על עזה ברצינות. הכיבוש הציוני הפיץ תעמולה רבה כנגד הצעדות האלו כאילו אנחנו משתמשים בנשים וילדים כמגן אנושי. אלו טענות שקריות. ראינו איך העולם מסרב לקבל את נרטיב הכיבוש ומקבל את הנרטיב שלנו". סינוואר טען כי "ההפגנות יימשכו עד אשר תושג מטרתן".

 

סינוואר הדגיש כי בשלב זה אין הם מעוניינים בעימות, אך הבהיר כי עמדה זו נתונה לשינוי: "המצרים הבהירו בפגישה שהייתה לנו שהם תומכים בזכות עמנו לצעדות השיבה והדגישו כי אסור שהעניין ידרדר לעימות צבאי. הדבר הזה תואם לעמדתנו. במהלך התקופה האחרונה העברנו מסרים ברורים דרך גורמים אזוריים ובין-לאומיים שאם יימשך המצור, לא נהסס להשתמש בכוח צבאי על מנת לשבור אותו".

 

אחד הבתים בשדרות שנפגעו מירי המקלעים
 

אחד הבתים בשדרות שנפגעו מירי המקלעים(חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, השקט היחסי ברצועה נמשך. עם זאת, צה"ל תקף אתמול באמצעות טנק שתי עמדות תצפית של ארגון חמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר חיילים בגבול הרצועה. לא היו נפגעים בקרב החיילים. זוהי התקיפה השנייה תוך מספר שעות שמבצע צה"ל. מוקדם יותר הותקפה עמדת תצפית חמאס ריקה וזאת בעקבות ירי לעבר חיילים. גם באירוע זה לא היו נפגעים בקרב החיילים. למרות האירועים, בעקבות השקט היחסי, כוחות צה"ל עזבו את היישובים סמוכי הגדר. קודם לכן, שישה בתי מגורים בשדרות נפגעו מירי מקלעים. כמו כן נפגע רכבו של קצין בצה"ל ושל תושבת אחד מיישובי שדות נגב.