16.05.2018

21:16

חוששים מהאג: הסנגוריה הצבאית מייעצת לחיילים שפעלו בגבול עזה

מפקדים ולוחמים שפועלים מול ההפגנות ברצועה מתכוננים לאפשרות שייפתחו נגדם הליכים בבית הדין הבינ"ל, והתייעצו עם סנגורים. ועדת חקירה מטכ"לית כבר בוחנת את האירועים

החשש שאירועי האלימות בגבול רצועת עזה יגיעו גם לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג – מחלחל גם לשטח. לוחמי צה"ל ומפקדיו כבר החלו להיערך להגנה משפטית, והתייעצו עם שורה של סנגורים מהסנגוריה הצבאית.
 

קצינים ולוחמים רבים השתתפו בירי ובאירועים האלימים שהתרחשו על גדר הגבול בעזה במהלך שמונה התהלוכות שהתרחשו מאז ה-30 במרץ, נגרמו אבדות רבות בנפש ופגיעות רבות בצד הפלסטיני ובצד הישראלי חוששים כי האירועים השונים, ובהם אירועים שהובילו להרג פלסטינים לא חמושים, יובילו לפתיחתם של הליכים פליליים נגדם.


אירועים אלו קורים על רקע הקמת ועדת החקירה המטכ"לית בראשות תת אלוף מוטי ברוך, ראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים. הועדה הוקמה בתחילת החודש שעבר כדי לבדוק את התנהלות כלל האירועים. מטרת החקירות והבדיקות של הוועדה היא להגן מפני חקירה בינלאומית. בצה"ל רוצים מאוד לבוא לקהילה הבינלאומית ולהיות מסוגלים לומר כי נערכו חקירות פנימיות ולהדגיש שאם כי אם יש בכך צורך, אז תפתח חקירה פלילית נגד חיילים שעברו על החוק. בשבועות הקרובים הוועדה תסכם את החומר, ותבין אם יש מקום לפתוח בחקירות פילילות נגד מי מהמפקדים באירוע


>> עוד כתבות בחדשות 10:
סינוואר: מצרים הבהירה שאסור להידרדר לעימות צבאי - וזו עמדתנו

לאחר שנתיים: המשפחה גילתה - כלב המחמד הוא בעצם דוב
חשד לרצח והתאבדות: אם ובתה נמצאו ללא רוח חיים בבית בטבריה
 

 חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה
 

חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה(דובר צה"ל)

 במהלך חודש אפריל האחרון, התובעת הכללית בבית הדין הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, הזהירה בהודעה פומבית שפרסמה כי תשקול לבדוק את האירועים האלימים סביב ההפגנות ברצועת עזה. מזה שלוש שנים, מקיימת התובעת בדיקה מקדמית סביב אירועי "צוק איתן", ועד כה לא החליטה אם לפתוח בחקירה או לא.

"בדאגה רבה אני מציינת את האלימות וההדרדרות במצבה של רצועת עזה בהקשר של הפגנות הענק האחרונות", אמרה בנסודה. "אלימות שכזו נגד אזרחים עשויה להיחשב כפשע לפי בית המשפט הבין לאומי. כמו גם השימוש באזרחים כמגנים בפעילות צבאית".

 

 הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס)

 עוד הזהירה בנסודה ואמרה כי היא "מזכירה לכל הצדדים המעורבים בדבר שהמצב בפלסטין נמצא תחת בחינה של משרדי. על אף שבדיקה מקדימה אינה חקירה, כל פשע חדש לכאורה שיבוצע בהקשר של המצב בפלסטין ייבדק ע"י משרדי. זה כולל את האירועים בגבול רצועת עזה".
 

התובעת הוסיפה כי היא מודעת לכך שההפגנות ברצועת עזה מתכוננות להימשך עוד זמן מה ואמרה כי משרדה "ימשיך לעקוב מקרוב אחר המצב ויתעד כל מקרה של שימוש לא חוקי בכוח". לבסוף קראה לעצירת פעולות שעשויות להסלים את המצב ה"טראגי", כלשונה. היא הדגישה כי "האלימות חייבת להיפסק".