BETA

16.05.2018

13:25

עודכן:

התגובה להשפלת השגריר: "הטורקים עשו מעשה שלא ייעשה" • צפו

סגן השגריר הטורקי, אומוט דניז, זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ בי-ם ונדרש להציג תעודה מזהה בכניסה. השגריר נאה לאחר נחיתתו בארץ: "גאה למלא את התפקיד"

ישראל-טורקיה - קרב ההשפלות: כמה שעות לאחר ששגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, הושפל בשדה התעופה באיסטנבול כשעוכב לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות מכוונות של כלי התקשורת, זומן היום (רביעי) בשעה 13:00 אומוט דניז, סגן השגריר הטורקי והנציג הדיפלומטי הבכיר שלה המדינה בישראל, לשיחת נזיפה במשרד החוץ שבירושלים. בכניסה לשיחה, שארכה כחצי שעה, נדרש דניז להציג תעודה מזהה, במה שהיווה כמעין פעולת תגמול להשפלה הטורקית. במקביל לסיום השיחה, נחת השגריר נאה בישראל.

 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, אמר כי "הממונה הזמני הטורקי זומן היום למשרד החוץ לשיחת נזיפה בעקבות היחס הבלתי נסבל לשגריר ישראל, איתן נאה, בעת יציאתו את טורקיה". לדבריו, "השיחה התקיימה עם מנהלת מחלקת אירופה במשרד החוץ, איריס עמבור, שהביעה בפניו את מחאתנו החריפה על ההתנהלות הטורקית השערורייתית, והוסיפה כי ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הירי בדובדבן: ההגנה תבקש להמיר את האישום לגרימת מוות ברשלנות

הכישלון של חמאס: התושבים בעזה לא רוצים להיות חלק מהחגיגה

היום: שביתה כללית בחברה הערבית במחאה על ההרוגים בעזה

 

"התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות", הבהיר נחשון. "עמדתנו זו הובהרה גם ישירות לרשויות באנקרה". הוא עוד ציין כי "אנו רואים את האירוע שהתרחש הבוקר בחומרה יתרה. לא ייתכן ששגריר יושפל. זה מעשה שלא ייעשה. נתחיל במחאה הזו ונראה לאן זה יתגלגל". 

 

נאה עצמו הגיע אחר הצהריים לישראל ואמר עם נחיתתו בנמל התעופה בן גוריון: "התמונות (מהבידוק בשדה התעופה) מדברות בעד עצמן. זה מה שזה אבל יהיה טוב. טוב להיות בארץ, שמח להגיע לארץ". בתשובה לשאלה האם יחזור לטורקיה במידה ויידרש לכך, השיב: "כמובן, איזו שאלה. זה התפקיד, אני שמח וגאה למלא את התפקיד".

 

סגן השגריר הטורקי
 

סגן השגריר הטורקי( חדשות עשר)

 

 

בכיר במשרד החוץ מסר מוקדם יותר כי "הטורקים השפילו את השגריר הישראלי בשדה התעופה". לדבריו, "בניגוד לעבר, לא נתנו לו להכנס לחדר VIP וביקשו ממנו להמתין בתור עם כל שאר הנוסעים בטיסה. לאחר מכן, העבירו אותו בידוק ביטחוני מחמיר כולל בדיקה לאיתור שאריות חומרי נפץ והסרת הנעליים, וכל זאת מול עיני צלמי טלוויזיה שהוזמנו לשם מראש ע"י הטורקים".

 

בתוך כך, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן המשיך לשאת דברים נגד ישראל, ואמר כי "אנחנו מתחילים את הרמדאן הזה במעשי טבח שאותן מבצעת ישראל. לכן, אנחנו מרגישים עצב גדול. שאללה ירחם על השהידים, יש יותר מ-2500 פצועים שלהם אנחנו מאחלים החלמה מהירה".

 

במקביל למתיחות מול טורקיה, מדינות נוספות הגיבו לאירועים בעזה על ידי זימון השגריר הישראלי. היום אישר משרד החוץ כי שגרירת ישראל לבלגיה ולוקסמבורג, סימונה פרנקל, זומנה בצל האירועים ברצועת עזה לשיחה במשרד החוץ הלוקסמבורגי. כמו כן, סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי משרד החוץ הפלסטיני זימן את שגריריו בצ'כיה, ברומניה, באוסטריה ובהונגריה לצורך התייעצוית באשר לתגובה של הרשות על עמדות מדינות אלו, ששגריריהם השתתפו בטקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

 

   רג'פ טאיפ ארדואן
 

תקף שוב את ישראל. רג'פ טייפ ארדואן (רויטרס)

 


ממשלת טורקיה החליטה לגרש את השגריר נאה במחאה על אירועי הפגנת ההמונים ברצועת עזה, שבהם נורו למוות יותר מ-60 פלסטינים ונפצעו עוד כ-2,700. הלילה פנה משרד החוץ הטורקי לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-ספרי, וביקש ממנו לעזוב את המדינה בהקדם. מדובר בצעד תגמול טורקי לגירוש הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים על ידי ישראל אתמול.

 

פיני אביבי, שגריר ישראל לשעבר בטורקיה, התייחס לכך בתוכנית "אורלי וגיא" כי "זו הסלמה שיכולנו לצפות לה לאחר גירוש הקונסול הטורקי בירושלים. זו החרפה שלא הייתה כמותה ביחסים בינינו ובין טורקיה - גם לפני המרמרה. הקונסוליות נחשבות בד"כ למשהו שנחשב לשיתוף הפעולה בתחומים האזרחיים". 


אתמול גירשה ישראל את הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים, האחראי על הקשר של מדינתו עם הפלסטינים. זאת, בתגובה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה. אתמול הטורקים זימנו גם את שגריריהם בישראל ובארה"ב בתגובה להרג 61 ופציעת כ-2,700 מפגינים בהפגנות ברצועת עזה.