BETA

16.05.2018

08:41

"לישראל מקום חשוב בלבנו": גואטמלה חנכה את השגרירות בירושלים

יומיים לאחר העברת השגרירות האמריקנית לבירה, גם המדינה המרכז אמריקנית עשתה את המהלך. הנשיא מוראלס: "ישנה ידידות עמוקה בין המדינות". נתניהו: "חברה קרובה של ישראל"

יומיים לאחר טקס חניכת השגרירות האמריקנית בירושלים, נפתחה היום (רביעי) שגרירות גואטמלה בבירה. האירוע החל בנוכחות נציגים בכירים משתי המדינות, כשבראשם נשיא גואטמלה, ג'ימי מוראלס, וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. בין היתר נוכחים במקום גם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, ובני הזוג שלדון ומרים אדלסון, מקורביו של רה"מ נתניהו ובעלי העיתון "ישראל היום".

 

מוראלס אמר בנאומו כי "לגואטמלה ולישראל יש ידידות עמוקה וכי לישראל יש מקום מאוד חשוב בליבנו. שתי המדינות מאוחדות לתמיד". עוד הוסיף כי "זוהי החלטה אמיצה ואנו מקווים שעוד מדינות יפעלו באותה הדרך". רה"מ נתניהו, שנאם אף הוא באירוע, אמר כי "זה אינו צירוף מקרים שגואטמלה היא המדינה השנייה שמעבירה את השגרירות לירושלים, כיוון שתמיד היא הייתה מהראשונות שהכירו בישראל ובמאמציה. נתניהו הוסיף כי "שתי המדינות חולקות ערכים משותפים של צדק ושיוויון", והבטיח כי "במסע הבא שלי לאמריקה הלטינית אגיע לביקור בגואטמלה".

 

לאחר הטקס ערך רה"מ נתניהו הרמת כוסית חגיגית יחד עם מוראלס, ובצהריים הגיעה המשלחת מגוואטמלה לכנסת, בערב נתניהו יערוך קבלת פנים למשלחת במלון המלך דוד ובשעה 21:00 יפגשו שני המנהיגים במעון ראש הממשלה. גם הנשיא ראובן ריבלין השתתף במאורע ההיסטורי ונפגש עם הנשיא מוראלס ושרת החוץ של גוואטמלה, סנדרה חובל. במקביל למשלחת מגוואטמלה הגיע לישראל גם נשיא פנמה, חואן קרלוס וארלה, שייפגש אף הוא עם הנשיא ריבלין.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לאחר גירוש הקונסול בי-ם: טורקיה גירשה את הקונסול באיסטנבול

שוד מיליון הדולר: כך נתפס התייר שגנב מעטפה ובה מאות יהלומים

ישראל מאיימת על טורקיה: הפגיעה ביחסים תזיק לתושבי עזה

 

במפגש בין ריבלין למשלחת מגואטמלה הודה הנשיא למוראלס: "אני מקדם אותך בברכה ויודע שאתה ידיד אמת של ישראל. אני מבקש להודות לשרת החוץ של מדינתך שעושה רבות על מנת להדק את הקשרים והיחסים בין שתי המדינות ואנו מודים לה על עבודתה". 

 

 נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס (מארק ניימן/ לע"מ)

 

 

נשיא גואטמלה הודה לנשיא על דבריו ועל קבלת הפנים החמה והדגיש שיחד עימו הגיעו לישראל העומדים בראש שלוש הרשויות המייצגות את הדמוקרטיה במדינתו, נשיא הקונגרס ונשיא בית המשפט העליון ואמר: "הנוכחות של שלוש הרשויות שלנו פה מעידה על חשיבות האירוע שהתקיים היום, חנוכת השגרירות בירושלים. היחסים בינינו בני יותר מ-70 שנה וברור לנו שהעברת השגרירות היתה ההחלטה הנכונה. אנחנו משוכנעים שגם אחרים ילכו בדרך החדשה הזו של שלום ושגשוג".

 

אתמול ישראל עשתה מחווה לגואטמלה ולארה"ב על מעבר השגרירות לבירה, כשהקרינה על חומות ירושלים את דגלי שתי המדינות לצד דגל ישראל. 

 

 

הנשיא מוראלס התייחס להעברת השגרירות בחשבון הטוויטר שלו, וצייץ הבוקר: "תחילתו של יום היסטורי בידידות בין גואטמלה וישראל". לציוצו הוא צירף את ההאשטג "גואטמלה בירושלים"

 

 

אתמול הגיעה לישראל המשלחת מהמדינה המרכז אמריקנית, כששר התיירות יריב לוין המתין לה בנמל התעופה בן גוריון. יחד עם הנשיא מוראלס מבקרים בישראל שרת החוץ ושר ההגנה של גואטמלה, וכן משלחת בכירים מהמדינה. זוהי פגישתם השלישית של השר לוין ושל הנשיא. לוין בירך את הנשיא עם הגעתו והודה לו על העברת השגרירות לבירה. עוד אמר לוין, כי "כמו בראשית ימי המדינה, גם היום גואטמלה, חברת אמת של ישראל, היא השנייה אחרי ארה״ב שמעבירה את השגרירות לירושלים".

 

ביום ראשון נפגשה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי עם שרת החוץ הגוואטמלית סובל. חוטובלי הודתה לשרה על תרומתה להחלטה ועל תמיכה של גואטמלה בישראל ובארגונים הבינלאומיים. במהלך הפגישה דנו השתיים ברצון של שתי המדינות להעמיק את שיתוף הפעולה בתחומים שונים, בהם חקלאות, מים, ביטחון אזרחי והרחבת הפעילות הכלכלית בין המדינות. בתום הפגישה אמרה חוטובלי כי "ההיסטוריה תזכור את גואטמלה כחלוצה אמיצה במהלך החשוב של העברת השגרירות".

 

 שר התיירות יריב לוין מקבל את פניו של נשיא גואטמלה, ג׳ימי מוראלס
 

שר התיירות יריב לוין מקבל את פניו של נשיא גואטמלה, ג׳ימי מוראלס (חדשות עשר)